“Przyszłość będzie inna”, czyli NAC w Zachęcie

Aż 14 oryginalnych fotografii archiwalnych można będzie zobaczyć na wystawie Przyszłość będzie inna w warszawskiej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, której jesteśmy współorganizatorem. Wystawa poświęcona dwudziestoleciu międzywojennemu w Polsce potrwa od 23 lutego do 27 maja 2018 r.

PIC_1-P-1077-2

Narracja zbudowana będzie wokół kluczowych idei społecznych, jakie rodzą się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Koncepcje modernizacyjne skupiające się na potrzebach dotychczas niedowartościowanych grup społecznych — kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych — pokazane zostaną za pomocą szeroko pojętej kultury wizualnej tego czasu (od architektury i wzornictwa po najbardziej nowoczesne wówczas medium — film).

kuratorka: Joanna Kordjak
idea wystawy: prof. Andrzej Mencwel
współpraca: Magdalena Komornicka, Michał Kubiak oraz Cezary Lisowski, Zuzanna Sękowska
projekt ekspozycji: Pracownia Macieja Siudy
program edukacyjny: Zofia Dubowska, Stanisław Welbel
realizacja: Anna Muszyńska i zespół

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Program “Niepodległa
współorganizatorzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Archiwum Cyfrowe
partner naukowy: Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego

“Paderewski” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Narodowe Archiwum Cyfrowe jest partnerem nowej wystawy czasowej pt.”Paderewski” w Muzeum Narodowym w Warszawie, dostępnej dla zwiedzających do 20 maja 2018r.

Wystawa rozpoczyna obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum Narodowym w Warszawie i prezentuje przede wszystkim kolekcję otrzymaną przez MNW w darze od Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora, polityka, ambasadora polskiej niepodległości. Na wystawie oraz w katalogu można zobaczyć zdjęcia z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Ekspozycja ukazuje nie tylko dokonania wybitnego wirtuoza i męża stanu, lecz także mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu.

Wystawie towarzyszą bogaty program wydarzeń oraz ilustrowany katalog w polsko-angielskiej wersji językowej.

Wystawa w ramach cyklu „3 × Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie” pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918 – 2018.

Cykl realizowany w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2021.

Partner wystawy: Narodowe Archiwum Cyfrowe. Mecenasem wystawy jest PZU.

 

Niepodległa Poddębskiego w Fotoplastikonie w Zakopanem

Dzięki współpracy Narodowego Archiwum Cyfrowego i Fundacji Koncept Kultura oraz wsparciu miasta Zakopane i Zakopiańskiego Centrum Kultury, mieszkańcy oraz odwiedzający Kulturalny Plac Niepodległości przy Krupówkach mogą odbyć wirtualną podróż w czasie. Wystawa dostepna od 9 lutego do 15 marca 2018.

Zimowe zdjęcia  Henryka Poddębskiego z zasobu NAC, ożyły dzięki technice stereoskopowej w Fotoplastikonie stworzonym przez Fundację Koncept Kultura i przeniosą oglądających w czasy II RP. Unikatowe zdjęcia pozwolą zobaczyć jak Polacy wypoczywali zimą w czasach II RP.

IMG-0908 IMG-0920 IMG-0922

W 1866 r. Alois Polanecky zbudował maszynę, w którą wbudował 25 stereoskopów. Z tym „Salonem Stereoskopowym”, który stał się absolutnym hitem, występował na jarmarkach. Tak powstał fotoplastykon, dzięki któremu magia wspólnego oglądania zdjęć stała się ogólnie dostępna. Pragniemy przywrócić blask temu magicznemu urządzeniu i zaprosić mieszkańców Pruszkowa do podglądania historii powstania muzeum przez „dziurkę od klucza”, czyli okulary stereoskopowe. 

Anna Osiadacz, prezes Fundacji Koncept Kultura, wyjaśnia na czym polega technika prezentowania zdjęć w fotoplastykonie: „fotografia stereoskopowa to technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia. Widz obserwuje zdjęcia patrząc prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia i lewym okiem – z przeciwnego punktu. Daje to wrażenie trójwymiarowości przestrzeni, w której znajdują się przedmioty i osoby. Naturalność, właściwość takiej techniki osiąga się przez wyrównanie kątów widzenia i odstępów optycznych”.

IMG-0907 IMG-0910 IMG-0913

W 2016 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozyskało wyjątkową spuściznę Henryka Poddębskiego (1890–1945), jednego z najważniejszych fotografów II Rzeczypospolitej. 

