Archiwalny Fotoplastikon –  tegoroczna edycja w 5 miastach!

Aktualności

Archiwalny Fotoplastikon – tegoroczna edycja w 5 miastach!

Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwami Państwowymi w Poznaniu, Opolu, Wrocławiu, Lublinie i Gdańsku, dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, przygotowało niesamowite wystawy prezentujące archiwalne fotografie miast i ich mieszkańców  z różnych okresów historii.

Projekt jest kontynuacją „Archiwalnego Fotoplastikonu” realizowanego w 2018 r., który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem szerokiej publiczności w Warszawie, Zamościu, Krakowie i Koszalinie. Tegoroczna edycja ma uczcić 100-lecie powstania Archiwów Państwowych w Polsce.

„To kolejny projekt NAC, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę powstania Archiwów Państwowych. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast i pokazać, że archiwa i nowoczesne technologii mogą iść w parze” – mówi Radosław Kałużniak, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

“Archiwalny Fotoplastikon” jako pierwszy odwiedzi Poznań i będzie dostępny dla zwiedzających na Skwerze Romana Wilhelmiego w obrębie Starego Miasta, od 5 czerwca do  8 lipca 2019 r. Pięć stanowisk stereoskopowych pozwoli podziwiać ożywione archiwalne zdjęcia miasta w formacie 3D i 2D. W mobilnym fotoplastykonie pokażemy unikatowe kadry Poznania z okresu dwudziestolecia międzywojennego, autorstwa wybitnego fotografa Henryka Poddębskiego oraz zbiór archiwalnych pocztówek Poznania z I poł. XX w.

Archiwalny F event Poznań_small

Po raz pierwszy zaprezentujemy też niezwykłe zdjęcia Mogensa Tørsleffa, Norwega fotografującego Poznań w latach 50. Na kolorowych zdjęciach można zobaczyć zmieniające się miasto z czasów PRL-u. Dodatkowo tym roku przygotowaliśmy niespodziankę – wersję cyfrową tegorocznych i zeszłorocznych wystaw, którą będzie można oglądać on-line, za pomocą nakładki tworzącej efekt trójwymiarowości (typu: Google Cardbox).

W ramach projektu Archiwalny Fotoplastikon odwiedzi również Opole (w lipcu 2019 r. we współpracy z Archiwum Państwowym w Opolu), Wrocław (w sierpniu 2019 r., na Placu Solnym, we współpracy z Archiwum Państwowym we Wrocławiu), Lublin ( we wrześniu 2019 r., na Placu Teatralnym, we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie), Gdańsk ( w październiku 2019 r., we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku). 

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i jest wpisany w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości – Program Wieloletni “Niepodległa” na lata 2017–2021.