Spacery z NAC | Śródmieście stare i nowe | 4.10

W niedzielę 4 października br. o godz. 15:30 Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza na drugi jesienny spacer szlakiem warszawskiej historii i architektury! Poprowadzi go architekt i varsavianista Grzegorz Mika, autor strony Warszawski Modernizm 1905-1939.

 

📍 Zbiórka przy placu Na Rozdrożu pod wejściem do parku Ujazdowskiego.

 

baner FB_spacer_4.10_v2

 

Tematem spaceru będzie Śródmieście Warszawy w XIX i XX wieku, jego losy w Dwudziestoleciu oraz wizje powojennej odbudowy, zrealizowane pod postacią „Dzielnicy Ministerstw”, Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej oraz Latawca, które objęły znaczny obszar dawnej Osi Stanisławowskiej.

 

Podczas spaceru poznamy przedwojenne luksusowe domy czynszowe i powojenną architekturę oraz przestrzenie publiczne, utworzone na gruzach kwartałów śródmiejskiej zabudowy. Powojenne plany przeobrażenia Śródmieścia miały na celu stworzenie rozległej dzielnicy rządowe. Po 1949 roku zdecydowano jednak również o stworzeniu nowych osiedli mieszkaniowych, które powstały w miejscu rozbieranych czynszówek przy poszerzonej ul. Marszałkowskiej. Współczesne Śródmieście jest miejscem, które łączy w swej przestrzeni architekturę eklektyzmu, modernizmu i socrealizmu, sąsiadujących ze sobą ściana w ścianę.

 🗺  Trasa spaceru prowadzić będzie od placu na Rozdrożu w stronę MDM i ulicy Marszałkowskiej.

🎁  Uczestnicy otrzymają specjalne pakiety archiwalnych zdjęć ze zbiorów NAC, dzięki którym można będzie porównywać Warszawę „starą” i „nową”.

 

 

 

Wydarzenie bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Obowiązują zapisy pod adresem: anna.lebensztejn@nac.gov.pl

 

 

Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu Wydarzenia.

 

Dzień Archiwisty | Fotografie na historycznych nośnikach | 30.09

Dagerotypy, ambrotypy, a może szklane negatywy? Częstokroć i takie skarby można znaleźć w naszych domowych archiwach. Dlatego już w najbliższą środę 30 września br. o g. 14:00 zapraszamy na webinarium “Fotografie na historycznych nośnikach” z udziałem specjalisty NAC!

 

baner FB_30.09

 

W czasie webinarium poświęconego fotografiom na historycznych nośnikach Łukasz Karolewski z Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC przybliży podstawy ich rozpoznawania, właściwego zabezpieczania oraz konserwacji.

 

Spotkanie będzie transmitowane na profilu facebookowym NAC.

 

***

 

Wydarzenie odbywa się z okazji Dnia Archiwisty w ramach projektu “Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0”, realizowanego przez Archiwa Państwowe. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Więcej na temat Archiwów Rodzinnych Niepodległej 2.0: archiwarodzinne.gov.pl

Logo ARN

Spacery z NAC | Powojenne Śródmieście Północne | 27.09

Już w niedzielę 27 września o godz. 15:30 Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza na pierwszy jesienny spacer szlakiem warszawskiej historii i architektury! Poprowadzi go architekt i varsavianista Grzegorz Mika, autor strony Warszawski Modernizm 1905-1939.

📍 Zbiórka pod kamienicą przy ul. Kopernika 34 (róg Bartoszewicza).

baner FB_spacer_23.09

Tematem spaceru będzie wizja powojennego Śródmieścia Warszawy, zrealizowana pod postacią „Dzielnicy Skarbowej”, rozciągającej się wzdłuż ul. Świętokrzyskiej.

Skupimy się na architekturze i przestrzeni publicznej nowego centrum, które powstając na gruzach dawnej Świętokrzyskiej całkowicie przeobraziło przedwojenne Śródmieście Północne. W miejscu dawnych luksusowych czynszówek i domów biurowych stanęły liczne monumentalne i funkcjonalne gmachy, nierzadko projektowane przez cenionych twórców. Obok Dzielnicy Ministerstw  i dystryktu handlowego przy Chmielnej, Dzielnica Skarbowa stanowić miała jeden z „atrybutów” stołecznej roli Warszawy jako głównego ośrodka państwowego po 1945 roku.

🗺 Trasa spaceru prowadzić będzie głównie wzdłuż ul. Świętokrzyskiej, która została poszerzona do nowej roli ulicy głównej i bulwaru i otoczona w większości nowoczesnymi budynkami.

Uczestnicy spaceru otrzymają specjalne pakiety archiwalnych zdjęć ze zbiorów NAC, dzięki którym można będzie porównywać Warszawę „przedwczorajszą” i „współczesną”.

 

***

 

Wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy pod adresem: anna.lebensztejn@nac.gov.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział w spacerze jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu wydarzenia.

Wystawa NAC “Wojciech Tuszko – fotograf” już dostępna na Placu Zbawiciela!

Jesienią zapraszamy na bliższe spotkanie z twórczością fotograficzną Wojciecha Tuszko. Już od 23 września br. (środa) wyjątkową wystawę jego zdjęć można zobaczyć na warszawskim Placu Zbawiciela.

IMG_6163

Wojciech Tuszko, znany przede wszystkim jako chemik i teoretyk fotografii, przez kilkadziesiąt lat był również czynnym fotografem, dokumentującym życie codzienne i rodzinne, świat nauki oraz piękno polskiej przyrody. Na scenie artystycznej oficjalnie debiutował dopiero w 2016 roku, w wieku dziewięćdziesięciu czterech lat. Wkrótce potem Wojciech Tuszko przekazał swoje ogromne archiwum fotograficzne, liczące ponad 60 tysięcy zdjęć, do zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Prezentowana na Placu Zbawiciela wystawa plenerowa Wojciech Tuszko – fotograf ukazuje kadry z kilkunastu fotografii warszawskiego twórcy powstałych od lat 50. po początek lat 80. Stylowi bohaterowie tych ujęć bawią się na domowych prywatkach, szaleją w wesołym miasteczku i rzucają zalotne spojrzenia, kreśląc wyjątkowy zapis życia towarzyskiego sprzed 1989 roku. Ekspozycja powstała dzięki współpracy NAC i miasta stołecznego Warszawy i potrwa do 25 października.

Wystawa stanowi przedsmak albumu fotograficznego poświęconego Wojciechowi Tuszko, którego premiera w serii wydawniczej NAC odbędzie się pod koniec października br.

 IMG_6126

IMG_6162

 IMG_6146IMG_6139

 

 

 

 

 

 

 

 

“Światło dla Białorusi” w Archiwach Państwowych

W najbliższy weekend 12-13 września br. Narodowe Archiwum Cyfrowe włącza się wraz z innymi Archiwami Państwowymi w akcję #LightForBelarus, która stanowi symboliczny gest solidarności z walczącymi o demokrację obywatelami Białorusi.

Na fasadzie siedziby Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Akt Nowych przy ul. Hankiewicza 1 w Warszawie zawisła z tej okazji biało-czerwono-biała flaga Białorusi.

6C039A5E-525F-4738-BCFA-8F74A4366764[58287]

W planowanej na nadchodzącą sobotę i niedzielę inicjatywie rozświetlania budynków w kolorach historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi wezmą udział instytucje kultury i dziedzictwa narodowego, muzea, teatry, galerie, filharmonie i inne instytucje publiczne w całej Polsce oraz w Europie i na świecie. Akcja jest otwarta – mogą wziąć w niej udział również osoby prywatne poprzez powieszenie biało-czerwono-białej flagi Białorusi lub symboliczne wykorzystanie jej kolorów.

Inicjatorami akcji w Polsce są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury.

 

 

    

Malwina Rozwadowska powołana na Dyrektora NAC

Z przyjemnością informujemy, że z dniem 8 września br. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk powołał Panią Malwinę Rozwadowską na stanowisko dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego.

mr_nac_3

Malwina Rozwadowska ukończyła studia magisterskie na kierunku historia sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz na kierunku tłumaczenia na Uniwersytecie w Turynie. Od ponad 8 lat jest zawodowo związana z sektorem kultury.

Od kwietnia 2017 roku pracuje w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Jako kierownik Oddziału Komunikacji i Udostępniania odpowiedzialna była m.in. za realizację projektów promocyjnych, edukacyjnych i wystawienniczych oraz upowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego. Od 2019 roku sprawowała funkcję zastępcy dyrektora ds. zasobu archiwalnego, a od 3 lutego br. pełniła obowiązki dyrektora NAC.

 

Akcja “Fotowspomnienia” – WEBINARIUM | 9.09

Fotografie z domowych archiwów mogą stanowić nie lada wyzwanie! Dlatego już w najbliższą środę 9 września o godz. 15 zapraszamy do udziału w webinarium o fotografiach w domowym archiwum w ramach akcji “FOTOWSPOMNIENIA”, organizowanej przez Łazienki Królewskie w Warszawie.
 
WYDARZENIE-FB--webinarium
 
 
 
 
 
 
Na webinarium składają się dwa spotkania online ze specjalistami NAC, którzy wprowadzą Was w podstawy zabezpieczenia i opracowania domowych zbiorów fotograficznych.
 
Spotkania będą transmitowane na żywo w wydarzeniu i profilu Facebookowym NAC. Zachęcamy do zadawania naszym specjalistom pytań w komentarzach – odpowiemy na nie na żywo!
 
👨‍💻 15:00-16:00 Identyfikacja treści zdjęć i opieka nad nośnikami | Łukasz Karolewski
 
Głowicie się czasami nad tym, co przedstawia dane zdjęcie? Łukasz Karolewski z Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC podpowie Wam, co m.in. może ułatwić rozpoznanie czasu i miejsca powstania danej fotografii. Nie zabraknie też wskazówek dotyczących ich prawidłowego zabezpieczania i przechowywania!
 
👨‍💻 16:00-17:00 Podstawy digitalizacji | Mateusz Bolesta
 
Co i jak digitalizować? O czym pamiętać? Na co uważać? Wyjaśnienia i porady na ten temat usłyszycie od specjalisty z zakresu digitalizacji fotografii, czyli Mateusza Bolesty z Oddziału Digitalizacji NAC.
.
.
Spotkanie realizowane w ramach akcji “Fotowspomnienia, czyli Wasze Łazienki Królewskie” realizowanej przez Łazienki Królewskie w Warszawie, której partnerem eksperckim jest Narodowe Archiwum Cyfrowe.
W ramach projektu można włączyć się we współtworzenie społecznego archiwum fotograficznego Łazienek Królewskich. Ideą przewodnią projektu jest zachęcenie do odszukania w prywatnych, rodzinnych albumach fotografii związanych tematycznie z Łazienkami Królewskimi i udostępnienie ich cyfrowych kopii Muzeum. Dzięki Waszemu zaangażowaniu powstaje archiwum fotograficzne Łazienek, obejmujące zarówno zdjęcia XIX-wieczne, te z czasów międzywojnia i II wojny światowej, jak i fotografie dokumentujące okres powojenny oraz od lat 50. do 90. Cezurą czasową jest rok 1995.