Wystawa fotografii Zbyszka Siemaszki

Aktualności

Wystawa fotografii Zbyszka Siemaszki

10 września w Centrum Praskim Koneser odbędzie się prezentacja fotografii Zbyszka Siemaszki przechowywanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe – a udostępnianych pierwszy raz w kolorze.

Zbyszko Siemaszko (1925-2015) był fotografem w latach 1953-1969 współpracującym z ilustrowanym tygodnikiem “Stolica” oraz autorem licznych publikacji poświęconych Warszawie. Zbiór jego fotografii w NAC liczy ponad 6 tys. klatek negatywów, powstałych od 50. do 90. lat XX wieku. Na zdjęciach fotografa widać powstającą z ruin Warszawę (zdjęcia lotnicze dzielnic i osiedli), ulice, jak i życie codzienne mieszkańców stolicy. Narodowe Archiwum Cyfrowe w 2014 r. opublikowało album “Warszawa Siemaszki”, który jest dostępny do pobrania.

Obecnie wybrane kopie fotografii zostały poddane retuszowi i koloryzacji. Organizatorem wydarzenia, odbywającego się pod patronatem honorowym Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, jest Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

W prezentacji wezmą udział członkowie rodziny fotografa: Filip Siemaszko i Anna Siemaszko.

Podczas wydarzenia Katarzyna Kalisz (kierownik Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC) opowie o Warszawie i warszawiakach na fotografiach Zbyszka Siemaszki w Narodowym Archiwum Cyfrowym a Łukasz Karolewski (kustosz w NAC) o innych powojennych fotografach Warszawy, którymi byli: Mogens Tørsleff, Grażyna Rutowska i Lech Zielaskowski.

Następnie odbędzie się spacer po warszawskiej Pradze, który poprowadzą przewodnicy ze Stowarzyszenia “Praska Ferajna”.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki, liczba miejsc jest ograniczona. Następnie, do poniedziałku 12 września, wystawę można oglądać w godzinach 10:00-18:00.

Więcej informacji i skany Archiwum fotograficznego Zbyszka Siemaszki

05.09.2022