Zapraszamy na Warszawski Piknik Archiwalny

Aktualności

Zapraszamy na Warszawski Piknik Archiwalny

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, w sobotę 11 czerwca 2022 r., w Pałacu Staszica w Warszawie przy ul. Nowy Świat 72, odbędzie się kolejna edycja Warszawskiego Pikniku Archiwalnego.


Tegoroczna impreza przypomni ubiegłoroczne hasło “Bez kobiet nie ma historii” i rozpocznie się o godzinie 11.00 przed budynkiem – tanecznym wykonaniem poloneza przez Polskie Stowarzyszenie im. Księżnej Anny Jabłonowskiej.

Wydarzenie tradycyjnie przybliżające pracę archiwistów i zbiory instytucji kultury jest kierowane do odbiorców w każdym wieku. Stoisko informacyjne Narodowego Archiwum Cyfrowego zostanie zlokalizowane w holu głównym, po prawej stronie.  Zaprezentujemy przykłady kreatywnego wykorzystania fotografii z zasobu archiwów państwowych w formie fotoplastikonów, a wszystkich gości postaramy się obdarować pamiątkami z nimi związanymi. Będzie okazja zadania pytań, o to w jaki sposób prowadzić poszukiwania w archiwach i jakie materiały tam można znaleźć.

O godzinie 14.00 zapraszamy na wykład do sali kinowej na parterze, gdzie zaprezentujemy multimedialną prezentację archiwaliów ze zbiorów NAC „Grażyna Rutkowska – zapomniana fotoreporterka”. Spuścizna dziennikarki obrazuje jej osobiste spojrzenie na czas znany wielu osobom z dzieciństwa lub młodości, ponieważ większość fotografii powstawała w latach 1963-1988. Można w niej znaleźć dokumentację życia codziennego i oficjalnego z różnych zakątków kraju, lecz nie brakuje kadrów zmieniającej się Warszawy.

W organizację wydarzenia zaangażowały się archiwa, stowarzyszenia, biblioteki i muzea. Szczegółowy program przewiduje wiele prelekcji, wystaw, spotkań i występów. Wydarzenia potrwają do godziny 17.00.

Do zobaczenia!