Archiwalny Fotoplastikon Online | Webinarium #1: Radom w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 | 2.09

Aktualności

Archiwalny Fotoplastikon Online | Webinarium #1: Radom w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 | 2.09

 

Już 2 września o godz. 16:30 zapraszamy do udziału w pierwszym webinarium NAC z cyklu „Archiwalny Fotoplastikon Online”. Wykład towarzyszy odcinkowi AFO poświęconemu Radomowi i przybliży jego dzieje w czasie okupacji niemieckiej.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Głowacki, historyk i archiwista, autor artykułów naukowych, wystaw i kolekcji archiwalnych, pracownik Archiwum Państwowego w Radomiu. 

Wydarzenie będzie transmitowane na profilu facebookowym NAC i tłumaczone symultanicznie na Polski Język Migowy. 

baner zapowiadający wydarzenie z kadrem ukazującym przedwojenny Radom

W trakcie webinarium przedstawione zostaną najważniejsze wydarzenia w dziejach Radomia w okresie okupacji niemieckiej, przez które miasto bezpowrotnie zmieniło swoje oblicze. 

Poruszone zostaną tematy takie jak kampania wrześniowa,  życie kulturalne, społeczne i religijne w Radomiu doby okupacji czy funkcjonowanie niemieckiej administracji i hitlerowskiego aparatu represji. Nie zabraknie również wątków dotyczących polskich organizacji konspiracyjnych, a zwłaszcza spektakularnych nieraz akcji polskiego podziemia przeciwko nazistowskiemu najeźdźcy, które miały miejsce w Radomiu oraz tych, w których brali udział radomianie.  

. 

. 

Krzysztof Głowacki jest historykiem i archiwistą, autorem wielu artykułów naukowych, wystaw i kolekcji archiwalnych, absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz pracownik Archiwum Państwowego w Radomiu od 2015 roku.  

W swojej pracy skupia się na popularyzacji materiałów archiwalnych. Interesuje się historią Polski XX wieku, a w szczególności dziejami życia społeczno-kulturalnego w okresie międzywojennym i PRL. Jest autorem takich publikacji jak m.in. Materiały do dziejów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność” z lat 1980-1989 w Zasobie Archiwum Państwowego w Radomiu [w:] „Nie zapomnijcie tamtych dni”. Źródła do dziejów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” z lat 1980-1989 w archiwach państwowych, red.: D. A. Rymar, K. Kowalczyk i M. Kietliński, Warszawa 2020, s. 487-523. 

. 

. 

Nowy cykl webinariów towarzyszy wystawom „Archiwalnego Fotoplastikonu Online”, w których na ożywionych fotografiach z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego prezentujemy obrazy czterech miast sprzed kilkudziesięciu lat. W ramach projektu podziwiać będzie można niezwykłe kadry z Radomia, Łodzi, Torunia i Płocka. Premierze każdego odcinka towarzyszy  webinarium z udziałem historyka z danego miasta, które pogłębi najbardziej interesujące wątki nakreślone w wirtualnej wystawie.

Spotkania będą transmitowane na żywo na profilu facebookowym NAC i tłumaczone symultanicznie na Polski Język Migowy.  

.

Projekt „Archiwalny Fotoplastikon Online” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.