Inauguracja szukajwarchiwach.gov.pl

Aktualności

Inauguracja szukajwarchiwach.gov.pl

W ramach obchodów XII Międzynarodowego Dnia Archiwów – 8 czerwca 2019 r. został uruchomiony zmodernizowany serwis szukajwarchiwach.gov.pl

Jego inaugurację połączono z obchodami 100. rocznicy utworzenia archiwów państwowych. W trakcie uroczystości przemówienia wygłosili Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk oraz Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Radosław Kałużniak.

Serwis „Szukaj w Archiwach” jest narzędziem służącym do publikacji opisów oraz skanów archiwaliów. Umożliwia korzystanie ze zbioru ponad 37 mln skanów oraz ok. 13,5 mln opisów materiałów przechowywanych w archiwach w Polsce i na świecie. Dostęp do serwisu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich użytkowników.

Rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis “Szukaj w Archiwach” uruchomiono w 2009 r., a od dwóch lat trwa intensywny proces jego modernizacji. Uruchomienie nowej odsłony jest kolejnym etapem modernizacji i służy zebraniu opinii użytkowników, dzięki którym będzie można wprowadzać dalsze modyfikacji i nowe funkcjonalności. Więcej o modernizacji TU.

Archiwa Państwowe a-2 Archiwa Państwowe-30 Archiwa Państwowe-34

“Nie ma nowoczesnych państw, nowoczesnych wspólnot politycznych bez dobrze funkcjonujących archiwów. Dzisiaj udostępniamy Polakom nową odsłonę serwisu SzukajwArchiwach – to rewolucja technologiczna i realizacja idei kultury otwartej, udostępniania zasobów kultury, zasobów archiwalnych Polakom. To  fascynujące jak technologia może wspierać i rozwijać potrzeby poznawcze” – powiedział podczas uroczystej inauguracji nowej odsłony serwisuwicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

„Tylko wspólnie z Ministerstwem Kultury możemy robić rzeczy duże i ważne”- mówił dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. Podkreślał, że nowa odsłona serwisu to przybliżenie, udostępnienie zasobów archiwalnych dla tych wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do siedziby archiwów, dla których ten dostęp był utrudniony. Zalety nowego serwisu prezentował Radosław Kałużniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe