Mikołajki w NAC | Warsztaty rodzinne

 

 

 

 

 

Ulice rozbłyskają już świątecznymi świetlnymi dekoracjami, stąd i my w sobotę 7 grudnia zapraszamy Was na Mikołajki do NAC, których tematem będzie światło. Stworzymy świetlne obrazy, które powstaną dzięki długiemu czasowi ekspozycji. Zrobione przez nas fotografie posłużą jako kartki świąteczne, które będziecie mogli zabrać do domu.

baner FB_mikołajki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inspiracje zaczerpniemy ze zbiorów archiwum dotyczących zdjęć Warszawy nocą. Wykorzystamy m.in. fotografie świątecznych dekoracji z dawnego Cedetu i Hali Mirowskiej z końca lat 60 autorstwa Grażyny Rutowskiej, wyjątkowy cykl „Warszawskie neony” Zbyszka Siemaszki z 1961 roku czy zdjęcia lampionów podczas „Wianków” nad Wisłą w latach 30.

***

Warsztaty rodzinne, dedykowane dzieciom w wieku 5-12 lat.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem: zuzanna.zasacka@nac.gov.pl

Uczestnictwo w warsztatach jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu warsztatów.

Warsztaty dla nauczycieli | Szkoła w Archiwum, Archiwum w Szkole

Jak wykorzystywać w pracy dydaktycznej zasoby archiwalne dostępne online? Jakie ciekawe fotografie i dokumenty można w nich znaleźć? Jak zainteresować nimi uczniów?
 
Zapraszamy nauczycieli na spotkanie warsztatowe dotyczące zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego i serwisu Szukaj w Archiwach!

 
PROGRAM SPOTKANIA
 
16:00-16:45 Narodowe Archiwum Cyfrowe – zasoby online
 
Gify z Henrykiem Sienkiewiczem lub memy z Marią Skłodowską-Curie? Czemu nie! Zbiory fotograficzne NAC mogą przydać się nie tylko na lekcji historii czy wiedzy o społeczeństwie, ale też na języku polskim, wiedzy o sztuce, biologii czy chemii. Pokażemy Wam jakie inspirujące treści znajdują się w naszym zasobie i zdradzimy kilka pomysłów, co można z nimi dalej robić.
Prowadzenie: dr Anna Lebensztejn
 
16:45-17:15 Narodowe Archiwum Cyfrowe – dlaczego warto nas odwiedzić?
 
Zasoby NAC możecie poznać nie tylko online – w czasie spotkania wyjaśnimy dlaczego warto odwiedzić naszą siedzibę z uczniami i z jaką tematyką można zetknąć się podczas realizowanych w NAC zajęć dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych: od ogólnego wprowadzenia w tajniki pracy archiwum po zagadnienia związane z technikami fotograficznymi czy mikrofilmami.
Prowadzenie: Zuzanna Zasacka
 
17:15-17:30 Przerwa kawowa
 
17:30-19:00 Serwis Szukaj w Archiwach jako narzędzie dla nauczycieli
 
Czy archiwa dostępne online mogą być przydatne w edukacji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć szukając pism i dzieł poetów oraz wybitnych postaci z historii, a także ilustrując archiwaliami wybrane zagadnienia.
W formie warsztatowej poznamy sposoby pracy z serwisem Szukaj w Archiwach i korzystania w działalności edukacyjnej ze zgromadzonych w nim archiwaliów z całego świata.
Prowadzenie: dr Stefan Artymowski
 
***
 
Wydarzenie bezpłatne.
 
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: monika.mossakowska@nac.gov.pl.
 
Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu warsztatów.

Wystartowały Dni Digitalizatora 2019!

Dzisiaj rusza 7 edycja Dni Digitalizatora, konferencji organizowanej przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, ma miejsce w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym.

Przed nami dwa dni intensywnych dyskusji o kwestiach związanych z digitalizacją materiałów archiwalnych. Zostanie poruszony m.in. temat nowej instrukcji digitalizacji zasobu archiwalnego archiwów państwowych, a także zaprezentowany zmodernizowany serwis Szukaj w Archiwach i omówiony temat digitalizacji materiałów trudnych. 

75394828_527292464720752_5454024702555062272_n

Konferencję otworzyli Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk i Dyrektor NAC Radosław Kałużniak.

