Ponad 2 mln nowych skanów na portalu szukajwarchiwach.pl

Aktualności

Ponad 2 mln nowych skanów na portalu szukajwarchiwach.pl

Kolejne skany dokumentów archiwalnych z 11 archiwów zostały udostępnione na portalu szukajwarchiwach.pl. Łączna liczba skanów, które obecnie znajdują się na portalu to 30 178 614.

Wśród udostępnionych online dokumentów znalazło się m.in. ponad 2 tysiące skanów map Krakowa ze Zbioru Kartograficznego Archiwum Narodowego w Krakowie, a także obszerne zbiory aktów stanu cywilnego z 10 archiwów, będące bogatą bazą wiedzy dla genealogów.

                     BAA_29_663_0_2_69_2  A_29_663_0_2_69_2

Zdigitalizowane krakowskie zbiory kartograficzne zawierają m.in. dokument opatrzony tytułem „Najstarszy znany plan Krakowa” pochodzący z 1595 roku, po raz pierwszy poddany reprodukcji w Roczniku Krakowskim z 1909 roku. Skan jest przedrukiem z Kalendarza Ilustrowanego Kuriera Codziennego z 1932 roku.

Oryginalna rycina pochodzi ze zbioru pięciu olbrzymich tomów, obejmujących plany budowli jezuickich od XVI do XVIII wieku. W jej opisie czytamy: „Zbiór był przechowywany w Archiwum Zakonu w Rzymie do r. 1773, po kasacie T.J. zabrany został przez Stolicę Ap., a potem Napoleon wywiózł cały zbiór do Paryża, gdzie dzisiaj znajduje się w Biblj. Nar. (…). Zreprodukowany tu plan pochodzi z ok. 1595 roku. W owym czasie Jezuici w Krakowie szukali miejsca pod budowę kolegium oraz kościoła i przesłali do Rzymu ten właśnie szkic starego Krakowa.

Zobaczyć możemy m.in. stare miasto w obrębie murów z zaznaczonymi bramami miejskimi, Wawel, rynek główny, ważniejsze ulice i kościoły. Przy ulicy Grodzkiej krzyżykiem zaznaczone jest miejsce, które zaproponowano wówczas pod budowę kolegiaty i kościoła, a w którym stanął kościół Piotra i Pawła.

                               A_29_663_0_2_71_2            A_29_663_0_1_2_2

Wśród zdigitalizowanych map znaleźć też można inne ryciny przedstawiające plan Krakowa są one opatrzone np. rzymskimi datami MCCLVII (1257 r.) lub tytułem „Plan m. Krakowa z 1635 r. (kopia oryginalna)”.

                            A_29_663_0_1_1_2               A_29_663_0_1_3_2

Liczba wszystkich skanów, które dodano podczas ostatniej aktualizacji Szukaj w Archiwach wynosi 2 137 260. Największą liczbą skanów wyróżniają się zespoły: Księgi grodzkie krakowskie, Księgi grodzkie sądeckie i Księgi grodzkie bieckie (z Archiwum Narodowego w Krakowie), Akta miasta Lublina (z Archiwum Państwowego w Lublinie), Urząd meldunkowy w Elblągu (z Archiwum Państwowego w Gdańsku), Archiwum Książąt Żagańskich, a także Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Głogowie (z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze).

Szukajwarchiwach.pl to rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystają genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane zasobami polskich archiwów. W 2018 roku z serwisu skorzystało ponad 649 tys. użytkowników, a liczba odsłon to aż 44,1 mln.

Pełny spis nowych zespołów do pobrania