Szukajwarchiwach.gov.pl to rozwijany przez NAC serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Obecnie w serwisie dostępnych jest ponad 48 mln skanów materiałów archiwalnych, a ich liczba stale rośnie.
106 |
ponad 14 milionów |
48 milionów |
instytucji publikuje na szukajwarchiwach.gov.pl |
opisów materiałów archiwalnych |
skanów materiałów archiwalnych |
UWAGA! W dniu 31 maja 2021 roku wyłączona zostanie nieaktualizowana od początku 2019 roku stara wersja serwisu, dostępna pod adresem www.szukajwarchiwach.pl
Modernizacja serwisu
W 2016 roku rozpoczęto projekt modernizacji serwisu i postanowiono zaprojektować go na nowo zgodnie z oczekiwaniami użytkowników, (także tych potencjalnych, którzy do tej pory nie korzystali z zasobu archiwów).
Z badań użytkowników wynikało, że z Szukaj w Archiwach korzystają zasadniczo dwie grupy odbiorców: specjaliści wykorzystujący archiwalia w celach zawodowych oraz niespecjaliści korzystający z archiwaliów w celach amatorskich. Pierwsza wersja serwisu powstała w 2009 r. i miała ułatwić dostęp do materiałów archiwalnych genealogom, historykom i innym osobom, które do tej pory odwiedzały pracownie naukowe w archiwach.
Obecna odsłona ma otworzyć serwis na nowe grupy odbiorców np. dziennikarzy szukających materiałów do artykułów, nauczycieli, artystów poszukujących inspiracji, czy różnych pasjonatów. Dlatego nową wersję Szukaj w Archiwach zaprojektowano zgodnie z User Centered Design (Projektowanie zorientowane na użytkownika) – tak, aby jak najlepiej odpowiadał on potrzebom różnych użytkowników.
Proces User Experience Design opiera się na czterech etapach:
1. Określenia kontekstu użycia.
2. Określenia wymagań.
3. Zaprojektowanie rozwiązania.
4. Testowaniu rozwiązania.
UCD zakłada powtarzanie poszczególnych etapów aż do osiągnięcia celu. Ponieważ nadrzędnym celem jest użyteczny produkt umożliwiający korzystanie z zasobu archiwalnego, sam proces tak naprawdę nigdy się nie kończy.
SwA nie jest więc zamkniętym projektem. Po uruchomieniu szukajwarchiwach.gov.pl, zgodnie z zasadami User Experience Design, zachęcamy do zgłaszania uwag do funkcjonowania serwisu poprzez zakładkę „Kontakt”.
Dzięki modelowi User Experience Design każdy użytkownik będzie miał możliwość wpływać na zwiększenie funkcjonalności i atrakcyjności serwisu. Nie tylko poprzez uwagi, ale też możliwość , wspierania archiwów pomagając identyfikować materiały, dodając tagi i tworząc własne kolekcje tematyczne.
Zawartość serwisu
Opisy archiwaliów w serwisie pochodzą ze Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA). Ponadto serwis zawiera dane z bazy Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego (PRADZIAD), w której znajdują się informacje o materiałach genealogicznych przechowywanych w archiwach państwowych. Skany materiałów archiwalnych pochodzą ze zbiorów polskich archiwów państwowych, a także innych instytucji kultury.
Łatwość wyszukiwania interesujących informacji gwarantuje prosta w obsłudze wyszukiwarka, która oferuje wiele przydatnych filtrów i opcji.
Kopie materiałów archiwalnych prezentowane w serwisie, o ile nie zastrzeżono inaczej w opisach tych materiałów lub na samych kopiach cyfrowych, mogą być w dowolny sposób wykorzystywane, w tym pobierane ze strony na dysk lokalny, kopiowane i rozpowszechniane w inny sposób z wykorzystaniem dowolnej techniki.
Użytkownicy
Z serwisu szukajwarchiwach.gov.pl korzystać mogą genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane korzystaniem z zasobu polskich archiwów. Serwis umożliwia korzystanie z materiałów archiwalnych przechowywanych w archiwach z różnych części Polski bez wychodzenia z domu. Do korzystania z serwisu potrzebne są tylko dostęp do internetu i przeglądarka internetowa.
Instytucje w serwisie
W gronie instytucji publikujących w serwisie znajduje się 106 instytucji, w tym: 33 archiwa państwowe wraz z ich 38 oddziałami oraz 35 instytucji spoza sieci archiwów państwowych.
Więcej informacji o archiwach i instytucjach obecnych na Szukaj w Archiwach w zakładce „O serwisie”.
Historia rozwoju