Spacery z NAC | Powojenne Śródmieście Północne | 27.09

Aktualności

Spacery z NAC | Powojenne Śródmieście Północne | 27.09

Już w niedzielę 27 września o godz. 15:30 Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza na pierwszy jesienny spacer szlakiem warszawskiej historii i architektury! Poprowadzi go architekt i varsavianista Grzegorz Mika, autor strony Warszawski Modernizm 1905-1939.

📍 Zbiórka pod kamienicą przy ul. Kopernika 34 (róg Bartoszewicza).

baner FB_spacer_23.09

Tematem spaceru będzie wizja powojennego Śródmieścia Warszawy, zrealizowana pod postacią „Dzielnicy Skarbowej”, rozciągającej się wzdłuż ul. Świętokrzyskiej.

Skupimy się na architekturze i przestrzeni publicznej nowego centrum, które powstając na gruzach dawnej Świętokrzyskiej całkowicie przeobraziło przedwojenne Śródmieście Północne. W miejscu dawnych luksusowych czynszówek i domów biurowych stanęły liczne monumentalne i funkcjonalne gmachy, nierzadko projektowane przez cenionych twórców. Obok Dzielnicy Ministerstw  i dystryktu handlowego przy Chmielnej, Dzielnica Skarbowa stanowić miała jeden z „atrybutów” stołecznej roli Warszawy jako głównego ośrodka państwowego po 1945 roku.

🗺 Trasa spaceru prowadzić będzie głównie wzdłuż ul. Świętokrzyskiej, która została poszerzona do nowej roli ulicy głównej i bulwaru i otoczona w większości nowoczesnymi budynkami.

Uczestnicy spaceru otrzymają specjalne pakiety archiwalnych zdjęć ze zbiorów NAC, dzięki którym można będzie porównywać Warszawę „przedwczorajszą” i „współczesną”.

 

***

 

Wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy pod adresem: anna.lebensztejn@nac.gov.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział w spacerze jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu wydarzenia.