HARMONOGRAM DNI DIGITALIZATORA 2019

14 LISTOPADA
10:00-10:15 (15 min) Otwarcie konferencji – dr Paweł Pietrzyk (NDAP), Radosław Kałużniak (NAC)
10:15-11:00 (45 min) Nowa instrukcja digitalizacji zasobu archiwalnego archiwów państwowych – Anna Skała (NAC)
11:00-11.15 (15 min) Pytania do nowej instrukcji 
11:30-11:45 (15 min) Zmodernizowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA 3.0 – Grzegorz Leple (NAC) 11:45-12:15 (30 min) Publikacja opisów i skanów Zosia-SwA – Andrzej Anisimowicz (NAC)
12:15-12:30 (15 min) Prezentacja zmodernizowanego serwisu Szukaj w Archiwach – Anna Skała (NAC)
12:30-13:00 (30 min) Digitalizacja – udostępnianie materiałów na przykładzie serwisu Szukaj w Archiwach – dr Stefan Artymowski (NAC)
14:00-14:45 (45 min) Katalog dobrych praktyk digitalizacji materiałów audiowizualnych – Łukasz Janik (FINA)
15:00-15:45 (45 min) Projekt Kronik@ – Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury – dr Rafał Leśkiewicz (Ministerstwo Cyfryzacji)

15 LISTOPADA
9:20-9:40 (20 min) Digitalizacja materiałów trudnych: pieczęcie – Karol Zgliński (AGAD)
09:40-10:00 (20 min) Digitalizacja materiałów trudnych: akta – Michał Zawada (AP Lublin)
10:00-10:20 (20 min) Digitalizacja map i materiałów wielkoformatowych – Ryszard Bacmaga (AP Wrocław)
10:40-11:10 (30 min) Nowa instrukcja digitalizacji: praktyczne aspekty zarządzania barwą (kalibracja i profilowanie sprzętu do digitalizacji) – Mateusz Bolesta (NAC)
11:10-12:30 (80 min) Fotograficzny aparat cyfrowy jako uniwersalne narzędzie digitalizacji – Andrzej Daniluk (Biblioteka Narodowa)
13:30-15:00 (90 min) Sprzęt do digitalizacji w archiwach państwowych – panel dyskusyjny z udziałem uczestników konferencji
15:00 – zakończenie konferencji

Wystawa Zbyszka Siemaszki| Wernisaż w Fotoplastikonie Warszawskim

13 listopada o godz. 18:00 serdecznie zapraszamy do Fotoplastikonu Warszawskiego na wystawę zdjęć Zbyszka Siemaszki pt. „Warszawa (mniej) oficjalnie… czyli stolica lat 50. i 60. na fotografiach Zbyszka Siemaszki”, której partnerem jest Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Fotoplastikon-Warszawa-Siemaszko (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 listopada – 1 grudnia

 

WARSZAWA (mniej) OFICJALNIE…

czyli stolica lat 50 i 60. na fotografiach Zbyszka Siemaszki.

 

Od 13 listopada Fotoplastikon Warszawski zaprasza na sentymentalną podróż po stolicy lat 50. i 60.

48 unikatowych fotografii wykonanych przez Zbyszka Siemaszkę – fotoreportera tygodnika „Stolica”, pokazuje miasto i jego mieszkańców zarówno z propagandowej, jak i tej mniej oficjalnej strony.

Warszawa na fotografiach Siemaszki to nie tylko miasto wielkich inwestycji i kolorowych pochodów defilujących ulicą Marszałkowską w czasie oficjalnych świąt państwowych. To miejsce pełne kontrastów, nierówności i niespełnionych marzeń o własnym M3, czy samochodzie marki „Warszawa”; gdzie kolejka marecka jeszcze leniwie sunie Radzymińską, ostatnie rudery na Grochowie nic sobie nie robią z obecności wielkich szaf mieszkalnych za ich plecami, a krowy pasące się na łąkach dzisiejszego Służewca jakby nie przeczuwały nadchodzącej inwazji białych kołnierzyków. Te i wiele innych obrazów Warszawy przełomu lat 50. i 60. do zobaczenia tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.

Wszystkie zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Archiwum Fotograficzne Zbyszka Siemaszki.

 

Partner wystawy: 

NAC_logo_podstawowe_kolor_pozytywArchiwa Panstwowe-logo

„Sztandar wolności 1935” | Uroczysta repremiera na 101. Święto Niepodległości

sztandar_wolnosci_internet_1920_1080_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piłsudski, Paderewski, Mościcki, Rydz-Śmigły, Haller, Daszyński i… Osterwa – najważniejszych bohaterów II RP będzie można zobaczyć 13 listopada w „Sztandarze wolności” Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku. Uroczysta premiera filmu po rekonstrukcji cyfrowej dokonanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny odbędzie się w kinie Iluzjon o godz. 20. Partnerem wydarzenia jest Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie kina. Dzień później, 14 listopada o tej samej porze film podczas specjalnej transmisji zobaczą użytkownicy serwisu Ninateka (www.ninateka.pl).

