Zachowanie cyfrowego dziedzictwa archiwalnego

Aktualności

Zachowanie cyfrowego dziedzictwa archiwalnego

Konferencja w Toruniu w dniach 24-25 czerwca 2015 roku

Organizatorzy: Narodowe Archiwum Cyfrowe i Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Kierownicy naukowi: dr Wojciech Woźniak, dr hab. Waldemar Chorążyczewski, prof. UMK

Kolejne podmioty publiczne uruchamiają serwisy internetowe świadczące usługi mające nam ułatwić załatwianie codziennych spraw. Jednocześnie administracja gromadzi coraz więcej danych o nas samych, o procesach społecznych i gospodarczych. Informacje te przybierają postać coraz lepiej zorganizowanych zbiorów danych relacyjnych, których bogactwo informacyjne niejednokrotnie przerasta oczekiwania i założenia poczynione przy ich projektowaniu.

We współczesnym świecie obserwujemy coraz bardziej dynamiczne procesy cyfryzacji kolejnych sfer ludzkiej aktywności. Nie jest już niczym niezwykłym komunikacja wyłącznie w postaci elektronicznej nie tylko pomiędzy obywatelami, ale również pomiędzy obywatelami i administracją.

Działalność współczesnych podmiotów publicznych i prywatnych coraz częściej i w coraz większym zakresie dokumentowana jest wyłącznie w sposób elektroniczny. Urzędy wprowadzają systemy Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją po to by przebieg załatwiania i rozstrzygania spraw dokumentować elektronicznie. Kolejne podmioty budują systemy informatyczne oferujące usługi z zakresu obsługi obywateli nie wymagające tworzenia dokumentacji papierowej. Obywatele coraz chętniej korzystają z tego rodzaju narzędzi w kontaktach z administracją. Sami zaś wykorzystują do swojej pracy, utrzymywania kontaktów i rozwijania zainteresowań już niemal wyłącznie urządzenia informatyczne. Nie piszemy już dziś listów, lecz wysyłamy maile, nie tworzymy albumów ze zdjęciami lecz umieszczamy je na portalach społecznościowych lub gromadzimy w chmurze. Tworzymy własne strony internetowe opowiadające nasze historie lub prezentujące nasze zainteresowania czym dołączamy do grona podmiotów publicznych tworzących własne strony internetowe prezentujące ich działalność. Korzystając z coraz bardziej zunifikowanych narzędzi jakimi są komputery, tablety, i telefony tworzymy coraz bardziej różnorodną i masową dokumentację w coraz trudniej uchwytnej postaci.

Na tym tle zadania archiwów w kontekście zachowania cyfrowego dziedzictwa archiwalnego jawią się jako najpoważniejsze wyzwanie stojące dziś przed instytucjami gromadzącymi i przechowującymi informacje dla przyszłych pokoleń. Wydaje się, że dostrzegamy na razie jedynie skrawek problemu, albo jesteśmy na tyle rozproszeni w myśleniu o tym problemie, że brak nam pełnego katalogu wyzwań i problemów. Celem konferencji ma być przegląd najważniejszych problemów związanych z dokumentacją elektroniczną pojmowaną jako część zasobu archiwum. Chcemy aby konferencja stała się okazją do zdefiniowania obszarów wymagających wzmożonej aktywności archiwistów, ale chcemy również by była okazją do zaprezentowania już istniejących rozwiązań teoretycznych bądź praktycznych.

Pobierz: