Szukaj w Archiwach to rozwijany przez NAC serwis internetowy, na którym prezentowane są opisy i skany materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach:
![]() |
108 |
15 milionów |
57 milionów |
zarejestrowanych instytucji | opisów materiałów archiwalnych |
skanów materiałów archiwalnych |
Zawartość serwisu
Opisy archiwaliów w serwisie pochodzą ze Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA). Ponadto serwis zawiera dane z bazy Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego (PRADZIAD), w której znajdują się informacje o materiałach genealogicznych przechowywanych w archiwach państwowych. Skany materiałów archiwalnych pochodzą ze zbiorów polskich archiwów państwowych, a także innych instytucji kultury.
Łatwość wyszukiwania interesujących informacji gwarantuje prosta w obsłudze wyszukiwarka, która oferuje wiele przydatnych filtrów i opcji.
Kopie materiałów archiwalnych prezentowane w serwisie, o ile nie zastrzeżono inaczej w opisach tych materiałów lub na samych kopiach cyfrowych, mogą być w dowolny sposób wykorzystywane, w tym pobierane ze strony na dysk lokalny, kopiowane i rozpowszechniane w inny sposób z wykorzystaniem dowolnej techniki.
Szukaj w Archiwach jest wyposażony w dodatkowe funkcjonalności dostępne dla użytkowników zarejestrowanych na portalu. Osoby zalogowane w serwisie mają możliwość zapisywania wyników wyszukiwania, tworzenia katalogów z ulubionymi materiałami lub kolekcji tematycznych z wybranymi skanami.
Serwis daje sposobność do prowadzenia dodatkowej komunikacji między archiwami a osobami korzystającymi z ich zasobów. Każda instytucja publikująca w serwisie ma do dyspozycji podstronę, na której prezentuje aktualności oraz najciekawsze materiały. Informacje o nowościach publikowane są w zakładce “Aktualności”.
W serwisie istnieje możliwość zgłaszania uwag do opisów archiwaliów, umieszczania tagów, jak również uczestniczenia w identyfikacji fotografii z nierozpoznanego zasobu archiwów. Dzięki tym wszystkim narzędziom każdy z użytkowników serwisu może wspierać archiwa i przyczyniać się do ulepszenia ewidencji materiałów archiwalnych.
Użytkownicy
Z serwisu szukajwarchiwach.gov.pl korzystać mogą genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane korzystaniem z zasobu polskich archiwów. Serwis umożliwia korzystanie z materiałów archiwalnych przechowywanych w archiwach z różnych części Polski bez wychodzenia z domu. Do korzystania z serwisu potrzebne są tylko dostęp do Internetu i przeglądarka internetowa.
Instytucje w serwisie
W gronie instytucji zarejestrowanych w serwisie znajdują się 33 archiwa państwowe wraz z ich oddziałami oraz wiele instytucji spoza sieci archiwów państwowych.
Więcej informacji o archiwach i instytucjach obecnych na Szukaj w Archiwach w zakładce „O serwisie”.
Historia rozwoju