Konkurs – wygraj album 100×100!

 Z okazji 100. rocznicy powstania Marynarka Wojenna RP ogłaszamy konkurs! DO wygrania 15 egzemplarzy albumu 100×100!

Pierwszym okrętem polskiej Marynarki Wojennej po odzyskaniu niepodległości był ORP „Pomorzanin”. Zbudowano go w stoczni w Niemczech w 1893 r. pod nazwą Deutschland. W 1919 r. kupił go kpt. Józef Unrug, gdyż Niemcy odmówili sprzedaży bezpośrednio władzom polskim. Po remoncie w 1920 jednostka otrzymała nazwę “Pomorzanin” i jako pierwszy okręt została wcielona do polskiej Marynarki Wojennej na Bałtyku.

Aby wygrać album wybierzcie jedno zdjęcie związane z polską Marynarką Wojenną lub okrętami z naszych Zbiorów Online (na nac.gov.pl) i opiszcie związaną z nim ciekawą historię. Wklejcie zdjęcie i historię w komentarzu pod POSTEM NA FB

15 najciekawszych opowieści nagrodzimy albumami 100×100!

Na komentarze czekamy do 30 listopada (do północy)!
Regulamin konkursu znajdziecie tu: https://goo.gl/g2rsoA

 

Album “100×100” już dostępny!!!

Z naszej Archiwalnej Biblioteki Cyfrowej można już bezpłatnie pobrać album “100×100” – jedyną w swoim rodzaju publikację wydaną z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, której kształt zawdzięczamy internautom z całej Polski i świata.

Od 12 lutego 2018 r. przez 10 tygodni, razem z fanami na naszym profilu Facebook wybieraliśmy 100 najciekawszych archiwalnych zdjęć z okresu II RP  z zasobu NAC, jako wyraz wspólnego, radosnego świętowania. Zdjęcia, które zebrały najwięcej polubień znalazły się w albumie, podzielonym na 10 rozdziałów: Życie codzienne, Krajobraz, Kultura, Przemysł, Sport, Polityka, Obyczaje, Dzieci i młodzież, Wojsko oraz Nauka. 

                           album 100x100_1 fot. NAC                                                                        

Publikacja „100×100” – sto zdjęć na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawia unikatowe fotografie Polski dwudziestolecia międzywojennego.  Architekturę i mieszkańców rozwijających się miast, kadry z życia codziennego i świata polityki, świadectwa postępu naukowego, rozwoju kultury i sportu, a także postaci i żołnierzy, którzy przypominają historię odzyskania niepodległości. Zdjęcia opatrzyliśmy rozbudowanymi komentarzami, a do niektórych fotografii dołączyliśmy rewersy, na których można przeczytać odręczne adnotacje z dwudziestolecia międzywojennego. Dodatkowo każdy z rozdziałów poprzedzony jest tekstem wprowadzającym napisanym przez pracowników Narodowego Archiwum Cyfrowego, a całość dopełnia tekst autorstwa Danuty Jackiewicz o roli fotografii w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce.

“Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia  W naszym zasobie znajduje się prawie 16 mln fotografii, w tym zespoły takie jak: Archiwum Fotografii Ilustrowanego Kuriera Codziennego – prężnie działającego przedwojennego koncernu wydawniczego, Archiwum Fotografii Henryka Poddębskiego – jednego z najznamienitszych fotografów II RP czy Archiwum Fotografii Narcyza Witczaka Witaczyńskiego – kawalerzysty i jednego z fotografów Józefa Piłsudskiego. To właśnie z nich pochodzą zdjęcia wśród których internauci wybrali 100 fotografii na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.
Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest kształtowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości i tym projektem realizujemy jeden z naszych celów, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci” – powiedział Radosław Kałużniak p.o. Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

POBIERZ ALBUM

Projekt 100×100 uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, a także Patronat Honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Program Wieloletni “Niepodległa” na lata 2017–2022. Album został wydany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

 

Wirtualna wystawa na 11 listopada!

W tym wyjątkowym dniu możemy wreszcie zaprezentować dzieła, które powstały w ramach naszych warsztatów “KOLAŻE Z NIEPODLEGŁĄ”.

Aby uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, od zeszłego roku organizowaliśmy cyklicznie warsztaty dla dzieci i ich opiekunów. W czasie 4 spotkań z edukatorkami ze Sztuczki ze sztuką poznali oni materiały dotyczące Święta Niepodległości z naszego zasobu i stworzyli kolaże, które możecie podziwiać w zakładce Wiedza i Edukacja. Wiwat niepodległa!