 

„Sztandar wolności”  to fabularyzowany  dokument zrealizowany przez Ryszarda Ordyńskiego w 1935 roku. Ta wielka „epopea czynu polskiego” przedstawia dzieje walk o  niepodległość od roku 1905. Przypomina żołnierzy Legionów, ich bohaterskie zmagania na frontach wojennych i gehennę w obozach jenieckich. Film ukazuje moment odzyskania niepodległości, przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego, najważniejsze wydarzenia w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a potem  budowę nowego państwa polskiego. W dokumencie przewijają się najważniejsze postaci tego okresu m.in. Ignacy Mościcki, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Jędrzej Moraczewski, Edward Rydz-Śmigły. Głównym bohaterem jest jednak Józef Piłsudski, a film zrealizowany na kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka jest podsumowaniem jego dokonań i wyrazem najwyższego uznania.  „Sztandar wolności” powstał z materiałów z różnych lat, zebranych i przygotowanych przez Falangę, największy w latach 30-tych techniczny ośrodek produkcji filmowej w Polsce. Wykorzystano również liczne materiały ikonograficzne – zdjęcia, ulotki, gazety. Prace nad filmem poprzedziły szeroko zakrojone poszukiwania archiwalnych materiałów. Ryszard Ordyński, który zmierzył się z ich brakiem, udał się w delegację do Berlina, gdzie starał się pozyskać brakujące ujęcia. Stało się to bezpośrednim przyczynkiem do szerokiej dyskusji w prasie dotyczącej konieczności stworzenia scentralizowanego, państwowego archiwum filmowego. Finał tych starań znalazł miejsce dopiero w 1955 roku, gdy powołane zostało Centralne Archiwum Filmowe, którego następcą jest obecnie Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

 

W efekcie poszukiwań, powstała pierwsza dźwiękowa kompilacja archiwalnych ujęć dokumentalnych. Praca nad filmem stanowiła olbrzymie wyzwanie dla twórców, którzy musieli zmierzyć się z montażem materiałów o różnej jakości.

 

Premiera filmu odbyła się w przededniu imienin Józefa Piłsudskiego, 18 marca 1935 roku, w warszawskim kinie Filharmonia przy ul. Jasnej 5. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił sam prezydent Ignacy Mościcki wraz z małżonką, a także członkowie rządu i ówczesny premier. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczono na wparcie towarzystwa „Opieka”, założonego z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej. W tym samym czasu na zamkniętym pokazie w Belwederze film w samotności oglądał, bardzo już chory Józef Piłsudski.

 

Frekwencyjny sukces w Polsce „Sztandar wolności” zawdzięczał wsparciu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, które zalecało dyrektorom szkół zapoznać uczniów z tym filmem. Jednocześnie tytuł wszedł na ekrany kin w 9 największych miastach Polski. Był też najszerzej dystrybuowanym polskim filmem za granicą. Jego kopie wysłano m.in. do krajów Ameryki Południowej, USA i Niemiec.

 

Pokaz „Sztandaru wolności” w kinie Iluzjon to także obecnie wyjątkowa okazja by na ekranie zobaczyć Juliusza Osterwę. To jedyny film dźwiękowy w jakim pojawił się ten jeden z najwybitniejszych aktorów tamtych czasów.  

 

Więcej informacji i ciekawostek o filmie można znaleźć na: http://www.nitrofilm.pl/strona/lang:pl/filmy/film_info/87/sztandar-wolno-ci.html 

 

Repremiera filmu odbędzie się w kinie Iluzjon 13 listopada o godz. 20.00. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie kina. Dzień później, 14 listopada o tej samej porze film podczas specjalnej transmisji zobaczą użytkownicy serwisu Ninateka (www.ninateka.pl).

 

Więcej na stronie kina: http://www.iluzjon.fn.org.pl/aktualnosci/info/1041/repremiera-sztandaru-wolnosci-na-101-swieto-niepodleglosci.html 

 ***

Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Uroczysta repremiera „Sztandaru Wolności” organizowana jest w ramach obchodów 100-lecia utworzenia sieci archiwów państwowych w Polsce, dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

100_lat_ap_rgb

 

 

 

 

Partnerzy wydarzenia:

NAC_logo_podstawowe_kolor_pozytywArchiwa Panstwowe-logo