Najnowocześniejszy sprzęt do digitalizacji w NAC

Aktualności

Najnowocześniejszy sprzęt do digitalizacji w NAC

We wtorek, 6 lutego 2018 roku NAC odwiedził Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych w ramach corocznego spotkania sprawozdawczego.

Mogliśmy się nareszcie pochwalić najnowocześniejszym sprzętem do digitalizacji fotografii, mikrofilmów oraz materiałów aktowych, który został zakupiony w roku ubiegłym dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

IMG-0614(1) IMG-0623 IMG-0634

Do pracowni digitalizacyjnych NAC trafiło nowoczesne stanowisko do digitalizacji obiektów przestrzennych Scan Studio. Stanowisko umożliwia odwzorowywanie każdego rodzaju materiału analogowego do formatu A1 w bardzo wysokiej rozdzielczości z zachowaniem norm jakościowych przyjętych dla międzynarodowych standardów takich jak FADGI.

NAC nabyło również dwa stanowiska do skanowania mikrofimów. Są to urządzenia wysokowydajne, o prędkości wykonywania kopii ponad dwukrotnie większej niż urządzenia dotychczas wykorzystywane przez NAC, zapewniające pełną automatyzację procesu produkcyjnego.

W ramach zakupów w 2017 r. NAC nabył specjalistyczny skaner do wykonywania kopii materiałów płaskich, w szczególności negatywów. Ten rodzaj materiału archiwalnego cieszy się szczególnym zainteresowaniem użytkowników odwiedzających strony internetowe archiwum. Zakup skanera pozwala przyspieszenie procesu wykonywania kopii cyfrowych i ich udostępniania  w dobrej jakości.

NAC wzbogaciło się również o stanowisko do obróbki materiałów audialnych, umożliwiające jednoczesne zgrywanie danych z 4 źródeł analogowych oraz zautomatyzowaną obróbkę uzyskanego w ten sposób materiału.

IMG-0591 IMG-0598 IMG-0584

W ramach prac adaptacyjnych w budynku archiwum dokonano wymiany stacjonarnych regałów  magazynowych na regały jezdne. Działanie to było szczególnie istotne z punktu widzenia zarządzania zasobem archiwalnym – umożliwiło m.in. zwiększenie dostępnej powierzchni półek magazynowych oraz ich dostosowanie  do specyfiki przechowywanego materiału. Prace adaptatywne zostały uzupełnione o wymianę drzwi magazynowych.

NAC dokonało także zakupu nowoczesnego rozwiązania do backupu danych przechowywanych w serwerowni, umożliwiającego efektywne zarządzanie przestrzeniami przechowywania danych i zwiększającego poziom ich zabezpieczania.