Zapraszamy na Noc Muzeów do NAC i AAN!
Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Narodowym Archiwum Cyfrowym i Archiwum Akt Nowych przy ul. Hankiewicza 1 w Warszawie będzie:
Archiwalna Podróż. Bronisław Piłsudski, Japonia, Sachalin i Ajnowie.
Czeka na Was bogaty program, warsztaty, zwiedzanie magazynów obu archiwów i prelekcje japonistów.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Zapraszamy w sobotę 13 maja!
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy: promocja@aan.gov.pl, lub pod numerem telefonu: 696 041 188
PROGRAM NOCY MUZEÓW 2023 W NAC i AAN
GODZINY: 17:00-21:00:
WYSTAWA DOKUMENTÓW I FOTOGRAFII (AAN)
Unikatowe zdjęcia ludu Ajnów, które Bronisław Piłsudski wykonał podczas swoich badań etnograficznych na wyciągnięcie ręki! Stań oko w oko z ludem niegdyś zamieszkującym Sachalin oraz Hokkaido i przenieś się w czasie. Archiwalia Archiwum Akt Nowych zgromadzone w zespole „Akta Bronisława Piłsudskiego” to niezwykła podróż w czasie i przestrzeni, która pozwoli zapoznać się z prowadzonymi przez niego badaniami.
ARCHIWALNY PUNKT KONSULTACYJNY (AAN)
Uzyskacie poradę, jak tworzyć i dbać o archiwum rodzinne oraz jak przekazywać cenne dokumenty do archiwum państwowego, a także jak znaleźć w archiwum dokumentację pracowniczą.
GODZINY: 17:00 – 17:40:
TAJEMNICE CYJANOTYPII W NAC – warsztat (1 grupa)
Podczas warsztatów przyjrzymy się procesowi wywoływania zdjęć tradycyjną techniką szlachetną cyjanotypii. Skupimy się na tradycyjnych, XIX-wiecznych technikach fotograficznych – luksografii i cyjanotypii, które nie wymagają użycia aparatu. Warsztat będzie odbywał się w specjalnie zaaranżowanej ciemni
GODZINY: 17:00 – 17:40 i 18:00 – 18:40 (2 grupy):
WARSZTATY Z KALIGRAFII JAPOŃSKIEJ W NAC
GODZINY: 17:00 – 17:30 i 17:30 -18:00 (2 grupy):
WARSZTATY CZERPANIA PAPIERU (AAN)
Każdy z uczestników będzie mógł samodzielne wyczerpać papier tradycyjną metodą i własnoręcznie go ozdobić elementami roślinnymi. Wykonane prace będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.
ZWIEDZANIE MAGAZYNÓW ARCHIWALNYCH
GODZINY: 17:00, 18:00, 19:00 (3 grupy w NAC i AAN):
ZWIEDZANIE MAGAZYNÓW i TAJNIKI DIGITALIZACJI (NAC) – oprowadzanie 60 min
Szklane klisze, błony fotograficzne, pozytywy, negatywy, stykówki – w zasobie Narodowego Archiwum Cyfrowego mieści się prawie 16 milionów zdjęć. Zazwyczaj poznajecie je w naszych serwisach internetowych w wersji cyfrowej, jednak tym razem będziecie mogli zerknąć na ich analogowe oryginały. Opowiemy także o najbardziej popularnych w XX wieku nośnikach nagrań i filmów, które możemy znaleźć w naszych pawlaczach i zwiedzimy razem magazyn taśm magnetycznych.
W czasie spotkania poznacie również profesjonalne urządzenia skanujące i dowiecie się więcej na temat podstaw digitalizacji materiałów archiwalnych (i nie tylko!). W czasie spotkania będziecie mogli zwiedzić pracownię digitalizacji nagrań dźwiękowych.
Następnie zwiedzający przechodzą do magazynów archiwalnych Archiwum Akt Nowych:
OPROWADZANIE PO MAGAZYNACH (AAN) – 30 min.
Zapraszamy na niepowtarzalną okazję do odwiedzenia magazynów archiwalnych i ukrytych tam skarbów naszej historii.
ZAGADKI KONSERWACJI (AAN) – 30 min.
Podczas wizyty w pracowniach konserwacji poznamy tajniki obchodzenia się z archiwaliami. Czy plastikowa koszulka i zszywki to dobry pomysł na przechowywanie naszych zbiorów? Czy możliwa jest kąpiel papieru? Co robić z uszkodzonymi dokumentami? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi u specjalistów, którzy na co dzień ratują archiwalia.
SPOTKANIA Z JAPONISTKAMI
GODZINY: 19:00-19:45:
PRELEKCJA: „…Ich język brzmiał dla mego ucha bardzo melodyjnie” – rzecz o Bronisławie Piłsudskim i Ajnach
Prelekcję wygłosi dr Jadwiga Rodowicz-Czechowska – Zastępczyni Dyrektora ds. Rozwoju w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Polska japonistka specjalizująca się w historii dramatu japońskiego i myśli teatrologicznej. Urzędniczka, dyplomatka oraz ambasadorka RP w Japonii w latach 2008-2012. Podczas wystąpienia zaprezentuje historię badań etnograficznych Bronisława Piłsudskiego oraz kulturę Ajnów.
GODZINY: 20:00-20:45
PRELEKCJA: Japonia przełomu XIX i XX wieku i Bronisław Piłsudski
Prelekcję wygłosi prof. dr hab. Ewa Pałasz-Rutkowska – z Katedry Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Profesor nauk humanistycznych, japonistka i historyczka, specjalizująca się w dziejach Japonii i historii stosunków polsko-japońskich. W trakcie prelekcji przedstawi zarys sytuacji Japonii z przełomu XIX i XX wieku, czyli z czasów, gdy przebywał tam Bronisław Piłsudski oraz jego związki z Japończykami.
