Blisko milion nowych skanów na portalu szukajwarchiwach.pl

Aktualności

Blisko milion nowych skanów na portalu szukajwarchiwach.pl

Kolejne skany dokumentów archiwalnych z 11 archiwów zostały udostępnione na portalu szukajwarchiwach.pl. Łączna liczba skanów, które obecnie znajdują się na portalu to 28 041 354.

Wśród udostępnionych online dokumentów znalazło się m.in. ponad 17 tysięcy skanów akt związanych z dziejami zamku w Lesku z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu. Zamek należał pierwotnie do marszałka wielkiego koronnego Piotra Kmity, a później do rodów Stadnickich, Ossolińskich, Mniszchów, Krasickich i rodzin z nimi spokrewnionych.

Zdigitalizowane inwentarze zamkowe zawierają skrupulatnie prowadzone wykazy przedmiotów znajdujących się w zamku, umieszczone w tabelach i wzbogacone adnotacjami autora nt. losu poszczególnych skarbów. Wszystkie przedmioty zostały dokładnie opisane, podliczone i spisane w zeszytach.

W zespole nr 158 Archiwum Zamku Leskiego Krasickich znajduje się m.in. szczegółowy inwentarz rynsztunku żołnierskiego, klejnotów, sreber i broni z roku 1768.

Kliknij w zdjęcie, aby obejrzeć galerię inwentarzy Zamku Leskiego

Wśród zamkowych skarbów znalazła się kolekcja klejnotów: pierścienie z brylantami, obrączki, spinki wysadzane brylantami i srebrne szpilki do włosów, różnorodne pozłacane i wysadzane rubinami guziki; a także pokaźny zbiór sreber: srebrne wazy i półmiski, lichtarze, sztućce noże i imbryki.

W inwentarzu znaleźć można również informacje dotyczące zamkowego arsenału i rynsztunku żołnierskiego. Spis ujawnia obszerną listę broni, m.in. szable, karabele, “karabiny dla szeregowego”, “karabiny żołnierskie”, pistolety żelazne, “pistolety złotem nabijane”, a także “armatę żelazną wielką”, “armatę mosiężną”, moździerze czy buzdygany. W zgromadzonych zeszytach znalazły się również rozpiski wart zamkowych i patroli nocnych Gwardii Narodowej w Lesku w latach 1848-1849.

Obejrzeć można również skany spisu instrumentów muzycznych przekazanych nadwornemu kapelmistrzowi Józefowi Ohance w 1773 roku oraz wykaz biblioteki Złotkowskiej i spis pojazdów tj. karet, kolas, wozów, bryk wraz ze spisem koni z 1774 roku, należących do Władysława Charczowskiego, kasztelana słońskiego.

Pierwszym właścicielem zamku, którego budowa rozpoczęła się w 1538 roku, był marszałek wielki koronny Piotr Kmita Sobieński herbu Szreniawa. Zamek odziedziczyła po nim jedna z córek, Katarzyna Stadnicka. Majątek aż do I połowy XVIII wieku był własnością rodziny Stadnickich, a od 1731 roku do 1776 roku był w posiadaniu rodziny Ossolińskich. W późniejszym okresie, do 1799 roku zarządzała nim rodzina Mniszchów, by w roku 1799 roku opuszczona (po wielkim pożarze w 1785 roku) budowla stała się wianem, które wniosła do rodziny Krasickich Julia Teresa Mniszchówna – małżonka Franciszka Ksawerego Krasickiego. Właścicielami zamku Krasiccy byli aż do 1939 roku.

 Kliknij w zdjęcie, aby obejrzeć galerię zdjęć Zamku Leskiego z lat 1918-1939

Fot. Niedobitowski Ksawery, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji/Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Liczba wszystkich skanów, które dodano podczas ostatniej aktualizacji Szukaj w Archiwach wynosi 953 811. Największą liczbą skanów wyróżniają się zespoły: Naczelny Komitet Narodowy (z Archiwum Narodowego w Krakowie), Rada Stanu i Rada Ministrów Księstwa Warszawskiego (z Archiwum Głównego Akt Dawnych), Akta Miasta Gorzowa (z Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim), Archiwum Zamku Leskiego Krasickich oraz Afisze, plakaty i druki ulotne z terenu Przemyśla (z Archiwum Państwowego w Przemyślu).

Szukajwarchiwach.pl to rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystają genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane zasobami polskich archiwów. W 2017 roku z serwisu skorzystało ponad 649 tys. użytkowników, a liczba odsłon to aż 44,1 mln.

Pełny spis nowych zespołów do pobrania