Kolejne warsztaty „Archiwa Rodzinne Niepodległej” już 6 listopada!

6.11.2019 (środa), godz. 16:00-18:00 / Archiwa Rodzinne Niepodległej – warsztaty

O czym należy pamiętać gromadząc domowe archiwa? Jak właściwie selekcjonować i zabezpieczać rodzinne dokumenty i zdjęcia? Kiedy warto je digitalizować? O tym wszystkim dowiecie się w czasie warsztatów Archiwa Rodzinne Niepodległej w Narodowym Archiwum Cyfrowym.

W czasie warsztatów poznacie historyczne techniki fotograficzne i zasady obchodzenia się ze starymi odbitkami i negatywami, usłyszycie więcej na temat ich zniszczeń.

Koniecznie przynieście ze sobą materiały fotograficzne z Waszych rodzinnych archiwów! Nauczymy Was jak odpowiednio je pakować i przechowywać, a także przekażemy Wam profesjonalne materiały, które będą Wam pomocne w bezpiecznym zachowaniu domowych archiwów dla kolejnych pokoleń. Przybliżymy Wam również zagadnienia związane z digitalizacją materiałów archiwalnych.

Prowadzenie: Mateusz Bolesta, Aleksandra Brzozowska, Katarzyna Kalisz, Łukasz Karolewski

Wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy pod adresem: monika.mossakowska@nac.gov.pl

 Uczestnictwo w wydarzeniu jest jednoznaczne z akceptacją REGULAMINU WARSZTATÓW.

 

 Bez nazwy

***

 

 

„Archiwa Rodzinne Niepodległej” to projekt realizowany przez Archiwa Państwowe, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej na temat Archiwów Rodzinnych Niepodległej: https://archiwarodzinne.gov.pl/

Logo ARNArchiwa Panstwowe-logo100_lat_ap_rgb

Finał Hackathonu Archiwalnego „Hack w Archiwum” już za nami!

21 października w Centralnym Domu Technologii poznaliśmy zwycięzców 1. Hackathonu Archiwalnego „Hack w Archiwum”.

finał HwA FB

 

 

 

 

 

 

 

 

Jury w składzie: Zuzanna Ciesielska (FINA), Dorota Halicka, Marcin Malicki, Malwina Rozwadowska (NAC), Klara Sielicka-Baryłka i Tomasz Szymański zadecydowało o przyznaniu następujących nagród:

I MIEJSCE i nagroda 6000 zł brutto – drużyna WTYCZKA, czyli Michał Ancfal, Olga Kołakowska, Magdalena Szary, Zuzanna Wiechowska, Marcin Wilkowski;

II MIEJSCE i nagroda 3000 zł brutto – drużyna SIS, czyli Sebastian Belof, Szymon Krasowski, Ignacy Kupść;

III MIEJSCE i nagroda 2000 zł brutto – drużyna Z ARCHIWUM X, czyli Sara Frątczak, Paweł Tadejko, Magdalena Wasilewska, Anna Zabielska.

 

Hack w Archiwum_finał_32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Adrian Zając

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za Wasze zaangażowanie, emocje i fantastyczne pomysły!

 

Za wsparcie dziękujemy również ogromnie Partnerowi głównemu: Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu oraz Partnerom Hackathonu: Koduj dla Polski, Fundacji Culture Shock, Pracowni Otwierania Kultury Centrum Cyfrowe i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także Partnerowi Finału: Centralnemu Domowi Technologii.

Podziękowania składamy również firmie Wandlee, która zapewniła nam wsparcie organizacyjne w przygotowaniu i realizacji Hackathonu.

Współpraca z Wami była dla nas niezapomnianym doświadczeniem!

 ***

Hackathon Archiwalny realizowany był w ramach obchodów 100-lecia utworzenia sieci archiwów państwowych w Polsce, dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Archiwa Panstwowe-logo100_lat_ap_rgb

Zmarła Pani Josephine Larsson

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Pani Josephine Larsson, pasierbicy płk. Józefa Hartmana, „ojca cichociemnych”. Pani Larsson była osobą wielkiego serca i życzliwości, związaną ze szwedzką Polonią. Pozostawała w stałym kontakcie z Narodowym Archiwum Cyfrowym.

 

Rodzinie Zmarłej, a szczególnie p. Emmie Skolde Krans składamy kondolencje i wyrazy współczucia.

