Blisko 3,5 mln nowych skanów w serwisie szukajwarchiwach.pl

Aktualności

Blisko 3,5 mln nowych skanów w serwisie szukajwarchiwach.pl

Kolejne skany dokumentów archiwalnych z 49 instytucji zostały udostępnione na portalu szukajwarchiwach.pl. Łączna liczba skanów, które obecnie znajdują się na portalu to 37 199 601

Wśród udostępnionych online dokumentów znalazło się m.in. ponad 115 tysięcy skanów zdjęć i dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach, a także obszerne zbiory aktów stanu cywilnego z pozostałych archiwów państwowych, które stanowią źródło wiedzy dla genealogów.

Pośród skanów materiałów z Archiwum Państwowego w Kielcach obejrzeć można zespół „Zbiór Kieleckiego Towarzystwa Naukowego” zawierające m.in. rękopis „Pamiętnik Podczaszyńskiego – Zagłębie Staropolskie” z 1842-43 roku (jednostka nr. 25).

 4_medium  5_medium

Od prawej: okładka oraz pierwsze strony pamiętnika z odręcznymi szkicami autora

Bolesław Paweł Podczaszyński (1822−1876) pochodził z rodziny architektów – jego dziadek był nadwornym projektantem rodziny Radziwiłłów – i mimo wcześniejszych zamiarów pracy jako górnik i hutnik ostatecznie sam został architektem i budowniczym. Od 1845 roku był nauczycielem rysunku architektonicznego i perspektywy w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych.

Jego relacje o stanie techniki hutnictwa i górnictwa żelaznego Staropolskiego Okręgu Przemysłowego z 1842 roku okraszone są licznymi odręcznymi szkicami m.in. pieców   hutniczych i odlewniczych, a odręczne pismo można z powodzeniem czytać, co czyni udostępnione skany nieocenionym źródłem wiedzy o epoce.

 13_medium 18_medium 37_medium

https://szukajwarchiwach.pl/21/304/0/-/25#tabJednostka

Liczba wszystkich skanów, które dodano podczas ostatniej aktualizacji Szukaj w Archiwach wynosi 3 452 317 Największą liczbą skanów wyróżniają się m.in. zespoły Archiwum Młynowskie Chodkiewiczów (z Archiwum Narodowego w Krakowie), Centralny Komitet Obywatelski Królestwa Polskiego w Piotrogrodzie (z Archiwum Akt Nowych) oraz Akta miasta Gorzowa (z Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim).

Szukajwarchiwach.pl to rozwijany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystają genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane zasobami polskich archiwów. W 2018 roku z serwisu skorzystało ponad 690 tys. użytkowników, a liczba odsłon to aż 50,1 mln.

Pełny spis nowych zespołów do pobrania


 

Jest to ostatnia aktualizacja serwisu szukajwarchiwach.pl i w przyszłości nie będzie on wzbogacany o nowe skany.

Od początku 2018 roku trwały prace nad modernizacją serwisu, poprzedzone profesjonalnymi badaniami użytkowników oraz pracami z archiwistami z całej Polski.
Uruchomienie nowej wersji serwisu zapowiedziano na czerwiec 2019 roku, co pozwoli poszczególnym archiwom i instytucjom obecnym w serwisie na samodzielne publikowanie nowych skanów i opisów (w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl).

O nowych materiałach publikowanych w zmodernizowanym serwisie szukajwarchiwach.gov.pl będzie można na bieżąco dowiadywać się z aktualności.