                    IMG-1043   IMG-1037   IMG-1036  

 

OBEJRZYJ WYSTAWĘ

Informacja dotycząca zmian w serwisie szukajwarchiwach.pl

2021-04-09 EDIT: ze względów technicznych, osoby, które potrzebują wykonać konwersję dużej ilości linków prosimy o kontakt na: szukajwarchiwach@nac.gov.pl

W związku z niepokojem środowisk genealogicznych i zgłaszanymi obawami dotyczącymi likwidacji dotychczasowych linków do skanów w serwisie Szukaj w Archiwach, uprzejmie informujemy, że Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych wraz z Narodowym Archiwum Cyfrowym podjęły szereg działań umożliwiających zachowanie obecnych odnośników w nowej wersji serwisu,który zostanie udostępniony w 2019 r.

Informujemy, że z uruchomieniem nowego serwisu Szukaj w Archiwach planowane jest równoległe utrzymanie przez okres 6 miesięcy obecnie udostępnionego serwisu. W tym czasie dotychczasowe linki będą działać tak samo jak obecnie tzn. będą odsyłać użytkownika do materiałów źródłowych zamieszczonych w obecnej wersji systemu. Jednocześnie informujemy, że po wyłączeniu obecnej wersji systemu dotychczasowe odnośniki będą automatycznie przekierowywane do tego samego materiału źródłowego umieszczonego już na nowym serwisie.

 

“100×100” – premiera albumu 17-18 listopada!

Długo oczekiwany album “100×100”, do którego zdjęcia wybierali internauci, jest już prawie gotowy! 17 i 18 listopada zapraszamy na inauguracyjny “Weekend ze 100×100” do Niepodległa. Miejsce spotkań w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Przygotowaliśmy dla was wykład “Niepodległa na zdjęciach z NAC” oraz warsztaty dla dzieci związane z publikacją albumu “100×100”, podczas których będzie szansa na zdobycie albumu w wersji papierowej 😉 Wstęp na oba wydarzania jest bezpłatny.

                                   100x100 Tło


17 listopada (sobota), godz. 16:00
WYKŁAD – „NIEPODLEGŁA NA ZDJĘCIACH Z NAC”,
czyli XX-lecie międzywojenne przez pryzmat zdjęć ze 100×100 i nie tylko.
Podczas wykładu dowiecie się więcej o niesamowitych zdjęciach z lat dwudziestych z zasobu NAC. Poznacie blaski i cienie II RP oraz tajemnice i ciekawostki Ilustrowanego Kuriera Codziennego – największego koncernu wydawniczego tamtych lat działającego w Polsce i za granicą. Łukasz Karolewski z Oddziału Zbiorów Fotograficznych Narodowe Archiwum Cyfrowe pokaże wam jak wyglądało i czym żyło polskie społeczeństwo w latach dwudziestych.

Wśród uczestników rozlosujemy 20 albumów “100×100” w wersji papierowej 🙂
Od 17 listopada, będzie też można pobrać go bezpłatnie w wersji elektronicznej z naszej strony nac.gov.pl (formaty pdf, mobi i epub).


18 listopada (niedziela), godz. 12:00
WARSZTATY RODZINNE 100X100

100 utrwalonych chwil, czyli 100 promieni światła zapisanych na błonie fotograficznej. O czym opowiadają i jak powstały? Czy światłem można malować? Czy każdy z nas widzi wszystko tak samo? Spróbujmy to sprawdzić!

W czasie spotkania (dla dzieci 6-12 lat oraz rodziców) zobaczymy archiwalne fotografie krajobrazów Polski dwudziestolecia międzywojennego, architektury i rozbudowujących się miast, kadry z życia codziennego Polaków, udokumentowane na kliszach świadectwa postępu naukowego, rozwoju kultury i sportu, a wśród nich polityczne i wojskowe obrazy, które przypominają historię odzyskania niepodległości.
Poznamy tajniki fotografii tradycyjnej, wspólnie przyjrzymy się jej przeszłości i przyszłości. Będziemy kadrować rzeczywistość, ćwiczyć uważność i eksperymentować z fotografią analogową.
10 rozdziałów albumu: krajobraz, kultura, przemysł, sport, polityka, obyczaje, dzieci i młodzież, wojsko, nauka, staną się dla nas inspiracją do stworzenia własnej wersji „100×100”.

Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zapisy pod adresem email: karolina.vysata@nac.gov.pl.
Zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach jest jednoznaczne z akceptacją REGULAMINU (dokument można pobrać tu: https://bit.ly/2yZdvsh)
Dla uczestników przygotowaliśmy upominki w postaci egzemplarza albumu “100×100”.
Od 17 listopada, będzie też można pobrać go bezpłatnie w wersji elektronicznej z naszej strony nac.gov.pl (formaty pdf, mobi i epub).


Projekt 100×100 uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, a także Patronat Honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Program Wieloletni “Niepodległa” na lata 2017–2022. Album został wydany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.


 Niepodległa. Miejsce spotkań – kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych z okazji ?lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

“Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w samym parku Łazienki Królewskie, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).