Przetestuj nowy serwis szukajwarchiwach.gov.pl

Czas na kolejny etap modernizacji serwisu Szukaj w Archiwach!

Wejdźcie na szukajwarchiwach.gov.pl i przetestujcie pierwszą odsłonę zmodernizowanego serwisu.

Czekamy na wasze spostrzeżenia. Jeśli macie pomysły na udoskonalenie i nowe funkcjonalności lub uważacie, że coś można zmienić – opiszcie nam to i wyślijcie.  Każda opinia to krok w stronę lepszego serwisu.

Piszcie do nas!       

szukajwarchiwach@nac.gov.pl

Inauguracja szukajwarchiwach.gov.pl

W ramach obchodów XII Międzynarodowego Dnia Archiwów – 8 czerwca 2019 r. został uruchomiony zmodernizowany serwis szukajwarchiwach.gov.pl

Jego inaugurację połączono z obchodami 100. rocznicy utworzenia archiwów państwowych. W trakcie uroczystości przemówienia wygłosili Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk oraz Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Radosław Kałużniak.

Serwis „Szukaj w Archiwach” jest narzędziem służącym do publikacji opisów oraz skanów archiwaliów. Umożliwia korzystanie ze zbioru ponad 37 mln skanów oraz ok. 13,5 mln opisów materiałów przechowywanych w archiwach w Polsce i na świecie. Dostęp do serwisu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich użytkowników.

Rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis “Szukaj w Archiwach” uruchomiono w 2009 r., a od dwóch lat trwa intensywny proces jego modernizacji. Uruchomienie nowej odsłony jest kolejnym etapem modernizacji i służy zebraniu opinii użytkowników, dzięki którym będzie można wprowadzać dalsze modyfikacji i nowe funkcjonalności. Więcej o modernizacji TU.

Archiwa Państwowe a-2 Archiwa Państwowe-30 Archiwa Państwowe-34

“Nie ma nowoczesnych państw, nowoczesnych wspólnot politycznych bez dobrze funkcjonujących archiwów. Dzisiaj udostępniamy Polakom nową odsłonę serwisu SzukajwArchiwach – to rewolucja technologiczna i realizacja idei kultury otwartej, udostępniania zasobów kultury, zasobów archiwalnych Polakom. To  fascynujące jak technologia może wspierać i rozwijać potrzeby poznawcze” – powiedział podczas uroczystej inauguracji nowej odsłony serwisuwicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

„Tylko wspólnie z Ministerstwem Kultury możemy robić rzeczy duże i ważne”- mówił dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. Podkreślał, że nowa odsłona serwisu to przybliżenie, udostępnienie zasobów archiwalnych dla tych wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do siedziby archiwów, dla których ten dostęp był utrudniony. Zalety nowego serwisu prezentował Radosław Kałużniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Archiwalny Fotoplastikon – tegoroczna edycja w 5 miastach!

Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwami Państwowymi w Poznaniu, Opolu, Wrocławiu, Lublinie i Gdańsku, dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, przygotowało niesamowite wystawy prezentujące archiwalne fotografie miast i ich mieszkańców  z różnych okresów historii.

Projekt jest kontynuacją „Archiwalnego Fotoplastikonu” realizowanego w 2018 r., który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem szerokiej publiczności w Warszawie, Zamościu, Krakowie i Koszalinie. Tegoroczna edycja ma uczcić 100-lecie powstania Archiwów Państwowych w Polsce.

„To kolejny projekt NAC, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę powstania Archiwów Państwowych. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast i pokazać, że archiwa i nowoczesne technologii mogą iść w parze” – mówi Radosław Kałużniak, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

“Archiwalny Fotoplastikon” jako pierwszy odwiedzi Poznań i będzie dostępny dla zwiedzających na Skwerze Romana Wilhelmiego w obrębie Starego Miasta, od 5 czerwca do  8 lipca 2019 r. Pięć stanowisk stereoskopowych pozwoli podziwiać ożywione archiwalne zdjęcia miasta w formacie 3D i 2D. W mobilnym fotoplastykonie pokażemy unikatowe kadry Poznania z okresu dwudziestolecia międzywojennego, autorstwa wybitnego fotografa Henryka Poddębskiego oraz zbiór archiwalnych pocztówek Poznania z I poł. XX w.

Archiwalny F event Poznań_small

Po raz pierwszy zaprezentujemy też niezwykłe zdjęcia Mogensa Tørsleffa, Norwega fotografującego Poznań w latach 50. Na kolorowych zdjęciach można zobaczyć zmieniające się miasto z czasów PRL-u. Dodatkowo tym roku przygotowaliśmy niespodziankę – wersję cyfrową tegorocznych i zeszłorocznych wystaw, którą będzie można oglądać on-line, za pomocą nakładki tworzącej efekt trójwymiarowości (typu: Google Cardbox).

W ramach projektu Archiwalny Fotoplastikon odwiedzi również Opole (w lipcu 2019 r. we współpracy z Archiwum Państwowym w Opolu), Wrocław (w sierpniu 2019 r., na Placu Solnym, we współpracy z Archiwum Państwowym we Wrocławiu), Lublin ( we wrześniu 2019 r., na Placu Teatralnym, we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie), Gdańsk ( w październiku 2019 r., we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku). 

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i jest wpisany w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości – Program Wieloletni “Niepodległa” na lata 2017–2021.