Wyjątkowa wizyta w Narodowym Archiwum Cyfrowym

Dzisiaj Narodowe Archiwum Cyfrowe gościło Pana Wicepremiera prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pan Premier rozpoczął wizytę od spotkania z Dyrekcją NAC oraz Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych dr. Wojciechem Woźniakiem, podczas którego dyskutowano na temat cyfrowej przyszłości dziedzictwa narodowego.

Następnie Pan Premier zwiedził siedzibę NAC i zapoznał się z cennymi zbiorami naszej instytucji.

Fot. Kamil Nowelli/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt logotypu i oprawy graficznej serwisu Szukaj w Archiwach

Konkurs na projekt logotypu i oprawy graficznej serwisu Szukaj w Archiwach rozstrzygnięty!
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom – Agencji Transparent!

Koncepcja graficzna zaproponowana przez Transparent w największym stopniu realizuje cele serwisu: jest czytelna i przejrzysta, dzięki czemu umożliwia użytkownikowi szybkie dotarcie do poszukiwanych treści oraz zachęca do eksploracji serwisu. Jest również spójna i elastyczna, dzięki czemu w ramach rozwoju można ją łatwo dostosować do wprowadzonych zmian.

Dziękujemy wszystkim finalistom za przedstawienie swoich koncepcji w ramach konkursu.

Decyzję podjęło jury w składzie:

• Marianna Otmianowska, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego,
• Maciej Zdunek, Dyrektor Departamentu Archiwistyki, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych,
• dr Piotr Rypson, Z-ca Dyrektora ds. Naukowych w Muzeum Narodowym w Warszawie,
• Tomek Głowacki
• Bartek Gołębiowski
• Dominik Cymer
• dr hab. Dawid Korzekwa, prof. ASP.

Partnerem konkursu było Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

Szukaj w Archiwach to serwis archiwów państwowych, w którym publikujemy opisy i kopie cyfrowe materiałów archiwalnych. Obecnie w serwisie opublikowanych jest ponad 25 milionów skanów – co czyni go największym w Polsce zbiorem zdigitalizowanych obiektów dziedzictwa kultury. Serwis jest najbardziej rozpoznawalnym portalem do poszukiwań historycznych.
W tym roku NAC, dzięki dofinansowaniu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęło modernizację serwisu. W przyszłym roku planujemy prace programistyczne.

Kolejne wdrożenia systemu ZoSIA

Nie zwalniamy tempa! System Zintegrowanej Informacji Archiwalnej ZoSIA uruchomiony w kolejnych archiwach. Od sierpnia z systemu zaczęli korzystać archiwiści w 4 archiwach państwowych (Białystok, Płock, Przemyśl i Katowice) oraz w Archiwum Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Ponadto, jak działa system ZoSIA, uczą się również studenci Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, który wdrożył wersję edukacyjną systemu.

Ten rok jest dla NAC i archiwów państwowych wyjątkowo intensywny, ponieważ zgodnie z decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, wszystkie archiwa do końca roku muszą zacząć w jednym systemie dla wszystkich archiwów – systemie ZoSIA. Dla nas oznacza to migrację danych, szkolenie pracowników i wdrożenie systemu.

KOLAŻE Z NIEPODLEGŁĄ – warsztaty dla dzieci

KOLAŻE Z NIEPODLEGŁĄ —
— warsztaty dla dzieci
21 października (sobota) 2017, godz. 11.00
czas trwania: 2 godziny
miejsce: Narodowe Archiwum Cyfrowe, ul. Hankiewicza 1
bezpłatne (obowiązują zapisy)
REGULAMIN WARSZTATÓW

Jak świętowano Niepodległość? Dlaczego to święto jest takie ważne?
Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza na warsztaty dzieci w wieku 6-10 lat. Podczas warsztatów dzieci odkryją skarby archiwum, zobaczą jego zakamarki, oryginalne materiały archiwalne i poznają historię drogi do Niepodległości. Po solidnej dawce wiedzy, edukatorki Sztuczki ze sztuką (www.sztuczkizesztuka.pl) wykonają razem z dziećmi prace plastyczne w technice kolażu. Zeskanowane dzieła młodych artystów będą eksponowane na internetowej wystawie w 2018 roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Warsztaty są bezpłatne. W warsztatach obowiązkowe jest uczestnictwo opiekuna dziecka. Uczestnictwo w warsztatach jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu warsztatów.

Obowiązują zapisy pod adresem email: malwina.rozwadowska@nac.gov.pl. Zgłoszenie rejestracyjne musi zawierać telefon kontaktowy, adres e-mail, a także imiona i nazwiska dzieci wraz z wiekiem oraz imiona i nazwiska dorosłych opiekunów, biorących udział w warsztatach.

kolaze_z_niepodlegla_small

 

 

Podsumowanie spotkania Komitetu Sterującego projektu ZoSIA

14 września 2017 odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego projektu Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA).

Podczas spotkania omówiono modernizację serwisu Szukaj w Archiwach, która obejmuje dodanie do obecnej wersji serwisu możliwości publikacji fotografii i nagrań audiowizualnych oraz inne funkcjonalności. Uczestnicy dyskutowali również na temat modernizacji systemu ZoSIA do wersji 1.6 i 1.7.

NAC przedstawił również stan prac nad dostosowaniem ZoSIA do zmian w przepisach metodycznych oraz nad wnioskiem o dofinansowanie w konkursie POPC 2.1.

Kierownik projektu przedstawiła również stan wdrożeń systemu w archiwach państwowych.