Wystawa „Lublin w fotografiach Jana Magierskiego”
inspirujemy
do odkrywania
i ożywiania dziedzictwa

Wystawa „Lublin w fotografiach Jana Magierskiego”

Kilkunastopiętrowe blokowiska wyrastające pośród pól i łąk czy nostalgiczne panoramy Starego Miasta widziane z lotu ptaka – tak na przełomie lat 60. i 70. prezentował się Lublin. Niezwykłe kadry z życia miasta uwiecznił fotograf Jan Magierski. Jego niepublikowane dotąd zdjęcia zobaczyć będzie można przez cały wrzesień w lubelskim Zaułku Hartwigów. Kolekcja zdjęć pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Kiedy: wrzesień 2021, wystawa plenerowa bez ograniczeń czasowych
Gdzie: Zaułek Hartwigów w Lublinie
Wstęp wolny

Motocykl i auta na Rynku Starego Miasta w Lublinie, fot. Jan Magierski
Motocykl i auta na Rynku Starego Miasta w Lublinie, fot. Jan Magierski, NAC

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi 9 września, a towarzyszyć mu będą prelekcje Katarzyny Kalisz, Kierowniczki Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC oraz Łukasza Karolewskiego, archiwisty z Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC, którzy opowiedzą o pozyskaniu do zbiorów NAC i opracowywaniu archiwum Jana Magierskiego i Stanisława Magierskiego.
Kiedy:  9 września, godz. 16.00
Gdzie: Próba Cafe, Grodzka 5a

Wóz jadący ul. Podwale w Lublinie
Wóz jadący ul. Podwale w Lublinie, fot. Jan Magierski, NAC

Fotografie Jana Magierskiego to bezcenny materiał historyczny, obrazujący jak zmienił się Lublin w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. W jego bogatym Archiwum Fotograficznym, przekazanym Narodowemu Archiwum Cyfrowemu, znaleźć można ponad 30 000 czarno-białych i kolorowych negatywów oraz diapozytywów, przedstawiających pejzaże i tematykę dokumentalną. Wybrane fotografie obejrzeć będzie można na żywo już od 3 września 2021 roku. Wśród nich znajdą się zdjęcia rozbudowującego się miasta, wyścigów ulicznych, kadry dokumentujące wizytę papieża Jana Pawła II, a także piękne panoramy Starego Miasta.

Rynek Starego Miasta w Lublinie z widokiem na ul. Złotą
Rynek Starego Miasta w Lublinie z widokiem na ul. Złotą, fot. Jan Magierski, NAC

Jan Magierski urodził się w 1936 roku w Lublinie; tu również zmarł w marcu 2021 roku. Był nauczycielem akademickim, fotografem, znawcą historii fotografii lubelskiej, a także autorem tekstów o fotografii. Jego ojciec, Stanisław Jacek Magierski, przed wojną właściciel składu aptecznego, był jedną z czołowych postaci międzywojennej fotografii lubelskiej. W swoim sklepie przy ul. Krakowskie Przedmieście 25 prowadził najnowocześniejsze w ówczesnym Lublinie laboratorium fotograficzne.

Jan Magierski swoją przygodę z fotografią rozpoczął w 1960 roku, jako student UMCS w Lublinie. W 1961 roku został członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1966-1972 był prezesem lubelskiego fotoklubu Zamek. W latach 70. organizował Ogólnopolskie Wystawy „Konfrontacje” w Lublinie. W latach 1977-1981 był członkiem Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK. Magierski uczestniczył w czterech naukowych ekspedycjach na Spitsbergen, gdzie – oprócz prac badawczych – również fotografował. Ze zdjęć wykonanych podczas wypraw powstała wystawa „Krajobrazy Spitsbergenu”.

Jan Magierski zajmował się głównie fotografią krajoznawczą, pejzażową oraz dokumentalną. Do jego najważniejszych realizacji należą serie „Portrety i krajobrazy”, „Polska fotografia krajobrazowa”, „Festiwal Kapel i Śpiewów Ludowych w Kazimierzu”, „Między Wisłą a Bugiem”, „Mistrzowie polskiego pejzażu”. Brał udział w ponad 60 wystawach monograficznych i zbiorowych w kraju i za granicą. Był zdobywcą wielu nagród, m.in. FIAP 1992 w Barcelonie oraz Memorial Maria Luisa w Infiesto w 2002 r. za „Noc Polarną”. Magierski był także aktywnym działaczem opozycyjnym. W latach 1978-1980 współpracował z periodykiem „Spotkania” oraz z innymi wydawnictwami. W latach 1982–1989 był wydawcą, drukarzem i szefem kolportażu Informatora NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego. Redagował, drukował i kolportował też niezależne pismo „Miesięcznik. Opinie, Komentarze, Analizy” NSZZ „Solidarność” Lublin.

W 1977 roku otrzymał Dużą Złotą Odznakę Fotografa Krajoznawcy, w 1979 i 1999 roku został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 1988 roku Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2001 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczono go również nagrodą Honorową im. Fryderyka Kremsera (1998), Srebrną Honorową Odznaką PTTK (2003), oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2017).

Z inicjatywy nieżyjącej już wolontariuszki Narodowego Archiwum Cyfrowego – Aliny Rudnickiej, w latach 2019-2020 Jan Magierski przekazał do zasobu NAC swoje archiwum fotograficzne. Dzięki niemu do zbiorów NAC trafiła także spuścizna fotograficzna pozostawiona przez jego ojca Stanisława Magierskiego: 2401 wyjątkowych czarno-białych fotografii na negatywach, na błonie w formacie 36 x 24 mm oraz 20 autorskich odbitek pozytywowych, w znakomitej większości wykonanych przed 1939 rokiem. Archiwum Fotograficzne Stanisława Magierskiego już wkrótce będzie dostępne w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl jako zespół nr 152 w Zbiorach Online NAC.

Wystawa „Lublin w fotografiach Jana Magierskiego” została przygotowana przez Warsztaty Kultury w Lublinie we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym