Warsztaty dla nauczycieli | Szkoła w Archiwum, Archiwum w Szkole

Aktualności

Warsztaty dla nauczycieli | Szkoła w Archiwum, Archiwum w Szkole

Jak wykorzystywać w pracy dydaktycznej zasoby archiwalne dostępne online? Jakie ciekawe fotografie i dokumenty można w nich znaleźć? Jak zainteresować nimi uczniów?
 
Zapraszamy nauczycieli na spotkanie warsztatowe dotyczące zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego i serwisu Szukaj w Archiwach!

 
PROGRAM SPOTKANIA
 
16:00-16:45 Narodowe Archiwum Cyfrowe – zasoby online
 
Gify z Henrykiem Sienkiewiczem lub memy z Marią Skłodowską-Curie? Czemu nie! Zbiory fotograficzne NAC mogą przydać się nie tylko na lekcji historii czy wiedzy o społeczeństwie, ale też na języku polskim, wiedzy o sztuce, biologii czy chemii. Pokażemy Wam jakie inspirujące treści znajdują się w naszym zasobie i zdradzimy kilka pomysłów, co można z nimi dalej robić.
Prowadzenie: dr Anna Lebensztejn
 
16:45-17:15 Narodowe Archiwum Cyfrowe – dlaczego warto nas odwiedzić?
 
Zasoby NAC możecie poznać nie tylko online – w czasie spotkania wyjaśnimy dlaczego warto odwiedzić naszą siedzibę z uczniami i z jaką tematyką można zetknąć się podczas realizowanych w NAC zajęć dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych: od ogólnego wprowadzenia w tajniki pracy archiwum po zagadnienia związane z technikami fotograficznymi czy mikrofilmami.
Prowadzenie: Zuzanna Zasacka
 
17:15-17:30 Przerwa kawowa
 
17:30-19:00 Serwis Szukaj w Archiwach jako narzędzie dla nauczycieli
 
Czy archiwa dostępne online mogą być przydatne w edukacji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć szukając pism i dzieł poetów oraz wybitnych postaci z historii, a także ilustrując archiwaliami wybrane zagadnienia.
W formie warsztatowej poznamy sposoby pracy z serwisem Szukaj w Archiwach i korzystania w działalności edukacyjnej ze zgromadzonych w nim archiwaliów z całego świata.
Prowadzenie: dr Stefan Artymowski
 
***
 
Wydarzenie bezpłatne.
 
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem: monika.mossakowska@nac.gov.pl.
 
Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu warsztatów.