Ponad 2 mln nowych skanów w serwisie szukajwarchiwach.pl

Aktualności

Ponad 2 mln nowych skanów w serwisie szukajwarchiwach.pl

Kolejne skany dokumentów archiwalnych z 13 archiwów i oddziałów zostały udostępnione w serwisie szukajwarchiwach.pl. Łączna liczba skanów, które obecnie znajdują się w serwisie to 32 363 853.

Wśród udostępnionych online dokumentów znalazło się m.in. ponad 7 tysięcy skanów zdjęć i dokumentów z zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych, a także obszerne zbiory aktów stanu cywilnego z 9 archiwów państwowych, które stanowią źródło wiedzy dla genealogów.

Pośród skanów materiałów z Archiwum Głównego Akt Dawnych obejrzeć można Zbiór z Muzeum Narodowego zawierający m.in. bony i legitymacje żywnościowe oraz bony na obuwie pochodzące z Warszawy i okolic z czasów I wojny światowej.

3_medium  10_medium 7_medium

Od prawej: kartki na ziemniaki cukier i obuwie z lat 1916-1918

Kartki z okresu I wojny pochodzą z Warszawy i powiatu nowomińskiego, czyli obszarów Królestwa Polskiego zajętego przez Niemcy. Obszar ten znajdował się wcześniej pod władzą Rosji, która realizowała program rusyfikacji społeczeństwa. Po wkroczeniu wojsk niemieckich i austro-węgierskich rozpoczęła się repolonizacja szkolnictwa, a życie polityczne ożywiło się i partie polityczne mogły działać w znacznym stopniu legalnie.

Pod względem gospodarczym okres ten był jednak zmianą na gorsze. Wojna przyniosła zniszczenia, wyludnienie i załamanie dotychczasowego życia ekonomicznego. Okupanci ekonomicznie eksploatowali Królestwo Polskie wywożąc wyposażenia fabryk, surowce naturalne i żywność. Zwalczano też wolny obrót żywnością, a na wsiach wprowadzono obowiązkowe dostawy płodów rolnych po zaniżonych cenach. Szybko zaczęło brakować żywności w całym Królestwie Polskim, a szczególnie w miastach. Aby uniknąć klęski głodu wprowadzono kartki na żywność i inne produkty codziennego użytku, których przykłady można znaleźć wśród nowododanych skanów.

5_medium  2_medium  6_medium 

Od prawej: kartki na żywność z lat 1916-1918

Liczba wszystkich skanów, które dodano podczas ostatniej aktualizacji Szukaj w Archiwach wynosi 2 138 626. Największą liczbą skanów wyróżniają się m.in. zespoły:  Prezydium Policji w Gdańsku (z Archiwum Państwowego w Gdańsku), Wydział Powiatowy w Malborku (z Archiwum Państwowego w Malborku), Urząd Stanu Cywilnego w Olsztynie (z Archiwum Państwowego w Olsztynie) oraz Urząd Stanu cywilnego w Mrągowie (z Archiwum Państwowego w Olsztynie).

Szukajwarchiwach.pl to rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystają genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane zasobami polskich archiwów. W 2018 roku z serwisu skorzystało ponad 100 tys. użytkowników, a liczba odsłon to aż 3,2 mln.

Pełny spis nowych zespołów do pobrania