Obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów w NAC

Aktualności

Obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów w NAC

Narodowe Archiwum Cyfrowe w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów weźmie udział w VII Warszawskim Pikniku Archiwalnym, organizowanym przez Polską Akademię Nauk. Spotkanie odbędzie się 11 czerwca br. w Pałacu Staszica w godz. 10.30-16.30.

Hasłem tegorocznego Pikniku są – między innymi – kobiety zasłużone dla stolicy. W związku z tym Łukasz Karolewski z NAC przedstawi sylwetkę i twórczość fotograficzną Grażyny Rutowskiej, dziennikarki i fotoreporterki, od początku kariery związanej z Warszawą. Rutowska pracowała dla redakcji “Dziennika Ludowego” i “Zielonego Sztandaru”, dokumentując peerelowską rzeczywistość. W czasie prezentacji będzie można wziąć udział w zabawie i wygrać album z fotografiami Grażyny Rutowskiej wydany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe!

Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów 9 czerwca 1948 r. w Paryżu. MRA jest organizacją pozarządową, której zadaniem jest m.in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Obecnie Rada zrzesza około 1400 instytucji ze 199 krajów świata. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.