10 lat NAC! Przyjdź i świętuj z nami!

29 września 2018, w godz. 11:00-19:00 będzie można odwiedzić Narodowe Archiwum Cyfrowe i wziąć udział w obchodach 10-lecia naszej instytucji! 

Zwiedzanie magazynów, wielkoformatowa gra planszowa, atelier fotograficzne, pogotowie archiwalne, tajniki digitalizacji, szpiegowskie warsztaty z mikrofilmami, kolaże z niepodległą i pokaz filmowy. To wszystko czeka na naszych gości, którzy odwiedzą NAC w sobotę 29 września! Szczegółowy program poniżej.
    

                     Event_10-lecie_web

Program:

11:00-13:00
Kolaże z niepodległą – warsztaty dla dzieci (6-10 lat)
Kolaże z niepodległą – warsztaty dla dzieci (6-10 lat)
Podczas warsztatów dzieci odkryją skarby archiwum, zobaczą jego zakamarki, oryginalne materiały archiwalne i poznają historię drogi do Niepodległości. Po solidnej dawce wiedzy, edukatorki Sztuczki ze sztuką (www.sztuczkizesztuka.pl) wykonają razem z dziećmi prace plastyczne w technice kolażu.
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

11:00-13:00
Zwiedzanie magazynów
Pozytywy, negatywy, płyty analogowe, taśmy magnetyczne, taśmy filmowe i magnetyczne, prawie 16 milionów zdjęć, 40 tysięcy nagrań dzwiękowych, ponad 2 tysiące filmów. Zapraszamy na oprowadzenie po „zapleczu” naszej cyfrowej bazy.
Prowadzenie: Joanna Aderek-Wiśniewska, Karolina Vyšata
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

12:00-16:00
Atelier fotograficzne
Halina Konopacka, Hanka Ordonówka, Ignacy Paderewski, Olga Boznańska – to tylko niektóre z postaci, w które możesz się wcielić i zrobić sobie zdjęcie stylizowane na fotografie z zasobu NAC. Stroje z epoki czekają!
Wstęp bezpłatny.

14:00-16:00
Pogotowie archiwalne
W domowych zbiorach często znajdują się bezcenne materiały fotograficzne, będące cennymi świadectwami naszej historii. Często jednak są przechowywane w sposób, który niekorzystnie odbija się na ich trwałości. Jednak nic straconego! Na wykładzie w NAC możesz się dowiedzieć, jak przedłużyć życie swoich fotograficznych zbiorów. Możesz też przynieść swoje materiały, a wyspecjalizowani archiwiści dokonają oceny ich stanu i udzielą porad na miejscu. Dowiesz się też, jak najlepiej je katalogować oraz jak możesz przekazać fotografie do zasobu NAC.
Prowadzenie: Magdalena Hartwig, Łukasz Karolewski
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

14:00-16:00
Tajniki digitalizacji
Dlaczego digitalizacja jest tak ważna również w domowym archiwum? Jakie narzędzia najlepiej wybrać i jak się nimi posługiwać? W czasie prezentacji skanerów, aparatów i kamer skanujących damy uczestnikom parę wskazówek a także pomożemy samodzielne zdigitalizować własne materiały.
Prowadzenie: Joanna Wrotek-Dźwigalska
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

16:00-18:00
Archiwistyka cyfrowa
Parę praktycznych rad i wskazówek jak szukać materiałów archiwalnych w sieci.
Prowadzenie: Andrzej Anisimowicz
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

16:00-18:00
Najlepsze kasztany – warsztaty dla dzieci (5-12 lat)
Jakie tajemnice i zagadki kryją się w Narodowym Archiwum Cyfrowym? Co to są mikrofilmy? Po co powstają i jak się z nimi obchodzić? Szpiegowskie historie i niesamowite opowieści. Będziemy tropić, łączyć fakty i „węszyć” w najciemniejszych kątach archiwum. Dowiemy jak odczytywać mikroskopijne dokumenty i odszyfrowywać zagadkowe przekazy. Historia stanie się fascynującą przygodą. Zatem…„Zuzanna lubi je tylko jesienią” – bez odbioru!
Prowadzenie: Joanna Nitek, Karolina Vyšata
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

18:00-19:00
Projekcja filmu
Wyjątkowa okazja do zobaczenia niemego filmu „Polskie warsztaty szkoleniowe JAR w Burgu 1945-1947”. Materiał dokumentuje życie codzienne Polaków: jeńców wojennych, robotników przymusowych, uczestników powstania warszawskiego, oczekujących na powrót do kraju, w zorganizowanym na terenie Niemiec obozie w latach 1945-47 w amerykańskiej strefie wpływów. Film w bardzo wymowny sposób ukazuje w jaki sposób warsztaty miały pomóc odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. Projekcja poprzedzona zostanie krótkim wprowadzeniem.
Wstęp bezpłatny.

Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy pod adresem email:
karolina.vysata@nac.gov.pl.

Zgłoszenie uczestnictwa w wydarzeniach jest jednoznaczne z akceptacją REGULAMINU (dokument można pobrać tutaj)

Dni Digitalizatora 2018

W Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym rozpoczęły się właśnie tegoroczne Dni Digitalizatora. To już 6. edycja konferencji oraganizowanej przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Uczestnicy konferencji będą przez dwa dni dyskutowali o kwestiach związanych z digitalizacją materiałów archiwalnych – od historii digitalizacji w Polsce po propozycje zmian do obowiązującego zarządzenia Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w sprawie digitalizacji zasobu archiwalnego archiwów państwowych, a także modernizację Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA) oraz serwisu Szukaj w archiwach.
Na zakończenie uczestnicy będą mieli szansę wymienić się doświadczeniami w ramach platformy dyskusyjnej oraz odwiedzić Dział Digitalizacji FINA. Pełen harmonogram umieszczamy poniżej.

DD2018

Konferencję otworzyli Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Wojciech Woźniak oraz p.o. Dyrektora NAC Radosław Kałużniak

                                         
DNI DIGITALIZATORA 2018
HARMONOGRAM:

18 WRZEŚNIA
10:15 – 10:30 (15 min) Otwarcie konferencji – dr Wojciech Woźniak NDAP, Radosław Kałużniak NAC
10:30 – 11:00 (30 min) Pierwszy rok realizacji Strategii digitalizacji zasobu archiwów państwowych na lata 2018-2023 – Maciej Gajewski NDAP, Eliza Dąbrowska NDAP
11:00 – 11.45 (45 min) Modernizacja Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej ZoSIA –Justyna Soliwoda NAC
12:00 – 12:45 (45 min) Modernizacja serwisu Szukajwarchiwach.pl – Katarzyna Zajkowska NAC
13:30 – 14:30 (1 h) 30 lat digitalizacji w Polsce i na świecie – Bolesław Rassalski AP Białystok
14:45 – 15:45 (1 h) Proponowane zmiany w Zarządzeniu NDAP w sprawie digitalizacji zasobu archiwalnego archiwów państwowych – Anna Skała NAC

19 WRZEŚNIA
9:00 – 9:05 Powitanie – Anna Skała NAC
9:05 – 9:50 (45 min) Zarządzenie NDAP w sprawie digitalizacji zasobu archiwalnego archiwów państwowych – omówienie modułu digitalizacji dokumentacji aktowej – Michał Zawada AP Lublin
9:50 – 10:35 (45 min) Zarządzenie NDAP w sprawie digitalizacji zasobu archiwalnego archiwów państwowych – omówienie modułu digitalizacji dokumentacji kartograficznej – Ryszard Bacmaga AP Wrocław
10:50 – 11:20 (30 min) Zarządzenie NDAP w sprawie digitalizacji zasobu archiwalnego archiwów państwowych – omówienie modułu digitalizacji dokumentacji fotograficznej – Aleksandra Brzozowska NAC
11:20 – 12:05 (45 min) Tajemnice przetargów, czyli co zgrzyta w obrazie – Tomasz Gruszkowski Biblioteka Narodowa w Warszawie
12:50 – 13:30 (40 min) – Digitalizacja dostępowa. Możliwości archiwum a jakość digitalizacji – Łukasz Janik FINA
13:30 -14:00 (30 min) – Prawne aspekty digitalizacji materiałów niepublikowanych – Ksenia Kakareko FINA
14:15 – 15:45 (1,5 h) Wizyta studyjna w Dziale Digitalizacji FINA – w grupach
W Sali – Platforma wymiany doświadczeń: moderuje Anna Skała NAC oraz zespół ds. zmiany zarządzenia ds. digitalizacji : Ryszard Bacmaga AP Wrocław, Karol Zgliński AGAD, Michał Zawada AP Lublin, Bolesław Rassalski AP Białystok
16.00 – zakończenie konferencji.

Informacja o wyniku naboru na stanowisko główny specjalista do spraw promocji i nowych mediów (zastępstwo)

Informujemy o wyniku naboru na stanowisko Główny specjalista do spraw promocji i nowych mediów (zastępstwo) w Oddziale Komunikacji i Udostępniania.

Więcej: Informacja o wyniku naboru na ogłoszenie nr 32963 z dnia 28 sierpnia 2018 r. na stanowisko Główny specjalista do spraw promocji i nowych mediów (zastępstwo) w Oddziale Komunikacji i Udostępniania

Rekrutacja na szkolenia z digitalizacji materiałów archiwalnych rozpoczęta!

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach z digitalizacji materiałów archiwalnych. Podczas tegorocznej edycji szkoleń uruchomionych zostanie siedem modułów tematycznych:

Moduły szkoleniowe:

Moduł I: Wprowadzenie do digitalizacji materiałów archiwalnych

Termin: 20 października 2018 r.

Moduł II: Kontrola jakości kopii cyfrowych

Termin: 20 października 2018 r.

Moduł III: Przygotowanie materiałów archiwalnych do digitalizacji

Termin: 21 października 2018 r.

Moduł IV: Opracowanie materiałów archiwalnych przed digitalizacją

Termin: 27 października 2018 r.

Moduł V: Zarządzanie barwą w digitalizacji materiałów archiwalnych

Termin: 17 listopada 2018 r.

Moduł VI: Digitalizacja fotografii oraz materiałów aktowych

Termin: 1 grudnia 2018 r.

Moduł VII: Digitalizacja fotografii oraz materiałów aktowych

Termin: 2 grudnia 2018 r.

Każdy uczestnik wybiera tematy interesujących go szkoleń. W trakcie wykładów wprowadzających uczestnicy zapoznani zostaną z zagadnieniami oraz terminologią, które dotyczą zarówno postępowania z dokumentacją archiwalną, jak również poszczególnych etapów procesu digitalizacji. Przeprowadzane w grupach warsztaty wdrażają w procedury digitalizacji oraz samodzielną pracę na sprzęcie dedykowanym cyfryzacji dokumentacji aktowej, mikrofilmów, fotografii oraz nagrań dźwiękowych, posiadanym przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Podczas zajęć zajęć praktycznych uczestnicy poznają m.in. czynności wykonywane w ramach profilaktyki konserwatorskiej materiałów materiałów archiwalnych, wytyczne dotyczące kopii zabezpieczających skanów, kontroli jakości oraz zarządzania barwą, oprogramowanie komputerowe wykorzystywane na każdym etapie procesu digitalizacji, a także zasady obsługi oraz doboru urządzeń do cyfryzacji.

Pobierz: PROGRAM SZKOLEŃ

Uwaga!

Uczestników zapraszamy na kawę, herbatę i napoje zimne.

Gdzie?

Zajęcia prowadzimy w siedzibie Narodowego Archiwum Cyfrowego przy ulicy Hankiewicza 1 w Warszawie.

Dla kogo?

Szkolenia skierowane są do pracowników archiwów państwowych, muzeów, bibliotek, urzędów administracji publicznej, instytucji edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych, którzy odpowiedzialni są za cyfryzację zbiorów archiwalnych. Do udziału w tegorocznej edycji wykładów i warsztatów poświęconych cyfryzacji archiwaliów zapraszamy również beneficjentów programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura cyfrowa.

Kandydatów, którzy w dotychczasowej praktyce zawodowej nie mieli styczności z digitalizacją prosimy o zapisy na moduł I, który wprowadza w podstawy i ogólną tematykę cyfryzacji zbiorów archiwalnych.

Jak wygląda rekrutacja?

  1. Pobierz formularz zgłoszeniowy
  2. Wypełnij formularz. Wybierz interesujące Cię moduły
  3. Do dnia 9 października br. odeślij formularz zgłoszeniowy na pocztę elektroniczną szkolenia@nac.gov.pl
  4. Czekaj cierpliwie na odpowiedź. Do dnia 9 października br. Skontaktujemy się zarówno z zakwalifikowanymi uczestnikami, jak też z kandydatami, którzy niestety nie przeszli procesu rekrutacji
  5. Zakwalifikowani uczestnicy otrzymają w korespondencji elektronicznej z potwierdzeniem przyjęcia na szkolenie szczegółowy harmonogram szkolenia wraz z informacjami organizacyjnymi

Pobierz: FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY lub FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (.doc)

Limit miejsc: Ograniczony

Wszelkie pytania dotyczące szkoleń prosimy kierować na pocztę elektroniczną szkolenia@nac.gov.pl

NAC ma nowego dyrektora!

Od 3 września stery w naszym archiwum przejął Radosław Kałużniak – p.o. Dyrektora.

                                                                    file-7

Absolwent Wydziału Politologii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie w zakresie administracji i zarządzania dla kadry kierowniczej w administracji publicznej.

Od końca 2016 roku zajmował w NAC stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. zasobu archiwalnego, a wcześniej związany z był administracją samorządową (2004-2012) oraz administracją rządową (2012 – 2016)

Czas wolny spędza na górskich szlakach.

Rekrutacja na szkolenia z zakresu digitalizacji

Uprzejmie informujemy, że 10 września 2018 r. uruchomiona zostanie rekrutacja na szkolenia z zakresu digitalizacji materiałów archiwalnych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, szkolenia organizowane przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, skierowane są do pracowników archiwów państwowych, muzeów, bibliotek, urzędów administracji publicznej, instytucji edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych, którzy odpowiedzialni są za cyfryzację zbiorów archiwalnych.

Zapraszamy instytucje – beneficjentów programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura Cyfrowa“.

Od bieżącego roku szkolenia z digitalizacji materiałów archiwalnych przeprowadzane będą w formule modułowej, zaś dokładny harmonogram poszczególnych modułów opublikowany zostanie na stronie internetowej Narodowego Archiwum Cyfrowego w Aktualnościach.