Ponad 2 mln nowych skanów na portalu szukajwarchiwach.pl

Kolejne skany dokumentów archiwalnych z 11 archiwów zostały udostępnione na portalu szukajwarchiwach.pl. Łączna liczba skanów, które obecnie znajdują się na portalu to 30 178 614.

Wśród udostępnionych online dokumentów znalazło się m.in. ponad 2 tysiące skanów map Krakowa ze Zbioru Kartograficznego Archiwum Narodowego w Krakowie, a także obszerne zbiory aktów stanu cywilnego z 10 archiwów, będące bogatą bazą wiedzy dla genealogów.

                     BAA_29_663_0_2_69_2  A_29_663_0_2_69_2

Zdigitalizowane krakowskie zbiory kartograficzne zawierają m.in. dokument opatrzony tytułem „Najstarszy znany plan Krakowa” pochodzący z 1595 roku, po raz pierwszy poddany reprodukcji w Roczniku Krakowskim z 1909 roku. Skan jest przedrukiem z Kalendarza Ilustrowanego Kuriera Codziennego z 1932 roku.

Oryginalna rycina pochodzi ze zbioru pięciu olbrzymich tomów, obejmujących plany budowli jezuickich od XVI do XVIII wieku. W jej opisie czytamy: „Zbiór był przechowywany w Archiwum Zakonu w Rzymie do r. 1773, po kasacie T.J. zabrany został przez Stolicę Ap., a potem Napoleon wywiózł cały zbiór do Paryża, gdzie dzisiaj znajduje się w Biblj. Nar. (…). Zreprodukowany tu plan pochodzi z ok. 1595 roku. W owym czasie Jezuici w Krakowie szukali miejsca pod budowę kolegium oraz kościoła i przesłali do Rzymu ten właśnie szkic starego Krakowa.

Zobaczyć możemy m.in. stare miasto w obrębie murów z zaznaczonymi bramami miejskimi, Wawel, rynek główny, ważniejsze ulice i kościoły. Przy ulicy Grodzkiej krzyżykiem zaznaczone jest miejsce, które zaproponowano wówczas pod budowę kolegiaty i kościoła, a w którym stanął kościół Piotra i Pawła.

                               A_29_663_0_2_71_2            A_29_663_0_1_2_2

Wśród zdigitalizowanych map znaleźć też można inne ryciny przedstawiające plan Krakowa są one opatrzone np. rzymskimi datami MCCLVII (1257 r.) lub tytułem „Plan m. Krakowa z 1635 r. (kopia oryginalna)”.

                            A_29_663_0_1_1_2               A_29_663_0_1_3_2

Liczba wszystkich skanów, które dodano podczas ostatniej aktualizacji Szukaj w Archiwach wynosi 2 137 260. Największą liczbą skanów wyróżniają się zespoły: Księgi grodzkie krakowskie, Księgi grodzkie sądeckie i Księgi grodzkie bieckie (z Archiwum Narodowego w Krakowie), Akta miasta Lublina (z Archiwum Państwowego w Lublinie), Urząd meldunkowy w Elblągu (z Archiwum Państwowego w Gdańsku), Archiwum Książąt Żagańskich, a także Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Głogowie (z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze).

Szukajwarchiwach.pl to rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystają genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane zasobami polskich archiwów. W 2018 roku z serwisu skorzystało ponad 649 tys. użytkowników, a liczba odsłon to aż 44,1 mln.

Pełny spis nowych zespołów do pobrania

100×100 – Wybierz z nami 100 zdjęć na 100-lecie niepodległości

Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało jedyny w swoim rodzaju projekt z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości – “100×100”. Celem projektu jest wybranie wspólnie z internautami 100 najciekawszych zdjęć z okresu II RP, które zostaną opublikowane w formie albumu jesienią 2018 roku.

Od 12 lutego, w każdy poniedziałek, na profilu Facebook Narodowego Archiwum Cyfrowego będzie prezentowana nowa galeria złożona z ok. 25 zdjęć z zasobu NAC. Użytkownicy wybiorą spośród nich najciekawsze zdjęcia, a 10 fotografii z największą ilością polubień znajdzie się w albumie. Od 12 lutego do 22 kwietnia internauci wybiorą łącznie 100 zdjęć z epoki XX-lecia międzywojennego, które ich zdaniem powinny trafić do albumu “100×100”.

