ZA KULISAMI WŁADZY — Szlakiem fotografii. Spacery z NAC #2

ZA KULISAMI WŁADZY —
— Szlakiem fotografii. Spacery z NAC #2
6 sierpnia (niedziela), godz.18.00
start: plac przed kościołem wizytek w Warszawie / Krakowskie Przedmieście 34
wstęp wolny

 

Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza na spacery szlakiem archiwalnych fotografii.

PIC_1-U-7245

 

Kogo najłatwiej było sfotografować w Ogrodzie Saskim? Czemu dziennikarze rzadko wchodzili na dziedziniec pałacu Brühla? Jaką korzyść odnieśli czytelnicy gazet z rozbiórki soboru Św. Aleksandra Newskiego na placu Saskim? Jaką niezwykle kulturalną instytucję możemy dziś zobaczyć wyłącznie na starych zdjęciach?

Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas spaceru, którego podstawą będą zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego. Historyczny komentarz zapewni Hanka Warszawianka.

ARCHIWALNE FOTOGRAFIE (wybór)
REGULAMIN: https://goo.gl/qyizpf

Cykl wycieczek „Szlakiem fotografii. Spacery z NAC” dedykowany jest wszystkim zainteresowanym historią Warszawy. Uczestnicy biorąc udział w wycieczce akceptują regulamin. Uczestnictwo we wszystkich wycieczkach jest bezpłatne.

 

 

Digitalizatorzy w archiwach państwowych!

Uprzejmie informujemy o przeniesieniu tegorocznego spotkania pracowników archiwów państwowych zajmujących się digitalizacją materiałów archiwalnych.

Dni Digitalizatora 2017 odbędą się 27-28 września w Domu Spotkań z Historią, przy ulicy Karowej 20 w Warszawie. Temat przewodni to aktualizacja Zarządzenia nr 14 NDAP z 31.08.2015 r. w sprawie digitalizacji zasobu archiwalnego archiwów państwowych.

Szczegółowy program zostanie udostępniony wkrótce. Do zobaczenia we wrześniu.

Narodowe Archiwum Cyfrowe prezentuje film “Jeźdźcy Niepodległej”

Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. “Jeźdźcy Niepodległej”, którego premiera odbyła się 21 czerwca 2017  r. podczas spotkania promocyjnego albumu “Narcyz Witczak Witaczyński”. Film został zrealizowany na zlecenie Narodowego Archiwum Cyfrowego. Reżyserem klipu jest Piotr Kornobis, a za animację odpowiada Anna Rabczuk ze Studia Oko i Ucho. 

Jeźdźcy Niepodległej from Narodowe Archiwum Cyfrowe on Vimeo.

 

POWSTAŃCZE KADRY — Szlakiem fotografii. Spacery z NAC #1

POWSTAŃCZE KADRY —
— Szlakiem fotografii. Spacery z NAC #1
30 lipca (niedziela), godz.18.00
start: pod pomnikiem de Gaulle’a, skrzyżowanie Alei Jerozolimskich i Nowego Światu
wstęp wolny

Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza na spacery szlakiem archiwalnych fotografii.

Czemu powstańcze fotografie powstawały głównie w okolicach placu Napoleona? Ilu śmiałków pobrało się podczas 63 powstańczych dni? Jakie śródmiejskie pierzeje w całości zniknęły z mapy miasta?

Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas spaceru, którego podstawą będą zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego. Historyczny komentarz zapewni Hanka Warszawianka.

ARCHIWALNE FOTOGRAFIE (wybór)

REGULAMIN

 

 

 

Cykl wycieczek „Szlakiem fotografii. Spacery z NAC” dedykowany jest wszystkim zainteresowanym historią Warszawy. Uczestnicy biorąc udział w wycieczce akceptują regulamin. Uczestnictwo we wszystkich wycieczkach jest bezpłatne.

 

 

Jak pracujemy nad portalem szukajwarchiwach.pl?

Rozpoczął się kolejny etap naszego projektu. Rozwój portalu Szukaj w Archiwach jest niezwykle ważny dla archiwistów z całego kraju, więc zaprosiliśmy ich na warsztaty. Teraz wspólnie będziemy się zastanawiać nad kształtem i funkcjami serwisu.

Projekt realizujemy dzięki wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wielka zbiórka pamiątek dla Muzeum Historii Polski

Trwa ogólnoświatowa społeczna zbiórka pamiątek historycznych „Małe Wielkie Historie” zainaugurowana w 2016 roku. Do tej pory udało się pozyskać blisko 5500 obiektów dla Muzeum Historii Polski do Wśród eksponatów znalazły się przedmioty otrzymane przez darczyńców z kraju, jak i zagranicy – Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji czy Niemiec.

Celem zbiórki jest pozyskanie nowych muzealiów do Muzeum Historii Polski. Czekamy na najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców i ich rodzin. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Zainteresowani jesteśmy również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami, meblami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

Otrzymane pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

 

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Każda taka propozycja zostanie rozpatrzona przez pracowników Muzeum.

Regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępny jest na stronie Muzeum Historii Polski – www.muzhp.pl.

 mWhistoria_B1 Dn:zerkaj

Posiedzenie Komitetu Sterującego ZoSIA

5 lipca odbyło się 8. posiedzenie Komitetu Sterującego ZoSIA. Uczestnicy rozmawiali m.in. o wdrożeniach systemu w archiwach państwowych, o trwających pracach nad modernizacją serwisu Szukaj w Archiwach oraz o pracach nad zmianami przepisów metodycznych i związanych z tym zmianach w ZoSIA.

NAC poinformowało o zakończeniu migracji nagrań do ZoSIA oraz o trwających pracach nad migracją baz SCRINIUM.

Uczestnicy spotkania omówili również plan działania grupy roboczej „Ambasadorowie ZoSIA”, która została powołana na podstawie Zarządzenia nr 31 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z 30 maja 2017 r. do wsparcia realizacji projektu Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej ZoSIA i służących pomocą kierownikowi projektu.

Ponad 2,5 miliona nowych skanów na portalu szukajwarchiwach.pl

Skany dokumentów archiwalnych z 18 archiwów państwowych zostały w lipcu udostępnione na portalu szukajwarchiwach.pl. Łączna liczba skanów, które obecnie znajdują się na portalu to 25 828 446. Ponad 1/3 nowych zespołów archiwalnych znalazła się na portalu dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostających w dyspozycji Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Wśród udostępnionych on-line dokumentów znalazły się m.in. 492 skany Księgi praw miejskich Głubczyc, zwanej również Kodeksem Głubczyckim.

 

Zagubiony w trakcie wojny rękopis znajduje się obecnie w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. Po wojnie w akcję poszukiwania księgi włączyli się polscy i niemieccy żołnierze. Początkowo przypuszczano, że spłonęła w pożarze głubczyckiego ratusza lub została zrabowana. Cenny oryginał unikalnego kodeksu odnaleziony został jednak w 1945 roku w Pisarach koło Bystrzycy Kłodzkiej i trafił do zbiorów amerykańskiej milionerki polskiego pochodzenia. W 2002 roku właścicielka przekazała go w darze Narodowi Polskiemu.

Pochodząca z 1421 roku księga to jeden z najciekawszych średniowiecznych kodeksów prawa miejskiego i najstarszy iluminowany kodeks śląski. Na szczególną uwagę zasługuje strona kodeksu zawierająca słowa Ottokara II, który odnawia miastu Głubczyce prawa miejskie: “Ottokar, z Bożej Łaski król Czech, książę Austrii, Styrii, Karyntii ogłasza wszystkim na zawsze (…), że uznajemy sprawiedliwe życzenie ogółu mieszczan Głubczyc i odnowiliśmy im prastary i z powodu starości zmurszały, nadany przez naszych przodków przywilej, który ze szczególną łaską potwierdziliśmy”.

Autorem miniatur zdobiących kodeks był Jan z Żytawy, który wzorował się prawdopodobnie na ówczesnych pieczęciach z miejskich dokumentów. Pergaminowa, bogato ilustrowana księga została spisana w języku niemieckim przez Mikołaja Brewisa z Krakowa na zamówienie rajców głubczyckich. Ze względu na bogate zdobienia i iluminacje egzemplarz nie miał charakteru użytkowego i posługiwano się nim jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

– Z tak wyjątkowych rękopisów korzystano przede wszystkim w kręgach elitarnych – opowiada Marianna Otmianowska, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego. – Obecnie jesteśmy świadkami wielkiej zmiany. Era digitalizacji i cyfryzacji to czas, gdy każdy może uzyskać bezpłatnie dostęp do wiedzy i źródeł. Historia Kodeksu Głubczyckiego świetnie to ilustruje. Dziś udostępniamy Kodeks w całości na portalu szukajwarchiwach.pl, dzięki czemu każdy może przekartkować ten niezwykły zabytek piśmiennictwa w wersji wirtualnej – dodaje Otmianowska.

Szukajwarchiwach.pl to rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystają genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane zasobami polskich archiwów. Podczas ostatniej aktualizacji zostało dodanych ponad 2,5 miliona skanów. Łączna liczba skanów, które znajdują się na portalu to 25 828 446. Od początku roku z serwisu skorzystało 354 025 użytkowników, a liczba odsłon to aż 22 726 096.

Pełny spis nowych zespołów do pobrania

logo_szukajwarchiwach-kopia-300x122

Wystawa “Jakże mogłem zapomnieć! Przecież mamy – Wisłę!”

“Jakże mogłem zapomnieć! Przecież mamy – Wisłę!”

Pod takim tytułem, nawiązującym do artykułu z Kuriera Warszawskiego z lipca 1936 r., zostanie otwarta 15 lipca o godz. 17.30 na Bulwarach Wiślanych wystawa fotografii z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zaprezentujemy na niej zdjęcia ukazujące, jak w okresie międzywojennym spędzano czas na Wiśle w Warszawie. Pobyt grupy aktorów płynących balią z Krakowa do Gdańska, czy uczestników spływu „Przez Polskę do morza” to tylko niektóre z wydarzeń, które chcielibyśmy przypomnieć.

Wystawę będzie można oglądać do 30 lipca. Została przygotowana przez Fundację Promocji i Rekreacji KIM w ramach projektu „Vistuliada. Przystanek Warszawa”, który współfinansuje m.st. Warszawa.

19787312_1401999953201058_7608511407825946116_o