AFO Radom
inspirujemy
do odkrywania
i ożywiania dziedzictwa

AFO Radom

Premiera „Archiwalnego Fotoplastikonu Online – Radom” miała miejsce 27 sierpnia 2021 r. na profilu facebookowym NAC i kanale YouTube NAC.

Zapraszamy do Radomia czasów II RP i II wojny światowej! Poznajcie z nami tę lokalną kartę polskiej historii, opowiedzianą językiem archiwalnych kadrów fotograficznych. Unikatowe zdjęcia dokumentujące rzeczywistość Radomia wprawiliśmy w ruch i musnęliśmy kolorami, aby uczynić opowieść jeszcze bardziej sugestywną.

Wielokulturowy, tętniącym życiem Radom rozwijał się w międzywojniu w niezwykłym tempie. Okres prosperity brutalnie przerwała jednak druga wojna światowa. W okresie okupacji miasto było siedzibą jednego z dystryktów Generalnego Gubernatorstwa, zaś jego żydowskich mieszkańców zamknięto w getcie, aby następnie wywieźć do Treblinki.  Radom stał się  jednak bardzo silnym ośrodkiem polskiego oporu i areną licznych spektakularnych działań polskiego państwa podziemnego.

Czujne oko bez trudu dostrzeże w filmie liczne afisze z okresu dwudziestolecia międzywojennego i okupacji. Te autentyczne archiwalia stanowią doskonałe dopełnienie obrazu radomskich ulic tamtych lat.

Film symbolicznie zamyka powojenna  grafika, która zapowiada dzieje Radomia po 1945 roku.  Ożywiony propagandowy plakat sygnalizuje również, jak komunistyczne władze zakłamywały historię II RP i czasów okupacji, „zamiatając” do jednego worka faszystowskich najeźdźców i bohaterów polskiego podziemia.

Ten odcinek naszego wirtualnego cyklu powstał we współpracy z Archiwum Państwowym w Radomiu. Zachęcamy do wspólnej podróży!

***

2 września 2021 r. o g. 16:30  Krzysztof Głowacki z Archiwum Państwowego w Radomiu poprowadził wykład online pt. „Radom w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”.