 100x100 visual PIC_1-B-73-3

Unikatowe archiwalne fotografie krajobrazów Polski dwudziestolecia wojennego, architektury i rozbudowujących się miast, kadry z życia codziennego Polaków, udokumentowane na kliszach świadectwa postępu naukowego, rozwoju kultury i sportu, a wśród nich polityczne i wojskowe obrazy, które przypominają historię odzyskania niepodległości. W zasobie archiwum można znaleźć jedyne w swoim rodzaju zdjęcia ukazujące II RP w całej krasie, czego wyrazem będzie 10 rozdziałów albumu.

12 lutego ruszyło głosowanie na zdjęcia do rozdziału “Życie codzienne”, kolejne to:

19.02     Krajobraz

26.02     Kultura

5.03       Przemysł

12.03     Sport

19.03     Polityka

26.03     Obyczaje

2.04       Dzieci i młodzież

9.04       Wojsko

16.04     Nauka

Jak wszystkie publikacje Narodowego Archiwum Cyfrowego również „100×100” będzie dostępna w formie bezpłatnego ebooka na stronie nac.gov.pl

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Program Wieloletni “Niepodległa” na lata 2017–2021. Album zostanie wydany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

W Narodowym Archiwum Cyfrowym stawiamy sobie za zadanie inspirowanie do okrywania i ożywiania dziedzictwa narodowego. Jesteśmy Centrum Kompetencji ds. digitalizacji materiałów archiwalnych, zabezpieczamy pamięć dla przyszłych pokoleń, tworzymy technologii do udostępniania świadectw przeszłości i uczymy jak korzystać z bogactwa historii.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/164489267669171/

ZoSIA się rozwija – Komitet Sterujący w NAC!

2018 to rok kolejnych wdrożeń Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA) w instytucjach spoza sieci archiwów państwowych. Jednocześnie zespół NAC pracuje nad tym, aby system był dla archiwistów narzędziem użytecznym i przyjaznym.

W tym celu 31 stycznia 2018 r. Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Marianna Otmianowska powołała Komitet Sterujący do spraw realizacji projektu Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA). Przejął on obowiązki Komitetu Sterującego działającego dotychczas przy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Na Kierownika Projektu została powołana Justyna Soliwoda, kierownik Oddziału Archiwistyki Cyfrowej NAC, która przy systemie ZoSIA pracuje od 2008 r.

W skład nowego Komitetu Sterującego wchodzą:

  • Adam Waszkiewicz (przewodniczący)
  • dr Henryk Niestrój
  • Maciej Zdunek
  • Radosław Kałużniak
  • Grzegorz Leple.

Podczas dwóch pierwszych posiedzeń, które odbyły się 12 lutego i 13 marca b.r., Komitet Sterujący ustalił priorytety realizacji zadań w ramach prac programistycznych i harmonogram prac.

Do końca bieżącego roku planujemy m.in.:

  • dostosować system do wymogów regulacji o ochronie danych osobowych,
  • poprawić mechanizm działania wyszukiwarki,
  • przeprowadzić migrację opisów dokumentów pergaminowych i papierowych (baza SCRINIUM),
  • przygotować mechanizm importu indeksów,
  • zgodnie z nadanymi priorytetami rozpocząć wprowadzanie poprawek zgłoszonych nam przez archiwa państwowe m.in. podczas spotkania podsumowującego zeszłoroczne wdrożenia w sieci archiwów państwowych, które odbyło się 28 listopada 2017 r.

Nowe wdrożenia systemu ZoSIA

W zeszłym roku informowaliśmy o zakończeniu procesu wdrażania Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA) we wszystkich archiwach państwowych i obiecywaliśmy, że to nie koniec. Mamy dla was aż 5 dobrych wiadomości.

W marcu przeprowadziliśmy szkolenie z obsługi systemu ZoSIA dla pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Potem przyszła kolej na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, którego archiwum zakładowe może już wykorzystywać system ZoSIA do opisywania zbiorów, a także na Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

W kwietniu przeprowadziliśmy natomiast szkolenie z obsługi wersji edukacyjnej ZoSIA dla Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Razem to aż 5 nowych instytucji korzystających z ZoSIA, a w planach mamy kolejne.