Ponad 58 000 zdjęć ze zbiorów Wojskowej Agencji Fotograficznej już dostępnych online!

Aktualności

Ponad 58 000 zdjęć ze zbiorów Wojskowej Agencji Fotograficznej już dostępnych online!

📸🔷 📸 Ponad 58 000 skanów zdjęć ze zbiorów Wojskowej Agencji Fotograficznej jest już dostępnych online na szukajwarchiwach.gov.pl! 📸🔷📸

Żołnierz i dziewczyna jesienią w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Wojskowa Agencja Fotograficzna (WAF) powstała 1 lipca 1947 roku – przekształcono ją z Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego (wcześniej: Czołówka Filmowa Wojska Polskiego, a potem Agencja Fotograficzna P.P. Film Polski ). Od początku istnienia WAF do jej podstawowych zadań należało zapewnienie „stałej informacji fotograficznej z życia Wojska Polskiego”. Na potrzeby wydawnictw i prasy przygotowywała również serwisy dokumentujące bieżące wydarzenia ze sfery cywilnej: polskie życie polityczne, krajową gospodarkę, kulturę. Wśród pierwszych fotoreporterów pracujących w WAF znaleźli się jej organizator Jan Mierzanowski, a także m.in. Bernard Koszewski, Andrzej Millak, Kazimierz Seko, Janusz Uklejewski, Władysław Zakrzewski. WAF działała do 1991 roku, a w 1999 roku jej zbiory trafiły do Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, czyli dzisiejszego Narodowego Archiwum Cyfrowego.

🔷🔷🔷

Wśród nowo opublikowanych zdjęć z lat 1945-1978 znajdują się zarówno kadry z uroczystości, manewrów i ćwiczeń z  udziałem Wojska Polskiego, jak i bogata dokumentacja życia politycznego, kulturalnego i codziennego tamtych lat. Od zniszczeń i odbudowy Warszawy, przez wizyty w porcie morskim w Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem i Szczecinie, po wieczorki taneczne, dożynki i… szlifowanie diamentów – materiały WAF rysują niezwykle zróżnicowany i pełen detali obraz pierwszych dekad PRL.

🔷🔷🔷

Zachęcamy do przeglądania zdjęć i dalszego ich wykorzystywania – wszystkie fotografie WAF znajdują się w domenie publicznej!

Link do zespołu nr 39: Wojskowa Agencja Fotograficzna: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zespol/-/zespol/55738