Archiwalny Fotoplastikon Online
inspirujemy
do odkrywania
i ożywiania dziedzictwa

Archiwalny Fotoplastikon Online

„Archiwalny Fotoplastikon Online” to nowa, wirtualna odsłona cyklu wystaw „Archiwalny Fotoplastikon”, który w latach 2018-2019 cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Podczas jego dwóch edycji w dziewięciu miastach – Warszawie, Zamościu, Krakowie, Koszalinie, Poznaniu, Opolu, Wrocławiu, Lublinie i Gdańsku – zagościł stylowy mobilny fotoplastikon. Prezentowane w nim były w technice stereoskopowej  archiwalne fotografie miast i ich mieszkańców, pochodzące ze zbiorów NAC i innych Archiwów Państwowych.

Tegoroczna wirtualna edycja Fotoplastikonu pozwoli cieszyć się trójwymiarowymi zdjęciami z kolejnych lokalizacji, bez jakichkolwiek ograniczeń! W 2021 roku nasz „Archiwalny Fotoplastikon Online” przybliży międzywojenną architekturę, mieszkańców i historię Radomia, Łodzi, Płocka i Torunia. W wirtualnych wystawach zobaczycie materiały archiwalne ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz  AP Radom, AP Łódź, AP Płock i AP Toruń. Wystawy będą dostępne na kanale facebookowym i instagramowym NAC, na kanale YouTube NAC, a także na naszej stronie nac.gov.pl. 

Wirtualnym wystawom AFO towarzyszyć będą prelekcje historyków związanych z danymi miejscowościami, które pogłębią opowieść o dziejach Radomia, Łodzi, Płocka i Torunia w okresie II RP i w czasie II wojny światowej.

Premiera wystawy „Archiwalny Fotoplastikon Online – Radom” już 27 sierpnia! Serdecznie zapraszamy

***

Partnerami projektu są: Archiwum Państwowe w Łodzi, Archiwum Państwowe w Płocku, Archiwum Państwowe w Radomiu i Archiwum Państwowe w Toruniu

Projekt „Archiwalny Fotoplastikon Online” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Logotyp Biura Programu Niepodległa