Wizyta delegacji z Chin

2 listopada gościliśmy w NAC przedstawicieli archiwum z Szanghaju.

W skład delegacji wchodził Pan Xing Jianrong Zastępca Dyrektora Archiwum Miejskiego, Pan Sun Zhaowei Dyrektor Departamentu Wskazówek Metodycznych, Pan Zhu Jianzhong Dyrektor Departamentu Informacji i Technologii, Pani Shao Qin Zastępca Dyrektora Departamentu Konserwacji i Technologii oraz Pani Lv Xiang Szefowa Sekcji Departamentu Dostępu do Archiwów.

20151102_104220

Podczas wizyty zaprezentowaliśmy efekty kwerendy przeprowadzonej w zbiorach NAC dotyczącej relacji polsko-chińskich. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zdjęcia związane z historią Szanghaju.

Goście zwiedzili również pracownię digitalizacji, w której kierownik Oddziału Maciej Gajewski, opowiedział o tym co i jak skanujemy.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, obie strony wyraziły chęć kontynuowania wymiany doświadczeń. Przypomnijmy, że to już druga w tym roku wizyta delegacji z tego kraju w NAC, poprzednio gościliśmy archiwistów z Pekinu.

Odsłonięcie tablic upamiętniających chorążego kawalerii Wojska Polskiego Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego

W dniu 29 października 2015 roku w Garwolinie odsłonięto i poświęcono dwie tablice upamiętniające postać chorążego kawalerii Wojska Polskiego Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, fotografa którego dorobek został w 2014 roku przekazany w darze do Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Tablice ufundowane przez burmistrza oraz radnych miasta Garwolina zostały umieszczone w dwóch miejscach, na ścianie Kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego oraz przy ulicy Polnej, obok domu w którym mieszkał chorąży.

Uroczystość zaplanowana w dniu urodzin chorążego, odbyła się z udziałem najbliższej rodziny, władz miasta, młodzieży szkolnej oraz przedstawicieli NAC. Zainaugurowana została Mszą Świętą, w czasie której homilię wygłosił wnuk chorążego Witaczyńskiego, ks. Dr Jerzy Witczak.

Dziękujemy Rodzinie Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego za zaproszenie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.