10 lat NAC! Przyjdź i świętuj z nami!

Aktualności

10 lat NAC! Przyjdź i świętuj z nami!

29 września 2018, w godz. 11:00-19:00 będzie można odwiedzić Narodowe Archiwum Cyfrowe i wziąć udział w obchodach 10-lecia naszej instytucji! 

Zwiedzanie magazynów, wielkoformatowa gra planszowa, atelier fotograficzne, pogotowie archiwalne, tajniki digitalizacji, szpiegowskie warsztaty z mikrofilmami, kolaże z niepodległą i pokaz filmowy. To wszystko czeka na naszych gości, którzy odwiedzą NAC w sobotę 29 września! Szczegółowy program poniżej.
    

                     Event_10-lecie_web

Program:

11:00-13:00
Kolaże z niepodległą – warsztaty dla dzieci (6-10 lat)
Kolaże z niepodległą – warsztaty dla dzieci (6-10 lat)
Podczas warsztatów dzieci odkryją skarby archiwum, zobaczą jego zakamarki, oryginalne materiały archiwalne i poznają historię drogi do Niepodległości. Po solidnej dawce wiedzy, edukatorki Sztuczki ze sztuką (www.sztuczkizesztuka.pl) wykonają razem z dziećmi prace plastyczne w technice kolażu.
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

11:00-13:00
Zwiedzanie magazynów
Pozytywy, negatywy, płyty analogowe, taśmy magnetyczne, taśmy filmowe i magnetyczne, prawie 16 milionów zdjęć, 40 tysięcy nagrań dzwiękowych, ponad 2 tysiące filmów. Zapraszamy na oprowadzenie po „zapleczu” naszej cyfrowej bazy.
Prowadzenie: Joanna Aderek-Wiśniewska, Karolina Vyšata
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

12:00-16:00
Atelier fotograficzne
Halina Konopacka, Hanka Ordonówka, Ignacy Paderewski, Olga Boznańska – to tylko niektóre z postaci, w które możesz się wcielić i zrobić sobie zdjęcie stylizowane na fotografie z zasobu NAC. Stroje z epoki czekają!
Wstęp bezpłatny.

14:00-16:00
Pogotowie archiwalne
W domowych zbiorach często znajdują się bezcenne materiały fotograficzne, będące cennymi świadectwami naszej historii. Często jednak są przechowywane w sposób, który niekorzystnie odbija się na ich trwałości. Jednak nic straconego! Na wykładzie w NAC możesz się dowiedzieć, jak przedłużyć życie swoich fotograficznych zbiorów. Możesz też przynieść swoje materiały, a wyspecjalizowani archiwiści dokonają oceny ich stanu i udzielą porad na miejscu. Dowiesz się też, jak najlepiej je katalogować oraz jak możesz przekazać fotografie do zasobu NAC.
Prowadzenie: Magdalena Hartwig, Łukasz Karolewski
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

14:00-16:00
Tajniki digitalizacji
Dlaczego digitalizacja jest tak ważna również w domowym archiwum? Jakie narzędzia najlepiej wybrać i jak się nimi posługiwać? W czasie prezentacji skanerów, aparatów i kamer skanujących damy uczestnikom parę wskazówek a także pomożemy samodzielne zdigitalizować własne materiały.
Prowadzenie: Joanna Wrotek-Dźwigalska
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

16:00-18:00
Archiwistyka cyfrowa
Parę praktycznych rad i wskazówek jak szukać materiałów archiwalnych w sieci.
Prowadzenie: Andrzej Anisimowicz
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

16:00-18:00
Najlepsze kasztany – warsztaty dla dzieci (5-12 lat)
Jakie tajemnice i zagadki kryją się w Narodowym Archiwum Cyfrowym? Co to są mikrofilmy? Po co powstają i jak się z nimi obchodzić? Szpiegowskie historie i niesamowite opowieści. Będziemy tropić, łączyć fakty i „węszyć” w najciemniejszych kątach archiwum. Dowiemy jak odczytywać mikroskopijne dokumenty i odszyfrowywać zagadkowe przekazy. Historia stanie się fascynującą przygodą. Zatem…„Zuzanna lubi je tylko jesienią” – bez odbioru!
Prowadzenie: Joanna Nitek, Karolina Vyšata
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy.

18:00-19:00
Projekcja filmu
Wyjątkowa okazja do zobaczenia niemego filmu „Polskie warsztaty szkoleniowe JAR w Burgu 1945-1947”. Materiał dokumentuje życie codzienne Polaków: jeńców wojennych, robotników przymusowych, uczestników powstania warszawskiego, oczekujących na powrót do kraju, w zorganizowanym na terenie Niemiec obozie w latach 1945-47 w amerykańskiej strefie wpływów. Film w bardzo wymowny sposób ukazuje w jaki sposób warsztaty miały pomóc odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. Projekcja poprzedzona zostanie krótkim wprowadzeniem.
Wstęp bezpłatny.

Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy pod adresem email:
karolina.vysata@nac.gov.pl.

Zgłoszenie uczestnictwa w wydarzeniach jest jednoznaczne z akceptacją REGULAMINU (dokument można pobrać tutaj)