Zapraszamy na Noc Muzeów do NAC i AAN!

Aktualności

Zapraszamy na Noc Muzeów do NAC i AAN!

Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Narodowym Archiwum Cyfrowym i Archiwum Akt Nowych przy ul. Hankiewicza 1 w Warszawie będzie:

Archiwalna Podróż. Bronisław Piłsudski, Japonia, Sachalin i Ajnowie.    

Czeka na Was bogaty program, warsztaty, zwiedzanie magazynów obu archiwów i prelekcje japonistów.  

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Zapraszamy w sobotę 13 maja!

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy: promocja@aan.gov.pl, lub pod numerem telefonu: 696 041 188

 

PROGRAM NOCY MUZEÓW 2023 W NAC i AAN

 

GODZINY: 17:00-21:00:

WYSTAWA DOKUMENTÓW I FOTOGRAFII (AAN)

Unikatowe zdjęcia ludu Ajnów, które Bronisław Piłsudski wykonał podczas swoich badań etnograficznych na wyciągnięcie ręki! Stań oko w oko z ludem niegdyś zamieszkującym Sachalin oraz Hokkaido i przenieś się w czasie. Archiwalia Archiwum Akt Nowych zgromadzone w zespole „Akta Bronisława Piłsudskiego” to niezwykła podróż w czasie i przestrzeni, która pozwoli zapoznać się z prowadzonymi przez niego badaniami.

ARCHIWALNY PUNKT KONSULTACYJNY (AAN)

Uzyskacie poradę, jak tworzyć i dbać o archiwum rodzinne oraz jak przekazywać cenne dokumenty do archiwum państwowego, a także jak znaleźć w archiwum dokumentację pracowniczą.

 

GODZINY: 17:00 – 17:40:

TAJEMNICE CYJANOTYPII W NAC – warsztat (1 grupa)

Podczas warsztatów przyjrzymy się procesowi wywoływania zdjęć tradycyjną techniką szlachetną cyjanotypii. Skupimy się na tradycyjnych, XIX-wiecznych technikach fotograficznych – luksografii i cyjanotypii, które nie wymagają użycia aparatu. Warsztat będzie odbywał się w specjalnie zaaranżowanej ciemni

 

GODZINY: 17:00 – 17:40 i 18:00 – 18:40 (2 grupy):

WARSZTATY Z KALIGRAFII JAPOŃSKIEJ W NAC

 

GODZINY: 17:00 – 17:30 i 17:30 -18:00 (2 grupy):

WARSZTATY CZERPANIA PAPIERU (AAN)

Każdy z uczestników będzie mógł samodzielne wyczerpać papier tradycyjną metodą i własnoręcznie go ozdobić elementami roślinnymi. Wykonane prace będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.

 

ZWIEDZANIE MAGAZYNÓW ARCHIWALNYCH

GODZINY: 17:00, 18:00, 19:00 (3 grupy w NAC i AAN):

ZWIEDZANIE MAGAZYNÓW i TAJNIKI DIGITALIZACJI (NAC) – oprowadzanie 60 min

Szklane klisze, błony fotograficzne, pozytywy, negatywy, stykówki – w zasobie Narodowego Archiwum Cyfrowego mieści się prawie 16 milionów zdjęć. Zazwyczaj poznajecie je w naszych serwisach internetowych w wersji cyfrowej, jednak tym razem będziecie mogli zerknąć na ich analogowe oryginały. Opowiemy także o najbardziej popularnych w XX wieku nośnikach nagrań i filmów, które możemy znaleźć w naszych pawlaczach i zwiedzimy razem magazyn taśm magnetycznych.

W czasie spotkania poznacie również profesjonalne urządzenia skanujące i dowiecie się więcej na temat podstaw digitalizacji materiałów archiwalnych (i nie tylko!). W czasie spotkania będziecie mogli zwiedzić pracownię digitalizacji nagrań dźwiękowych.

Następnie zwiedzający przechodzą do magazynów archiwalnych Archiwum Akt Nowych:

OPROWADZANIE PO MAGAZYNACH (AAN) – 30 min.

Zapraszamy na niepowtarzalną okazję do odwiedzenia magazynów archiwalnych i ukrytych tam skarbów naszej historii.

ZAGADKI KONSERWACJI (AAN) – 30 min.

Podczas wizyty w pracowniach konserwacji poznamy tajniki obchodzenia się z archiwaliami. Czy plastikowa koszulka i zszywki to dobry pomysł na przechowywanie naszych zbiorów? Czy możliwa jest kąpiel papieru? Co robić z uszkodzonymi dokumentami? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi u specjalistów, którzy na co dzień ratują archiwalia.

 

SPOTKANIA Z JAPONISTKAMI

GODZINY: 19:00-19:45:

PRELEKCJA: „…Ich język brzmiał dla mego ucha bardzo melodyjnie” – rzecz o Bronisławie Piłsudskim i Ajnach

Prelekcję wygłosi dr Jadwiga Rodowicz-Czechowska – Zastępczyni Dyrektora ds. Rozwoju w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Polska japonistka specjalizująca się w historii dramatu japońskiego i myśli teatrologicznej. Urzędniczka, dyplomatka oraz ambasadorka RP w Japonii w latach 2008-2012. Podczas wystąpienia zaprezentuje historię badań etnograficznych Bronisława Piłsudskiego oraz kulturę Ajnów.

 

GODZINY: 20:00-20:45

PRELEKCJA: Japonia przełomu XIX i XX wieku i Bronisław Piłsudski

Prelekcję wygłosi prof. dr hab. Ewa Pałasz-Rutkowska – z Katedry Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego 

Profesor nauk humanistycznych, japonistka i historyczka, specjalizująca się w dziejach Japonii i historii stosunków polsko-japońskich. W trakcie prelekcji przedstawi zarys sytuacji Japonii z przełomu XIX i XX wieku, czyli z czasów, gdy przebywał tam Bronisław Piłsudski oraz jego związki z Japończykami.

 

Regulamin Nocy Muzeów