Ponad 1,3 milionów nowych skanów na portalu szukajwarchiwach.pl

Aktualności

Ponad 1,3 milionów nowych skanów na portalu szukajwarchiwach.pl

Kolejne skany dokumentów archiwalnych z 11 archiwów państwowych zostały udostępnione na portalu szukajwarchiwach.pl. Łączna liczba skanów, które obecnie znajdują się na portalu to 27 087 543.

Wśród udostępnionych on-line dokumentów znalazły się m.in. 2803 skany z zespołu archiwum i zbioru kartograficznego generała Józefa Chłopickiego. Zespół złożony z dokumentów, wycinków z gazet, listów, osobistych zapisków oraz teczki z rysunkami i portfel znajduje się w zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie.
Generał Józef Chłopicki brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 r. i powstaniu kościuszkowskim w 1794. Walczył w Legionach Polskich we Włoszech, następnie w Legii Nadwiślańskiej, a także podczas wojny w Hiszpanii i Rosji. W wojsku Królestwa Polskiego do 1818 r. służył w stopniu generała, ale podał się do dymisji po zatargu z wielkim księciem Konstantym.

W jego prywatnym archiwum możemy znaleźć m.in. skórzany portfel, w którym przechowywane były osobiste materiały, kwity i zapiski np. bilet wstępu do Resursu Dawnego Krakowskiego z 1854 roku – klubu towarzyskiego dla sfer arystokratycznych i ziemiańskich Krakowa, akcję Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, a także przepis na środek zwalczający karaluchy.

48  1  35

Możemy też obejrzeć szkice i rysunki generała, przeczytać listy, które otrzymywał, a nawet dowiedzieć się na jaka kwotę opiewał kontrakt na wynajem jego mieszkania. Przejrzeć można również liczne mapy krajów europejskich, ale także z innych kontynentów, które gen. Józef Chłopicki kolekcjonował. Jest wśród nich m.in. nieustalona mapa Polski, obejmująca terytorium od Odry po Dniepr, a także Krym.

41  38  mapa

Możliwość wglądu w osobiste archiwum Generała Józefa Chłopickiego pozwala nam zobaczyć tą historyczną postać z zupełnie innej strony. Z uczestnika legendarnego powstania kościuszkowskiego Józef Chłopicki staje się bliższą postacią, która pali cygara, bywa w modnych miejscach, podróżuje (wśród archiwaliów znajdują się również paszporty m.in. pozwalające na wjazd do Wolnego Miasta Krakowa) i prowadzi korespondencję w kilku językach.

Liczba wszystkich skanów, które dodano podczas ostatniej aktualizacji Szukaj w Archiwach wynosi 1 342 539. Największą liczbą skanów wyróżniają się zespoły: Księgi sądu i urzędu grodzkiego w Poznaniu (Archiwum Państwowe w Poznaniu), Kapituła Katedralna w Kamieniu Pomorskim (Archiwum Państwowe w Szczecinie), Akta miasta Krakowa (Archiwum Narodowe w Krakowie) oraz Dyrekcja Dóbr Żywieckich w Żywcu (Archiwum Państwowe w Katowicach oddział w Bielsku Białej).

Szukajwarchiwach.pl to rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystają genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane zasobami polskich archiwów. Podczas ostatniej aktualizacji zostało dodanych ponad 1,3 miliona skanów. Od początku roku z serwisu skorzystało 558 066 użytkowników, a liczba odsłon to aż 37 441 466.

Pełny spis nowych zespołów do pobrania