 

Dyrekcja i Pracownicy Narodowego Archiwum Cyfrowego

 

 

 

Finał 1. Hackathonu Archiwalnego “Hack w Archiwum”!

Już 21 października odbędzie się FINAŁ 1. Hackathonu Archiwalnego “Hack w Archiwum” i rozdanie nagród! Zapraszamy do Centralnego Domu Technologii CDT wszystkich, którzy chcą poznać projekty dopracowane przez finalistów Hackathonu przez ostatni miesiąc. Startujemy o 17:30!

Wstęp bezpłatny!

finał HwA FB

Podczas FINAŁU zaprezentują się trzy zespoły wyłonione przez Jury w I etapie Hackathonu 21 września 2019 roku. Swoje projekty przedstawią drużyny: SIS, Wtyczka, Z Archiwum X.

Pamiętajcie o wyzwaniach, z którymi musieli się zmierzyć dopracowując przez miesiąc zaproponowane w I etapie rozwiązania:
?Jak zachęcić użytkowników naszych mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) do interakcji z archiwum i do poznawania zasobu NAC udostępnionego w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl?
?Jak udostępniać i upowszechniać zasób NAC i FINA uczniom w wieku szkolnym w sposób zabawny i niesztampowy?
?Jak zachęcić nowych użytkowników do ponownego przetwarzania materiałów z NAC i FINA?
?Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do klasyfikowania i tagowania zbiorów?
?Jak pomóc użytkownikom Szukaj w Archiwach eksplorować materiały instytucji prezentowane w serwisie?
?Jak przyjaźnie i zrozumiale wytłumaczyć użytkownikom sposoby korzystania z cyfrowego archiwum za pomocą tutoriali i instrukcji obsługi?

 

❗️ Poznacie też zwycięzców 1. Hackathonu Archiwalnego!

 

??Jury przyzna finalistom 3 nagrody:

Dla I miejsca 6000 brutto na Zespół
Dla II miejsca 3000 brutto na Zespół
Dla III miejsca 2000 brutto na Zespół

 

Bądźcie z nami!


Uczestnictwo w wydarzeniu jest jednoznaczne z akceptacją REGULAMINU FINAŁU “HACK W ARCHIWUM”.
★★★

Partner FINAŁU “Hack w Archiwum”

Centralny Dom Technologii CDT

★★★

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia utworzenia sieci archiwów państwowych w Polsce, dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Archiwa Państwowe.

★★★

Partner główny

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
★★★

Partnerzy:

Wandlee
Pracownia Otwierania Kultury Centrum Cyfrowe
Koduj dla Polski
Girls in Tech – Poland
Fundacja Culture Shock
Aplikacje mobilne w kulturze i edukacji
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych PJATK

Więcej informacji: www.nac.gov.pl/hackathon/

Kontakt: Ewa Drygalska, Sylwia Żółkiewska hackaton@nac.gov.pl

Archiwalny Fotoplastikon w Gdańsku!

Przed nami ostatni przystanek Archiwalnego Fotoplastikonu w tej edycji!

Tym razem Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku zapraszają na wystawę prezentującą archiwalne fotografie Gdańska i regionu. Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastikonie zlokalizowanym przy Narodowym Muzeum Morskim na Ołowiance w Gdańsku, od 2 października do 4 listopada 2019 r. 

Zobaczycie najstarsze fotografie Gdańska, kadry z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także pasjonujące zdjęcia powojennych gdańskich fotografów – Mariana Rysia-Dobrzykowskiego i Marka Zarzeckiego. Wszystkie dostępne w formacie 2D i 3D! Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pokażemy także archiwalne zdjęcia dokumentujące zniszczenia wojenne Gdańska.

Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości – Niepodległa oraz dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. 

 Archiwalny F event gdansk

 

Zmarła Pani Jadwiga Tuszko

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Jadwigi Tuszko – małżonki Wojciecha Tuszko, darczyńcy Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 7 października 2019 roku o godzinie 12:30 w kościele M. B. Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie przy ul. Nobla 16.  Uroczystości pogrzebowe odbędą się o godzinie 14:00 na Powązkach Wojskowych w kwaterze Sybiraków.

 

Rodzinie Zmarłej, a przede wszystkim Panu Wojciechowi, składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

 

Dyrekcja i Pracownicy Narodowego Archiwum Cyfrowego

 

 Jadwiga Tuszko

Fot. Wojciech Tuszko, ze zbiorów NAC