Kolekcja licząca ponad 22 tys. czarno-białych zdjęć ukazuje architekturę, ludzi i krajobrazy Polski międzywojnia i stanowi jeden z najciekawszych zespołów dostępnych wśród blisko 16 mln fotografii zgromadzonych w NAC. Poddębski fotografował krajobrazy we wszystkich województwach odrodzonej Rzeczypospolitej oraz na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Na stronie NAC dostępny jest album zawierający blisko 200 unikatowych fotografii autorstwa Poddębskiego i każdy może go pobrać bezpłatnie (www.nac.gov.pl). 

„Kolekcja ta jest jedną z najciekawszych spuścizn dostępnych wśród blisko 16 mln fotografii zgromadzonych w naszym archiwum. – mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego – Unikatową nie tylko ze względu na wyjątkowe kadry, ale także autorski, oryginalny komentarz – każda fotografia została opisana przez twórcę, a układ ten nie uległ zmianie od przedwojnia. Henryk Poddębski swoje zapiski prowadził w dwóch grubych zeszytach. Skrupulatne opisy wskazują daty wykonania fotografii i miejsca uwiecznione na zdjęciach.” 

W fotoplastykonie zobaczyć można ok. 30 archiwalnych zdjęć prezentujących zimowe krajobrazy m.in. z Tatr i Worochty,  poczuć atmosferę tamtych lat i zobaczyć jak wyglądali kiedyś amatorzy białego szaleństwa. 

Wystawa “W drodze do niepodległości” w budynku Sejmu

7 lutego w budynku Sejmu RP miał miejsce wernisaż wystawy “W drodze do niepodległości”, którą stworzyliśmy razem z Bankiem Pocztowym S.A., Archiwum Akt Nowych i PERN S.A.

Wernisaż otworzył Marszałek Marek Kuchciński, a po nim przemawiali Henryk Kowalczyk – Minister Środowiska, Jan Kowalski – Dyrektor Biura Niepodległa, Wojciech Woźniak – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, Marianna Otmianowska – Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, Tadeusz Krawczak – Dyrektor Archiwum Akt Nowych, Sławomir Zawadzki – Prezes Banku Pocztowego, Przemysław Sypniewski – Prezes Poczty Polskiej oraz Igor Wasilewski – Prezes PERN S.A.

IMG-0774 IMG-0696IMG-0660

Bogato ilustrowana zdjęciami z  zasobu NAC wystawa składa się z 30 tablic i jest jednym z elementów projektu edukacyjnego “Dla Niepodległej” dedykowanego przede wszystkim do uczniów.

Wystawa została stworzona na bazie kalendarium wydarzeń istotnych dla odzyskania niepodległości oraz budowania II RP. 30 tablic opisuje historię od formowania się legionów w 1914r., aż po reformę Grabskiego, która w 1924 roku wprowadziła polski złoty, jako jedyną obowiązującą walutę w Polsce. Tablice ilustrowane zdjęciami z zasobu NAC i skanami dokumentów pochodzącymi z zasobu Archiwum Akt Nowych, pozwalają przyswoić wiedzę na temat formowania się granic i rozwoju Państwa Polskiego. Uczniowie będą mieli okazję zapoznać się w chronologicznym porządku z wydarzeniami, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy, ale też z wydarzeniami i osobami, które były ważne dla rozwoju Państwa.

Pozostałe elementy projektu “Dla niepodległej” to:

Kalendarz złożony z plansz edukacyjnych, portal internetowy dlaniepodleglej.pl oraz teczka sztubaka z materiałami, które mają przybliżyć uczniom czasy II RP z punktu widzenia obywatela. W plecaku, który formą nawiązuje do uwczesnych teczek uczniowskich, będzie mozna znaleźć pakiet złożony z flagi oraz instrukcji jej składania, mapy II RP, ówczesnych znaczków pocztowych, banknotów, albumu gimnazjalistki dotyczącego mody i urody za czasów II RP oraz piłki zośki.

Na portalu dlaniepodległej.pl można znaleźć informacje o projekcie oraz zamówić wyżej wymienione materiały. Wynajęcie wystawy jest bezpłatne.

Najnowocześniejszy sprzęt do digitalizacji w NAC

We wtorek, 6 lutego 2018 roku NAC odwiedził Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych w ramach corocznego spotkania sprawozdawczego.

Mogliśmy się nareszcie pochwalić najnowocześniejszym sprzętem do digitalizacji fotografii, mikrofilmów oraz materiałów aktowych, który został zakupiony w roku ubiegłym dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

IMG-0614(1) IMG-0623 IMG-0634

Do pracowni digitalizacyjnych NAC trafiło nowoczesne stanowisko do digitalizacji obiektów przestrzennych Scan Studio. Stanowisko umożliwia odwzorowywanie każdego rodzaju materiału analogowego do formatu A1 w bardzo wysokiej rozdzielczości z zachowaniem norm jakościowych przyjętych dla międzynarodowych standardów takich jak FADGI.

NAC nabyło również dwa stanowiska do skanowania mikrofimów. Są to urządzenia wysokowydajne, o prędkości wykonywania kopii ponad dwukrotnie większej niż urządzenia dotychczas wykorzystywane przez NAC, zapewniające pełną automatyzację procesu produkcyjnego.

W ramach zakupów w 2017 r. NAC nabył specjalistyczny skaner do wykonywania kopii materiałów płaskich, w szczególności negatywów. Ten rodzaj materiału archiwalnego cieszy się szczególnym zainteresowaniem użytkowników odwiedzających strony internetowe archiwum. Zakup skanera pozwala przyspieszenie procesu wykonywania kopii cyfrowych i ich udostępniania  w dobrej jakości.

NAC wzbogaciło się również o stanowisko do obróbki materiałów audialnych, umożliwiające jednoczesne zgrywanie danych z 4 źródeł analogowych oraz zautomatyzowaną obróbkę uzyskanego w ten sposób materiału.

IMG-0591 IMG-0598 IMG-0584

W ramach prac adaptacyjnych w budynku archiwum dokonano wymiany stacjonarnych regałów  magazynowych na regały jezdne. Działanie to było szczególnie istotne z punktu widzenia zarządzania zasobem archiwalnym – umożliwiło m.in. zwiększenie dostępnej powierzchni półek magazynowych oraz ich dostosowanie  do specyfiki przechowywanego materiału. Prace adaptatywne zostały uzupełnione o wymianę drzwi magazynowych.

NAC dokonało także zakupu nowoczesnego rozwiązania do backupu danych przechowywanych w serwerowni, umożliwiającego efektywne zarządzanie przestrzeniami przechowywania danych i zwiększającego poziom ich zabezpieczania.

 

KOLAŻE Z NIEPODLEGŁĄ – warsztaty dla dzieci

24 lutego (sobota) 2018, godz. 11.00
czas trwania: 2 godziny
miejsce: Narodowe Archiwum Cyfrowe, ul. Hankiewicza 1
bezpłatne (obowiązują zapisy)
REGULAMIN WARSZTATÓW

Jak świętowano Niepodległość? Dlaczego to święto jest takie ważne?
Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza na warsztaty dzieci w wieku 6-10 lat. Podczas warsztatów dzieci odkryją skarby archiwum, zobaczą jego zakamarki, oryginalne materiały archiwalne i poznają historię drogi do Niepodległości. Po solidnej dawce wiedzy, edukatorki Sztuczki ze sztuką (www.sztuczkizesztuka.pl) wykonają razem z dziećmi prace plastyczne w technice kolażu. Zeskanowane dzieła młodych artystów będą eksponowane na internetowej wystawie w 2018 roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Warsztaty są bezpłatne. W warsztatach obowiązkowe jest uczestnictwo opiekuna dziecka. Uczestnictwo w warsztatach jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu warsztatów.Obowiązują zapisy pod adresem email: malwina.rozwadowska@nac.gov.pl. Zgłoszenie rejestracyjne musi zawierać telefon kontaktowy, adres e-mail, a także imiona i nazwiska dzieci wraz z wiekiem oraz imiona i nazwiska dorosłych opiekunów, biorących udział w warsztatach.kolaze_z_niepodlegla_small

ZoSIA 2.0

Wielkie wyzwanie już za nami!  ZoSIA (Zintegrowany System Informacji Archiwalnej) jest dostępna w wersji 2.0.

Dzięki zaangażowaniu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz zespołu Narodowego Archiwum Cyfrowego skomplikowane testy dobiegły końca, a nowa ZoSIA trafiła do użytkowników.

Wersja 2.0 to ogromny sukces i długo oczekiwana zmiana, która przyniosła optymalizację procesów oraz dostosowanie systemu do nowych przepisów metodycznych Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Najważniejsze udogodnienia to m.in.:

– wprowadzenie elektronicznej postaci dokumentacji w księgach nabytków, ubytków i przesunięć oraz w opisach jednostek

– liczne zmiany w słownikach

– nowe pola (np. stan digitalizacji)

– nowa funkcjonalność pobierania danych

– nowy, kompleksowy raport: Elektroniczny inwentarz archiwalny

ZoSIA to aplikacja przeznaczona do opracowania (ewidencji i inwentaryzacji) zbiorów archiwalnych na wszystkich poziomach ich hierarchicznej struktury – od całego archiwum aż po obiekt archiwalny. Korzystają z niej wszystkie archiwa państwowe oraz inne jednostki posiadające archiwa.