Archiwalny Fotoplastikon Online | Webinarium #4: Tradycje toruńskiego lotnictwa | 14.12

Już 14 grudnia o godz. 17:00 zapraszamy do udziału w czwartym webinarium NAC z cyklu „Archiwalny Fotoplastikon Online”. Wykład towarzyszy odcinkowi AFO poświęconemu Toruniowi i przybliży tradycje lotnictwa toruńskiego w latach 1909-1939.
 
Spotkanie poprowadzi dr Mateusz Superczyński z Archiwum Państwowego w Toruniu.
 
Wydarzenie będzie transmitowane na profilu facebookowym NAC i tłumaczone symultanicznie na Polski Język Migowy.
 
 
Koniecznie zobaczcie też odcinek „Archiwalnego Fotoplastikonu Online – Toruń”, który powstał we współpracy z Archiwum Państwowym w Toruniu:
 


Dr Mateusz Superczyński to absolwent studiów w UMK, na kierunku archiwistyka i zarządzanie dokumentacją oraz studiów doktoranckich w zakresie historii. W latach 2012-2014 pracownik Archiwum Uniwersyteckiego UMK, a od 2015 r. pracownik Archiwum Państwowego w Toruniu. Członek Towarzystwa Miłośników Torunia. Do zainteresowań badawczych autora należą archiwistyka, źródłoznawstwo, dzieje miast, szczególnie Torunia oraz edytorstwo źródeł.
 
Cykl webinariów towarzyszy wystawom „Archiwalnego Fotoplastikonu Online”, w których na ożywionych fotografiach z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego prezentujemy obrazy czterech miast sprzed kilkudziesięciu lat. W ramach projektu podziwiać możemy niezwykłe kadry z Radomia, Łodzi, Torunia i Płocka. 
 
Premierze każdego odcinka towarzyszy webinarium z udziałem historyka z danego miasta, które pogłębi najbardziej interesujące wątki nakreślone w wirtualnej wystawie.
 
Spotkania są transmitowane na żywo na profilu facebookowym NAC i tłumaczone symultanicznie na Polski Język Migowy.
 
Projekt „Archiwalny Fotoplastikon Online” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Archiwalny Fotoplastikon Online – Toruń | Premiera 10 grudnia!

Archiwalny Fotoplastikon Online wzbija się w przestworza, by przelecieć nad Toruniem czasów II RP. Z perspektywy balonowego kosza obejrzymy panoramę miasta zatrzymaną w archiwalnych kadrach. Premiera całego odcinka już 10 grudnia o g. 18 na naszym profilu na Facebooku i kanale YouTube.

Animacja przedstawia mało znane oblicza dawnego Torunia, kojarzonego dotąd przede wszystkim jako miasto Kopernika i piernika. Tymczasem był on w dwudziestoleciu międzywojennym bardzo ważnym ośrodkiem polskiego baloniarstwa – tak sportowego jak i wojskowego. Fotograficzne kolaże, animacja, kolor i muzyka ożywiają oryginalne fotografie z epoki, pochodzące z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Toruniu. A zatem, lecimy!

.

„Archiwalny Fotoplastikon Online” to nowa, wirtualna odsłona cyklu wystaw „Archiwalny Fotoplastikon”, który w latach 2018-2019 cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Podczas jego dwóch edycji w dziewięciu miastach – Warszawie, Zamościu, Krakowie, Koszalinie, Poznaniu, Opolu, Wrocławiu, Lublinie i Gdańsku – zagościł stylowy mobilny fotoplastikon, w którym w technice stereoskopowej prezentowane były archiwalne fotografie miast i ich mieszkańców, pochodzące ze zbiorów NAC i innych Archiwów Państwowych. Tegoroczna wirtualna edycja Fotoplastikonu pozwala Wam cieszyć się trójwymiarowymi zdjęciami z kolejnych lokalizacji, bez jakichkolwiek ograniczeń!

W „Archiwalnym Fotoplastikonie Online – Toruń” wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Państwowego w Toruniu.

Projekt „Archiwalny Fotoplastikon Online” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Realizacja: Fundacja Koncept Kultura