Cyfryzacja zbiorów archiwalnych | Webinarium #5: Digitalizacja materiałów aktowych

Aktualności

Cyfryzacja zbiorów archiwalnych | Webinarium #5: Digitalizacja materiałów aktowych

Już 10 grudnia (czwartek) o godz. 12:00 zapraszamy Państwa do udziału w piątym webinarium z nowego cyklu NAC „Cyfryzacja zbiorów archiwalnych”, poświęconego digitalizacji! Spotkanie poprowadzi Karol Zgliński, kierownik Oddziału Digitalizacji i Reprografii w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

 Wydarzenie będzie transmitowane na profilu facebookowym NAC.

Webinarium przybliży zagadnienia związane z cyfryzacją materiałów aktowych. Omówiony zostanie wybór właściwego sprzętu do digitalizacji materiałów aktowych, parametry digitalizacji, a także organizacja stanowiska pracy. Na konkretnych przykładach zostanie również zaprezentowany sam proces skanowania różnych rodzajów materiałów aktowych (dokumenty luźne, poszyty, księgi).

.

Karol Zgliński – kierownik Oddziału Digitalizacji i Reprografii w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Digitalizacją archiwaliów zajmuje się od 2005 roku. Był konsultantem zespołu tworzącego „Zalecenia digitalizacji materiałów archiwalnych” oraz współautorem „Instrukcji digitalizacji materiałów archiwalnych w archiwach państwowych”. Na co dzień zajmuje się skanowaniem obiektów „trudnych”, zwłaszcza takich jak dokumenty pergaminowe, pieczęcie, mapy i plany wielkoformatowe. Z zamiłowania wędkarz, fotograf, gra na gitarze.

.

Cykl NAC „Cyfryzacja zbiorów archiwalnych” to 5 specjalistycznych webinariów poświęconych digitalizacji materiałów archiwalnych. Webinaria skierowane są do wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat cyfryzacji archiwaliów. Zapraszamy do udziału pracowników archiwów państwowych, muzeów, bibliotek, urzędów administracji publicznej, instytucji edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych, którzy odpowiedzialni są za digitalizację zbiorów archiwalnych, a także beneficjentów  programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura cyfrowa. Gorąco zachęcamy również do udziału wszystkie osoby poszukujące profesjonalnych porad w kontekście domowych archiwów! 

.

Spotkania będą transmitowane na żywo na profilu facebookowym NAC. Daty i tematy kolejnych spotkań: https://bit.ly/3p1W9TH

.

Cykl odbywa w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0” realizowanego przez Archiwa Państwowe. Więcej o projekcie na www.archiwarodzinne.gov.pl.