Gdynia w fotografiach Henryka Poddębskiego

Aktualności

Gdynia w fotografiach Henryka Poddębskiego

Od 23 września do 23 kwietnia przyszłego roku w Muzeum Miasta Gdyni potrwa wystawa „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w fotografiach Henryka Poddębskiego”, której partnerem jest Narodowe Archiwum Cyfrowe.

23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Decyzja ta spowodowała, że w ciągu kilkunastu lat nadmorska wieś stała się ponad 120-tysięcznym miastem z największym portem na Bałtyku i jednym z najnowocześniejszych w Europie. Rezultat tej decyzji został udokumentowany na fotografiach Henryka Poddębskiego, wykonanych podczas jego podróży na Wybrzeże w latach 1927-1938. Jego zdjęcia przedstawiają wymiary nowoczesności, która była marzeniem, celem do którego dążyły inne regiony II RP. Niezwykły postęp przemysłowy i technologiczny, rozwój infrastruktury miejskiej, funkcjonalistycznej architektury użyteczności publicznej, obrazy nowoczesnych transatlantyków cumujących przy Dworcu Morskim, ale przede wszystkim nowoczesny styl życia oddziaływały na masową wyobraźnię.

Część prezentowanych zbiorów pochodzi z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego, z Archiwum fotograficznego Henryka Poddębskiego. W zespole znajdują się czarno-białe negatywy na błonie i na szkle oraz diapozytywy, a także autorskie odbitki pozytywowe, obejmujące cały obszar odrodzonej Rzeczpospolitej oraz Wolne Miasto Gdańsk. Fotograf dokumentował głównie architekturę miast i wsi, a także przemysł i rolnictwo. Uwieczniał ludzi różnych profesji, podczas prac polowych, robót budowlanych, handlu, pracy w fabrykach, a także w czasie relaksu (mecze piłki nożnej, zabawy ludowe, plaża).

 

Wernisaż: 23.09.2022

Finisaż: 23.04.2023

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

23.09.2022