Dzień Otwarty w NAC. Przyjdź i poznaj tajemnice archiwum!

Aktualności

Dzień Otwarty w NAC. Przyjdź i poznaj tajemnice archiwum!

Jakie skarby można znaleźć w cyfrowym archiwum? Co kryje się w zakamarkach magazynów? Na czym polega digitalizacja? Jak sami możemy dbać o domowe archiwa? Na te i inne pytania odpowiemy już 28 września w czasie Dnia Otwartego Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zapraszamy do poznawania naszych sekretów!

 

UWAGA! Wstęp na wydarzenia w ramach Dnia Otwartego NAC jest BEZPŁATNY.

 

 dzień otwarty wydarzenie

 

PROGRAM

 

11:00-13:00 TAJEMNICE FOTOGRAMÓW warsztaty dla dzieci (6-10 lat)

Podczas warsztatów przyjrzymy się procesowi wywoływania zdjęć. Skupimy się na tradycyjnych, XIX-wiecznych technikach fotograficznych – luksografii i cyjanotypii, które nie wymagają użycia aparatu. W specjalnie zaaranżowanej ciemni bezpośrednio na papierze światłoczułym stworzymy kompozycje z różnych przedmiotów czy roślin, a następnie sami wywołamy zdjęcia używając profesjonalnych odczynników.
Prowadzenie: Zuzanna Zasacka

Obowiązują zapisy.

 

 

11:00-11:30 ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJwykład o identyfikacji treści fotografii

W trakcie wykładu dowiecie się dzięki jakim elementom można zidentyfikować miejsce, czas, wydarzenie i do jakich źródeł należy sięgnąć przy dokonywaniu identyfikacji zdjęcia.
Prowadzenie: Łukasz Karolewski

 

 

11:30-13:00 ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ – warsztaty

 W czasie warsztatów nauczycie się jak rozpoznawać różne techniki fotografii i jak należy przechowywać zdjęcia w Waszych domowych archiwach.
Prowadzenie: Magda Hartwig, Katarzyna Kalisz, Łukasz Karolewski

Obowiązują zapisy.

 

 

 

11:30-16:30 „NIEDOKOŃCZONA PODRÓŻ” (1943) i „IDZIEMY” (1944)projekcje filmowe

 Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszamy na prezentację dwóch filmów wojennych ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Będziecie mogli zobaczyć „Niedokończoną podróż” z 1943 roku – dokument dedykowany Władysławowi Sikorskiemu, a także „Idziemy” z 1944 roku – film o udziale wojsk polskich w lądowaniu w Normandii i walkach w Belgii.

 

 

11:30-16:30 „NIEPODLEGŁA W OBIEKTYWIE” – aplikacja Virtual Reality

We współpracy z Fundacją Koncept Kultura zapraszamy na pokaz aplikacji „Niepodległa w obiektywie” w technologii Virtual Reality. Po założeniu gogli VR widz przemieszcza się po pokoju przedwojennego fotografa. Kierując wzrokiem decyduje o wyborze interaktywnego przedmiotu, w którym ukryta jest opowieść o międzywojennej Polsce ilustrowana fotografiami archiwalnymi – wiele z nich pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

 

12:00-16:30 TAJNIKI DIGITALIZACJI – warsztaty

W czasie warsztatów poznacie profesjonalne urządzenia skanujące i dowiecie się więcej na temat podstaw digitalizacji materiałów archiwalnych. Zaplanowaliśmy dla was 3 spotkania po 1,5 godziny każde (12:00. 13:30 i 15:00).
Prowadzenie: Mateusz Bolesta, Joanna Wrotek

Obowiązują zapisy – w tytule prosimy zaznaczyć preferowaną godzinę.

 

13:30-14:00 PRZERWA KAWOWA

 

14:00-15:00 SEKRETY MAGAZYNÓW  oprowadzanie

Szklane klisze, błony fotograficzne, odbitki, stykówki – w naszym zasobie mieści się prawie 16 milionów zdjęć. Zazwyczaj poznajecie je w naszych serwisach internetowych w wersji cyfrowej, jednak tym razem będziecie mogli zerknąć na ich analogowe oryginały. Zapraszamy na oprowadzenie po zakamarkach naszych magazynów!
Prowadzenie: Joanna Aderek-Wiśniewska, Anna Lebensztejn

 

Obowiązują zapisy.

 

 

15:00-15:30 NOŚNIKI AUDIOWIZUALNEwykład i oprowadzanie

Wykład pozwoli Wam dowiedzieć się więcej na temat najbardziej popularnych w XX wieku nośników nagrań i filmów, które możemy znaleźć w naszych pawlaczach. Zwiedzimy również razem magazyn taśm magnetycznych.
Prowadzenie: Katarzyna Plewka

 

 

15:30-16:00 PRACOWNIA AUDIO  oprowadzanie

W czasie spotkania będziecie mogli zwiedzić pracownię digitalizacji nagrań dźwiękowych.
Prowadzenie: Michał Gola

 

 

 

16:30-17:30 POLONIA RESTITUTA (1928) – seans filmowy

Po ponad 90 latach film dokumentalny „Polonia Restituta 1918-1920” powrócił na ekrany staraniami Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Jest on wyjątkową kompilacją ujęć dokonanych w czasie walk niepodległościowych i Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy na specjalny pokaz odrestaurowanej wersji niemego filmu ze współczesną ścieżką dźwiękową skomponowaną i wykonaną przez Semi-Invented Trio (Konarski/ Chytrzyński/ Berny).

 

 

 ***

 

Uczestnictwo w wydarzeniach jest jednoznaczne z akceptacją REGULAMINU.

 

 

Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy pod adresem email: monika.mossakowska@nac.gov.pl.

 

 

 

Wydarzenia „Archiwa Rodzinne Niepodległejwykład o identyfikacji treści fotografii” oraz „Archiwa Rodzinne Niepodległej – warsztaty” odbywają się w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej” realizowanego przez Archiwa Państwowe, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Logo ARNArchiwa Panstwowe-logo 100_lat_ap_rgb