Oferta dla szkół

Oferta dla szkół

NAC inspiruje!

  • bezpłatne zajęcia w siedzibie Narodowego Archiwum Cyfrowego (ul. Hankiewicza 1, Warszawa)
  • bezpłatne zajęcia online w okresach wprowadzenia zasad dystansu społecznego
  • rekomendowane przedmioty: język polski, historia, plastyka, wiedza o społeczeństwie, sztuka
  • bezpłatne scenariusze zajęć i materiały edukacyjne do samodzielnego wykorzystania w czasie lekcji

 

Termin i tematy zajęć należy ustalić z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem – e-mail: sekretariat[at]nac.gov.pl

NAC dla szkół podstawowych

 

„Poznajemy tajemnice archiwum!”

Czas trwania: 45 min

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym jest pamięć? Gdzie przechowywane są wspomnienia? Jak wyglądają pamiątki przeszłości? Pierwsza przygoda z archiwum to przede wszystkim wspólne odkrywanie tajemniczych zakamarków archiwalnych magazynów, poznawanie zasad rządzących zbiorem archiwalnym oraz inspiracja do konstruowania własnych kolekcji.


 

NAC dla szkół średnich

 

„Archiwalny powrót do przeszłości”

Czas trwania: 45 min

Jakimi prawami rządzi się archiwum? Po co powstaje i dla kogo jest? Co tak naprawdę dzieje się za zamkniętymi drzwiami magazynów archiwalnych? Spotkanie poświęcone teorii i praktyce związanej z dokumentowaniem historii. Zwrócimy uwagę na zagadnienia związane z kształtowaniem pamięci zbiorowej, osobistymi historiami, prawdą historyczną i jej współczesną interpretacją.


 

Zadania dydaktyczne z Szukaj w Archiwach

 

Starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom, przygotowaliśmy serię zadań, które mogą stać się inspiracją do poprowadzenia lekcji. Zapraszamy do zapoznania się z projektem Szukaj w Archiwach na www.szukajwarchiwach.gov.pl. Szczególnie polecamy funkcjonalność serwisu, która pozwala na tworzenie własnych kolekcji tematycznych.

Zadanie to nie tylko pozwoli uczniom na zapoznanie się z bogactwem zdigitalizowanych zasobów archiwalnych, takich jak zdjęcia, mapy czy dokumenty, ale również pozwoli rozwinąć umiejętności prowadzenia kwerendy oraz korzystania z materiałów źródłowych. Różnorodność tematyczna naszych zbiorów czyni z serwisu Szukaj w Archiwach narzędzie interdyscyplinarne, które może stanowić ciekawe dopełnienie zajęć z dziedziny historii, języka polskiego czy wiedzy o sztuce.

Tworząc kolekcje w serwisie Szukaj w Archiwach, użytkownik ma możliwość łączenia ze sobą różnorodnych typów historycznych materiałów, pochodzących z różnych miejsc i czasów – od piętnasto- i szesnastowiecznych królewskich przywilejów, przez dziewiętnastowieczne mapy, po dwudziestowieczne plakaty i fotografie. Kolekcje mogą dotyczyć konkretnych postaci historycznych, epok lub miejsc – dzięki nim można stworzyć wyjątkowe narracje o minionych czasach i zdarzeniach. Co ważne, autor kolekcji może ją modyfikować w dowolnym momencie – dodawać kolejne skany lub usuwać materiały.

Jak tworzyć kolekcje? Filmowy instruktaż

Pomysły na ćwiczenia? 10 propozycji  zadań dydaktycznych