Spacery z NAC | Nowa Warszawa – architektura powojennego Śródmieścia | 2.08

Aktualności

Spacery z NAC | Nowa Warszawa – architektura powojennego Śródmieścia | 2.08

W najbliższą niedzielę 2 sierpnia o godz. 17 Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza na drugi wakacyjny spacer szlakiem warszawskiej historii i architektury! Poprowadzi go architekt Grzegorz Mika, autor strony Warszawski Modernizm 1905-1939.

📍 Zbiórka pod pomnikiem Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży o godz. 17.

baner FB_spacer_2.08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tematem przewodnim drugiego spaceru będzie architektura powojennego Śródmieścia. W latach 40. i 50. wśród nielicznych ostańców przedwojennych zabudowań wyrosła Nowa Warszawa, realizowana wpierw zgodnie z ideami modernistycznej karty ateńskiej, a w okresie 1949- 56 w duchu socrealistycznego monumentalizmu. Po 1956 roku powrócono do idei awangardowych, jednak ich realizacja podlegała obostrzeniom budownictwa i gospodarki socjalistycznej. Nie znaczy to, że w Śródmieściu nie powstawały ciekawe obiekty – niestety część z nich dziś już nie istnieje. Zapraszamy do wędrówki szlakiem warszawskiej architektury, która choć w znacznej mierze powstała już po 1945 roku, to niekoniecznie dotrwała do czasów nam współczesnych.

🗺 Trasa: Plac Trzech Krzyży – ul. Hoża – “plac ministerialny” – ul. Krucza – Aleje Jerozolimskie – Muzeum Narodowe

📸 Podczas spaceru uczestnicy otrzymają specjalne foldery z wybranymi zdjęciami ze zbiorów NAC, przedstawiającymi historyczne budynki pokazywane i omawiane podczas spotkania.

***
Wydarzenie bezpłatne, obowiązują zapisy pod adresem: anna.lebensztejn@nac.gov.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział w spacerze jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu.