Dni Digitalizatora 2024 odbyły się w Bydgoszczy

Aktualności

Dni Digitalizatora 2024 odbyły się w Bydgoszczy

Otwarcie Dni Digitalizatora 2024

Fot. Konrad Sosnowski / NAC

Dziesiąta edycja spotkania pracowników archiwów państwowych specjalizujących się w digitalizacji materiałów archiwalnych odbyła się w nowym obiekcie Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. 11 i 12 września 2024 r. rozmawialiśmy o digitalizacji fotografii. Wydarzeniu towarzyszyły ekspozycje dawnego sprzętu fotograficznego oraz materiałów archiwalnych przygotowane przez NAC i AP w Bydgoszczy.

W pierwszym dniu konferencji, po powitaniu przez dyrektora Eugeniusza Borodija (APB) i Piotra Zawilskiego (NAC) miały miejsce dwa panele. Na początku omówiona została specyfika i zabezpieczanie nośników fotograficznych (prof. Tomasz Kozielec, dr Monika Supruniuk, Anna Seweryn). Prelegenci wskazali, które nośniki są najmniej trwałe, co powinno skutkować ich pilnym zabezpieczeniem. Następnie zespół NAC (Katarzyna Kalisz, Maciej Zdunek, Joanna Wrotek i Renata Makulska) przybliżył sposób postępowania ze zbiorami fotograficznymi w Narodowym Archiwum Cyfrowym, począwszy od nabytku aż po umieszczenie kopii cyfrowej w ZoSIA. Podkreślona została możliwość korzystania z nowych uprawnień Digitalizatora do szybkiego umieszczania skanów w systemie.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od przeglądu doświadczeń archiwów społecznych. Swoje doświadczenia (często we współpracy z archiwami państwowymi) zaprezentowały: Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi (dyr. Marek Lawin), Fundacja im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie (dr Agata Wołkowska-Wolska), Fundacja Archeologii Fotografii w Warszawie (dr Weronika Kobylińska oraz Alicja Lesiów) i Fundacja Fotografistka w Bydgoszczy (dr Katarzyna Gębarowska). Rozmawialiśmy o specyfice fotografii wernakularnej, wysiłku niewielkich zespołów przygotowujących projekty i możliwościach ich dofinansowania m.in. w programach MKiDN „Kultura cyfrowa”, czy NDAP „Wspieranie działań archiwalnych”.

Następnie wymieniliśmy się własnymi doświadczeniami – Archiwum Akt Nowych w Warszawie (Magdalena Hartwig), Archiwum Państwowego w Gdańsku (Paweł Tarełko), Archiwum Państwowego we Wrocławiu (Ryszard Bacmaga) i Archiwum Państwowego w Katowicach (dr Katarzyna Kwaśniewicz). W podsumowaniu omówiliśmy ustalenia dotyczące digitalizacji dokumentacji fotograficznej. Uczestnicy DD postulowali uszczegółowienie zasad digitalizacji w formie uzupełnionej instrukcji.

13 września odbyły się warsztaty. Oprócz nowego wyposażenia pracowni digitalizacji AP w Bydgoszczy, była okazja poznania rozwiązań do digitalizacji zbiorów fotograficznych opartych o aparaty cyfrowe, stoły, kolumny i podświetlarki. Jednocześnie pracownicy AP w Bydgoszczy umożliwili zwiedzanie pozostałych pracowni oraz magazynów bydgoskiego archiwum.

Dzięki współpracy NAC i bydgoskiego Vintage Photo Festival, uczestnicy Dni Digitalizatora uczestniczyli w gali otwarcia festiwalu i wernisażach wystaw fotografii zlokalizowanych w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Kolejną atrakcją było otwarcie Fotoplastikonu z dawnymi fotografiami Bydgoszczy ze zbiorów Archiwum Państwowego w Bydgoszczy i Narodowego Archiwum Cyfrowego na tarasie Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej.

Dni Digitalizatora zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wsparcia centrum kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych.

Dni Digitalizatora 2024

Zdjęcie 4 z 27

fot. Monika Wojdyna / NAC

17.09.2024