Szukajwarchiwach.pl
ponad 30 mln skanów materiałów archiwalnych, skanów i opisów materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach

Szukajwarchiwach.pl

Szukajwarchiwach.pl to rozwijany przez NAC serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Obecnie w serwisie dostępnych jest ponad 30 mln skanów materiałów archiwalnych, a ich liczba stale rośnie.

Zawartość serwisu

Źródłem opisów archiwalnych umieszczonych w serwisie są dane pochodzące z aplikacji Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA). Ponadto serwis zawiera dane z bazy Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego (PRADZIAD), gromadzącej informacje o materiałach genealogicznych przechowywanych w archiwach państwowych. Skany materiałów archiwalnych pochodzą ze zbiorów polskich archiwów państwowych, a także innych instytucji kultury.

Łatwość wyszukiwania interesujących infromacji gwarantuje prosta w obsłudze wyszukiwarka, która oferuje wiele przydatnych filtrów i opcji.

Kopie materiałów archiwalnych prezentowane w serwisie, o ile nie zastrzeżono inaczej w opisach tych materiałów lub na samych kopiach cyfrowych, mogą być w dowolny sposób wykorzystywane, w tym pobierane ze strony na dysk lokalny, kopiowane i rozpowszechniane w inny sposób z wykorzystaniem dowolnej techniki.

Użytkownicy

Z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystać mogą genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane korzystaniem z zasobu polskich archiwów. Serwis umożliwia korzystanie z materiałów archiwalnych przechowywanych w archiwach z różnych częsci Polski bez wychodzenia z domu. Do korzystania z serwisu potrzebne są tylko dostęp do internetu i przeglądarka internetowa.

Historia rozwoju

 • 2009 Premiera serwisu Szukaj w Archiwach (listopad). Ogólnodostępna część systemu ZoSIA została udostępniona na stronie internetowej www.szukajwarchiwach.pl, obok opisów ponad 1,2 mln jednostek archiwalnych internauci mogą przeglądać ponad 70 tys. skanów materiałów archiwalnych z Archiwum Państwowego w Lublinie.
 • 2010 Archiwum m.st. Warszawy rozpoczyna udostępnianie skanów materiałów archiwalnych w serwisie (maj), gdzie łącznie dostępnych jest ponad 470 tys. kopii cyfrowych.
 • 2011 Udostępnienie kolejnych skanów w szukajwarchiwach.pl – stan: ponad 3 mln. W systemie ZoSIA jest już ponad 1,3 mln opisów jednostek (prawie milion z nich dostępnych online) i 11 tys. opisów zespołów.
 • 2013 Premiera nowej wersji Szukaj w Archiwach (marzec). Zaprezentowano nowy interfejs graficzny, a liczba skanów przekroczyła 5 milionów (w czerwcu przekroczyła 7 milionów).
 • 2014 10 milionów skanów na 6. urodziny NAC (marzec) i ponad 14 mln dostępnych skanów w listopadzie.
 • 2015 22 kwietnia serwis szukajwarchiwach.pl otrzymał nagrodę Skrzydła IT w Administracji w kategorii Narzędzia do komunikacji z obywatelami.
 • 2015 Prawie 18 mln skanów na zakończenie roku.
 • 2016 6 lipca liczba skanów w szukajwarchiwach.pl przekroczyła 20 mln
 • 2017 12 stycznia zaktualizowaliśmy serwis szukajwarchiwach.pl. o nowe opisy i skany. Liczba skanów osiągnęła prawie 23 mln skanów i ponad 4,3 mln opisów jednostek archiwalnych
 • 2017 Podczas aktualizacji w lipcu dodaliśmy ponad 2,5 miliona skanów w serwisie szukajwarchiwach.pl. Łączna liczba skanów, które znajdowała się na portalu to 25 828 446
 • 2017 W listopadzie po raz kolejny zaktualizowaliśmy szukajwarchiwach.pl. Obecnie w serwisie znajduje się 27 087 543 skanów.
 • 2018 Podczas aktualizacji na początku stycznia w serwisie pojawiło się blisko milion nowych skanów. Liczba skanów w serwisie to obecnie 28 041 354
 • 2018 kwietniowa aktualizacja przyniosła ponad 2,1 mln nowych skanów. Liczba skanów w serwisie to obecnie 30 178 614

Logo szukajwarchiwach.pl

szukajwarchiwach.pl logo