Warsztaty dla dzieci i dorosłych ze 100×100

W najbliższą sobotę, 8 grudnia 2018 roku w godz. 11-13, zapraszamy do NAC (ul. Hankiewicza 1 w Warszawie) na Warsztaty rodzinne z albumem 100×100. W trakcie warsztatów zwiedzimy magazyny NAC i stworzymy własną wersję albumu 100×100.

Warsztaty rodzinne ze 100×100
8 grudnia 2018 roku (sobota)
godz. 11:00 – 13:00
ul. Hankiewicza 1

Warszawa – Ochota

Będą to kolejne warsztaty (dla dzieci 6-12 lat oraz rodziców) związane z albumem „100×100”, jednak ich formuła jest jednak otwarta i zapraszamy również dzieci i rodziców, którzy nie uczestniczyli w poprzednich działaniach.

Po wstępnych eksperymentach z fotografią analogową w czasie “Weekendu ze 100×100”, przyszedł czas na zobaczenie efektów i porównanie ich z archiwalnymi fotografiami z naszego zasobu.

                                                                          album 100x100_2 fot. NAC

Co przygotowaliśmy tym razem?
W poszukiwaniu archiwalnych materiałów zwiedzimy magazyny NAC, poznamy szlachetne techniki fotograficzne, będziemy uważnie przyglądać się pozytywom i negatywom. 10 rozdziałów albumu „100×100”: krajobraz, kultura, przemysł, sport, polityka, obyczaje, dzieci i młodzież, wojsko, nauka, staną się dla nas inspiracją do stworzenia własnej wersji albumu „100×100”.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy pod adresem email: karolina.vysata@nac.gov.pl.
Zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach jest jednoznaczne z akceptacją REGULAMINU (dokument można pobrać tu: https://bit.ly/2RtQKnc)

Nowi uczestnicy otrzymają w prezencie papierową wersję albumu “100×100”.

Projekt “100×100” uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości Kancelaria Prezydenta RP, a także Patronat Honorowy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Album powstał w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Niepodległa dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Archiwa Państwowe.

IMG-1044 IMG-1037 IMG-1043

Archiwalny Fotoplastikon w Koszalinie

Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie przygotowało jedyną w swoim rodzaju wystawę prezentującą archiwalne fotografie Koszalina i okolic z dwudziestolecia międzywojennego, a także wyjątkowe kadry z życia II RP. Zdjęcia można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2) od 15 grudnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 r.

Pokażą życie Koszalina i jego mieszkańców w okresie II RP, kiedy znany był pod nazwą Köslin. Udokumentowane na kliszach świadectwa miejsc i zdarzeń dają nam niepowtarzalną możliwość spojrzenia na miasto, które dopiero w 1945 roku stało się częścią Polski. Dodatkowo zobaczyć będzie można zdjęcia z terenów II RP. Wystawa podzielona została na 4 tematy (Rodzinnych wspomnień czar, Koszalin na starej pocztówce, Ciekawostki II Rzeczypospolitej, Pozdrowienia z kurortu), a fotografie prezentowane będą w technice stereoskopowej dającej wrażenie trójwymiarowości oraz w 2D.
 

                                          Event_Koszalin

To już czwarty przystanek Archiwalnego Fotoplastikonu. Wcześniej odwiedził Warszawę we współpracy z Archiwum Państwowym w Warszawie i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Zamość we współpracy z Archiwum Państwowym w Zamościu oraz Kraków we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie i Archiwum Narodowym w Krakowie. W każdym mieście można było obejrzeć dedykowaną danej metropolii wystawę zdjęć archiwalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego z zasobu NAC i innych Archiwów Państwowych.
 
Fotoplastikon zapewnia: Fundacja Koncept Kultura
Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – “Niepodległa” i dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.