Deklaracja dostępności

Narodowe Archiwum Cyfrowe zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.Deklaracja dostępności dotyczy strony www.nac.gov.pl.

  • Data publikacji strony internetowej:
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest niezgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • nie wszystkie linki prowadzące do dokumentów do pobrania zawierają informację o ich formacie oraz języku. Informacje są stopniowo uzupełniane;
  • na stronie internetowej znajdują się zdjęcia i grafiki, które nie mają poprawnej treści nietekstowej, co może utrudniać ich odbiór. Opisy są stopniowo uzupełniane;
  • brakuje konsekwentnej nawigacji i poprawnego parsowania strony. Te niedogodności i błędy będą sukcesywnie naprawiane;
  • znaczące elementy animowane lub dźwiękowe nie posiadają odpowiednich opisów tekstowych wyjaśniających, co przedstawiają lub czego dotyczą. Opisy są stopniowo uzupełniane.

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej.

Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja

  • Data sporządzenia deklaracji:
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:

Plany likwidacji błędów dostępności cyfrowej

Planujemy stopniowo przebudowywać stronę. Podczas przebudowy zamierzamy zlikwidować wszystkie błędy dostępności cyfrowej o których mowa powyżej.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do jej administratora – Narodowego Archiwum Cyfrowego — mejlowo dostepnosc@nac.gov.pl lub telefonicznie 22 572 16 16.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:

  • Piotr Zawilski — Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego,
  • Adres: ul. Hankiewicza 1, 02-103 Warszawa,
  • mejl: sekretariat@nac.gov.pl.

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Dostępność architektoniczna

Narodowe Archiwum Cyfrowe — ul. Hankiewicza 1, Warszawa

Budynek, w którym mieści się NAC (administrowany przez Archiwum Akt Nowych), usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu powyżej poziomu gruntu. Różnica pomiędzy poziomem ulicy a kondygnacją parterową z głównym wejściem wynosi około 2,5 m. Główne wejście do budynku dla osób odwiedzających jest usytuowane po stronie zachodniej przy ul. Hankiewicza naprzeciw Hal Banacha.

Przy próbie dostania się do budynku głównym wejściem osoby z niepełnosprawnościami napotykają na następujące przeszkody architektoniczne: schody prowadzące z poziomu ulicy na główny dziedziniec (12 schodków po 13 cm każdy); furtkę na szczycie schodów o szerokości ok. 85 cm; dziedziniec wyłożony kostką brukową; schody z głównego dziedzińca do części parterowej z punktem rejestracji wizyt (posterunek ochrony) – 6 schodków o wysokości ok. 12 cm każdy; konstrukcję głównych drzwi – dwuskrzydłowych bez funkcji blokowania, o szerokości skrzydła 80 cm, otwieranych mechanicznie; otwarcie drugiego skrzydła wymaga skorzystania z pomocy obsługi budynku. Nie zastosowano rozwiązań niwelujących bariery architektoniczne, w szczególności budynek nie ma podjazdów ani ramp dla wózków inwalidzkich.

W samym budynku osoby z niepełnosprawnościami napotkają na dalsze utrudnienia architektoniczne. Bezpośrednio za drzwiami głównymi znajduje się wiatrołap i kolejne drzwi skrzydłowe. W czterokondygnacyjnym budynku (suterena, parter i dwa piętra) ruch osobowy odbywa się głównie za pomocą schodów. Wejście na główną klatkę schodową jest ograniczone kratą (szerokość ok. 110 cm) z systemem kontroli dostępu. Na głównej klatce schodowej nie zamontowano urządzeń umożliwiających transport wózków inwalidzkich. Osoba z niepełnosprawnością, która chce dostać się na pierwsze piętro do Czytelni NAC, musi pokonać 23 schodki o wysokości ok. 14 cm każdy.

W szybie pomocniczej klatki schodowej funkcjonuje dźwig osobowy. Nie jest on przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami – szyb jest bardzo wąski, konstrukcja kabiny uniemożliwia transport wózków inwalidzkich (szerokość drzwi kabiny: 80 cm, wielkość kabiny – głębokość: 80 cm, szerokość: 120 cm).

Dostęp do budynku jest możliwy z przestrzeni wyładunkowej. Od północnej i południowej strony do przestrzeni wyładunkowej prowadzą dwie pochylnie przystosowane do obsługi dostaw. Pochylnie wykonane są z kostki brukowej. Przestrzeń wyładunkowa składa się z rampy przylegającej do budynku magazynowego archiwum. Z przestrzeni wyładunkowej można dostać się do punktu rejestracji użytkowników przejściem technicznym. Do punktu rejestracji prowadzą schody (4 schody na planie lekkiego łuku o wysokości ok 15 cm każdy i szerokości schodka od 14 do 30 cm). Administrator budynku nie zakłada wykorzystania przestrzeni wyładunkowej jako ciągu komunikacyjnego dla użytkowników archiwum. W tej części budynku nie zastosowano żadnych architektonicznych czy technicznych rozwiązań umożliwiających swobodne przemieszczanie się osób z niepełnosprawnościami.

Administrator budynku wyznaczył i dostosował w granicach możliwości architektonicznych budynku toaletę z przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się ona na 1 piętrze, przy pomocniczej klatce schodowej. Dostęp do toalety dla osób z niepełnosprawnościami jest ograniczony – brak jest m.in. ciągu komunikacyjnego dostosowanego do osób z niepełnosprawnościami, który prowadziłby od punktu rejestracji do toalety. Samo dostosowanie toalety również nie spełnia wymogów przewidzianych dla pomieszczeń dla osób z niepełnosprawnościami (wysoko zamontowana armatura, włączniki światła, itp.).

Budynek nie posiada wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajlowskim ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

W Czytelni Narodowego Archiwum Cyfrowego można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online. Usługa jest dostępna w godzinach pracy NAC. Usługa jest bezpłatna dla osób niesłyszących i Głuchych.

W budynku jest przenośna pętla indukcyjna. Można z niej korzystać w Czytelni, w punkcie obsługi klienta.