Dofinansowanie dla projektu NAC „Modernizacja Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej ZoSIA”

Mamy przyjemność poinformować, że nasz projekt POPC „Modernizacja Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej ZoSIA” został zakwalifikowany do dofinansowania! To ogromny sukces zespołu NAC i wspaniała wiadomość dla wszystkich archiwów państwowych oraz instytucji, które korzystają z ZoSIA na co dzień.
 
Więcej informacji: cppc.gov.pl/nabor-wnioskow-popc-2-1-7-konkurs

Iracka delegacja odwiedziła Narodowe Archiwum Cyfrowe

We wtorek, 20 marca, delegacja archiwów irackich odwiedziła Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Celem wizyty było zapoznanie się z organizacją i doświadczeniami polskich archiwów państwowych w zakresie gromadzenia, ewidencjonowania, przechowywania, opracowywania, udostępniania oraz zabezpieczania materiałów archiwalnych.

Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego Marianna Otmianowska oraz Zastępca Dyrektora ds. Zasobu Radosław Kałużniak spotkali się z trzema przedstawicielami irackiej strony. Wśród gości znaleźli się: Alaa Abo Al Hassan Esmail – Naczelny Dyrektor Biblioteki Narodowej i Archiwum Iraku, Firas Kudair Turki Al Dulaimi – Zastępca Naczelnego Dyrektora Biblioteki Narodowej i Archiwum Iraku ds. prawnych Fattah Mohammed Sedeeq – koordynator współpracy zagranicznej.

Podczas spotkania iraccy delegaci zapoznali się z historią i zasobem NAC oraz najważniejszymi zadaniami realizowanymi przez Archiwum. Wiedza ta ma stanowić pomoc w dalszych negocjacjach związanych z proponowanym przez partnerów zagranicznych podpisaniem porozumienia o współpracy archiwalnej.

To kolejny dzień wizyt w polskich archiwach. 19 marca odbyło się również spotkanie w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Archiwum Głównym Akt Dawnych.

Alaa Abo Al Hassan Esmail - Naczelny Dyrektor Biblioteki Narodowej i Archiwum Iraku wpisuje się do księgi pamiątkowej NAC

Zdjęcie 1 z 3

 

 

 

 

 
 

Kolejne szkolenia z obsługi ZoSIA

Pamiętacie, że w 2017 r. zakończyliśmy wdrażanie Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA) we wszystkich archiwach państwowych?

Nie spoczęliśmy na laurach. Cały czas współpracujemy z innymi instytucjami, które chcąą korzystać z ZoSIA –  do opracowania swoich materiałów archiwalnych i do prezentowania wersji edukacyjnej systemu podczas zajęć z archiwistyki.

  szkolenia 1  szkolenia2

15 marca prowadziliśmy kolejne szkolenia z obsługi systemu, dzięki czemu już niedługo pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku będą mogli pracować w systemie, zaś wykładowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – prezentować możliwości ZoSIA swoim studentom. W planach mamy dalsze szkolenia!

NAC udostępnia zdjęcia w bibliotece mediów Wikimedia Commons!

Narodowe Archiwum Cyfrowe podjęło współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach prestiżowego projektu GLAM (tłum. z ang. Galerie Biblioteki Archiwa Muzea).

Umożliwia on instytucjom kultury udostępnianie swoich zasobów szerokiemu gronu odbiorców na całym świecie. W projektach tego typu biorą udział największe światowe instytucje związane z kulturą i dziedzictwem narodowym m.in. The Metropolitan Museum of Art, Muzeum Pałacu w Wersalu, czy British Museum – a w Polsce między innymi Muzeum Narodowe w Warszawie, Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i inne instytucje.

Pierwszym zbiorem, jaki udostępniony został przez NAC w Wikimedia Commons, jest obszerna kolekcja fotografii, których autorem jest Narcyz Witczak-Witaczyński. Ułani na koniach, galopująca artyleria konna, szwadrony oficerów, a także najważniejsze osobistości II RP – to główne tematy zdjęć chorążego kawalerii Wojska Polskiego, Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, wojskowego dokumentalisty i fotografa m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego.

IMG_7874PIC_107-1044-7 PIC_107-352-7

Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło kilka tysięcy fotografii w bibliotece mediów Wikimedia Commons i zaprasza do wspólnego tworzenia haseł Wikipedii związanych ze zdjęciami lub wykorzystania ich do zilustrowania już istniejących. Wszystkie zdjęcia z zasobu NAC udostępnione są w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu można je wykorzystać do ilustrowania Wikipedii, ale też pobierać i ponownie wykorzystywać – na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych. Celem projektu jest także wzbogacenie Wikipedii o rzeczowe artykuły na temat wybranych postaci, wydarzeń i zagadnień.

Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia – mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego – Jesteśmy dumni ze współpracy z Wikimedia Commons w roku obchodów 100-lecia Niepodległości. W ramach tego projektu planujemy udostępniać Państwu kolejne fotografie np. autorstwa Henryka Poddębskiego, Zbyszka Siemaszki, czy autorów z Ilustrowanego Kuriera Codziennego.
Udostępnione do tej pory fotografie już dziś ilustrują ponad trzy tysiące artykułów w wielu wersjach językowych Wikipedii, w tym Wikipedii w języku polskim, angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, niemieckim i wielu innych. Pozwala to zaprezentować i udostępnić zbiory NAC odbiorcom z całego świata.

Więcej informacji o projekcie: TUTAJ i TUTAJ

Uroczystość z okazji 10-lecia Narodowego Archiwum Cyfrowego

Był tort, wspomnienia i sporo wzruszeń. 8 marca Narodowe Archiwum Cyfrowe obchodziło urodziny, ale także 10-lecie swojej działalności. Z tej okazji z gronie obecnych i byłych pracowników spotkaliśmy się w siedzibie NAC, by uczcić wspólne 10 lat pracy. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Marianna Otmianowska.

W spotkaniu wzięli udział również honorowi goście: Mateusza Adamkowski – Dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa  MKiDN, Nikodem Bończa Tomaszewski – Prezes Zarządu Exatel (twórca i pierwszy dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego w latach 2008-2012), prof. Rafał Wiśniewski – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr Michał Laszczkowski – zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, a także przedstawiciele Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych: Maciej Gajewski – Dyrektor Departament Organizacji i Udostępniania, Magadalena Gałach – Dyrektor Departamentu Kształtowania Narodowego Zasobu Archiwalnego i Maciej Zdunek – Dyrektor Departamentu Archiwistyki, i reprezentacja poszczególnych Archiwów Państwowych: Monika Jurgo-Puszcz – Dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie, Beata Herdzin – Dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu, dr Piotr Dymmel – Dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie, Piotr Zawilski – Dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi oraz przedstawiciele Archiwum Akt Nowych i Archiwum Głównego Akt Dawnych.

Podczas uroczystości pięciu wieloletnich pracowników NAC nagrodzonych zostało odznaczeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W zaszczytnym gronie znaleźli się: Katarzyna Kalisz – Kierownik Oddziału Zbiorów Fotograficznych, Justyna Soliwoda – Kierownik Oddziału Archiwistyki Cyfrowej, Katarzyna Plewka – Kierownik Oddziału Filmów i Nagrań Dźwiękowych, Maciej Parzniewski – Kierownik Oddziału ds. Nadzoru Archiwalnego oraz Michał Kaca – Starszy Archiwista ds. Zasobów Cyfrowych.

1

2

3

5

7

8

9

10