AFO Łódź
Staramy się podejmować działania mające na celu promowanie działalności NAC i informowanie potencjalnych użytkowników o korzyściach płynących z dostępu do archiwum

AFO Łódź

Premiera „Archiwalnego Fotoplastikonu Online – Łódź” już 30 września w Dzień Archiwisty na profilu facebookowym NAC i kanale YouTube NAC!

Tym razem Archiwalny Fotoplastikon Online wyrusza w podróż do „Polskiego Manchesteru”, jak już w XIX wieku nazywano Łódź.

W najnowszej odsłonie cyklu widzimy miasto spowite dymem, unoszącym się z kominów zakładów włókienniczych. Niczym wątek złotej nici dyskretnie wplatamy w opowieść desenie autentycznych tkanin wytwarzanych w Łodzi w XIX wieku, zaczerpniętych wprost z zachowanego w archiwum wzornika z próbkami.

Ożywione fotografie prowadzą nas od industrialnych krajobrazów, poprzez przepych architektury wznoszonej przez zdobywców szybkich fortun, do ciasnych oficyn zamieszkałych przez robotników.

W „Archiwalnym Fotoplastikonie Online – Łódź” wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Państwowego w Łodzi.