Wystawa “W drodze do niepodległości” w budynku Sejmu

Aktualności

Wystawa “W drodze do niepodległości” w budynku Sejmu

7 lutego w budynku Sejmu RP miał miejsce wernisaż wystawy “W drodze do niepodległości”, którą stworzyliśmy razem z Bankiem Pocztowym S.A., Archiwum Akt Nowych i PERN S.A.

Wernisaż otworzył Marszałek Marek Kuchciński, a po nim przemawiali Henryk Kowalczyk – Minister Środowiska, Jan Kowalski – Dyrektor Biura Niepodległa, Wojciech Woźniak – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, Marianna Otmianowska – Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, Tadeusz Krawczak – Dyrektor Archiwum Akt Nowych, Sławomir Zawadzki – Prezes Banku Pocztowego, Przemysław Sypniewski – Prezes Poczty Polskiej oraz Igor Wasilewski – Prezes PERN S.A.

IMG-0774 IMG-0696IMG-0660

Bogato ilustrowana zdjęciami z  zasobu NAC wystawa składa się z 30 tablic i jest jednym z elementów projektu edukacyjnego “Dla Niepodległej” dedykowanego przede wszystkim do uczniów.

Wystawa została stworzona na bazie kalendarium wydarzeń istotnych dla odzyskania niepodległości oraz budowania II RP. 30 tablic opisuje historię od formowania się legionów w 1914r., aż po reformę Grabskiego, która w 1924 roku wprowadziła polski złoty, jako jedyną obowiązującą walutę w Polsce. Tablice ilustrowane zdjęciami z zasobu NAC i skanami dokumentów pochodzącymi z zasobu Archiwum Akt Nowych, pozwalają przyswoić wiedzę na temat formowania się granic i rozwoju Państwa Polskiego. Uczniowie będą mieli okazję zapoznać się w chronologicznym porządku z wydarzeniami, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy, ale też z wydarzeniami i osobami, które były ważne dla rozwoju Państwa.

Pozostałe elementy projektu “Dla niepodległej” to:

Kalendarz złożony z plansz edukacyjnych, portal internetowy dlaniepodleglej.pl oraz teczka sztubaka z materiałami, które mają przybliżyć uczniom czasy II RP z punktu widzenia obywatela. W plecaku, który formą nawiązuje do uwczesnych teczek uczniowskich, będzie mozna znaleźć pakiet złożony z flagi oraz instrukcji jej składania, mapy II RP, ówczesnych znaczków pocztowych, banknotów, albumu gimnazjalistki dotyczącego mody i urody za czasów II RP oraz piłki zośki.

Na portalu dlaniepodległej.pl można znaleźć informacje o projekcie oraz zamówić wyżej wymienione materiały. Wynajęcie wystawy jest bezpłatne.