Remont

Szanowni Państwo,

Od dnia dzisiejszego trwa remont siedziby Archiwum Akt Nowych, w związku z tym mogą pojawić się problemy z poruszaniem się po budynku.

Przepraszamy za utrudnienia.

Cenna spuścizna fotograficzna trafi do NAC

14 grudnia 2016 r. do zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego trafi niezwykle cenna darowizna- spuścizna Pana Wojciecha Tuszko, który po raz pierwszy publicznie zaprezentował swoje fotografie w ubiegłym roku, na wystawie w Pracowni Duży Pokój w Warszawie, miał w tedy 94 lata.

Spuścizna fotograficzna Wojciecha Tuszko liczy ponad 60 tys. klatek negatywów. Na opakowaniach klisz autor zamieścił istotne dla niego informacje techniczne: dane aparatu fotograficznego, obiektywu, kliszy, wywoływacza, datę naświetlenia i wywołania.

Jak mówi sam Wojciech Tuszko: zacząłem fotografować, żeby wiedzieć o czym piszę.

Oprócz fotografii rejestrujących wydarzenia z najbliższego kręgu rodziny i przyjaciół, są zdjęcia z zapisem otaczającej rzeczywistości. Fotografował także promocje doktorskie odbywające się na Politechnice Łódzkiej, wykłady i spotkania z naukowcami, w 1961 r. zrealizował na Politechnice Warszawskiej fotoreportaż z uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa najwybitniejszemu polskiemu fizykochemikowi profesorowi Wojciechowi Świętosławskiemu.

Wojciech Tuszko  to uznany teoretyk i znawca fotografii, długoletni współpracownik czasopisma „Fotografia” (w latach 1953-1972), wiceprzewodniczący sekcji Naukowej Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), jest członkiem honorowym Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Wojciech Tuszko napisał książki poświęcone teorii fotografii, a także hasła encyklopedyczne. Należał do grona jurorów międzynarodowych konkursów podczas INTERKAMERY w Pradze, był jurorem konkursów fotograficznych „Diastar” i „Pentacon-ORWO”. Od lat 90. XX w. współpracował z „Foto Kurierem”.

Fotografie przekazane w darze do Narodowego Archiwum Cyfrowego, po zdigitalizowaniu i opracowaniu zostaną udostępnione na portalu szukajwarchiwach.pl.