5. Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne w Warszawie

Aktualności

5. Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne w Warszawie

W dniach 27 i 28 maja 2023 r. odbyły się 5. Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne, których organizatorami są Narodowe Archiwum Cyfrowe i Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne.  

Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne mają na celu promowanie wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji w dziedzinie genealogii. Tegoroczna edycja była szczególnie skoncentrowana na wielokulturowości w Polsce, której wpływy i różnorodność etniczna od wieków stanowiły ważny element narodowej tożsamości. Była to doskonała okazja do zgłębienia historii i kultury różnych grup etnicznych i wyznaniowych, które w przeszłości tworzyły bogactwo społeczeństwa polskiego a także do zapoznania się z rolą archiwów państwowych, w zakresie zabezpieczania i udostępniania archiwaliów służących badaniom genealogicznym.

Podczas dwudniowego wydarzenia uczestnicy mieli możliwość wysłuchania ciekawych wykładów i prezentacji prowadzonych przez uznaną międzynarodową kadrę ekspertów. W gronie prelegentów znaleźli się także przedstawiciele Narodowego Archiwum Cyfrowego. Adam Lajdenfrost, kierownik Oddziału Udostępniania Zasobu Archiwalnego NAC wystąpił z prezentacją pt. Historia jednego zdjęcia – wybrane przypadki identyfikacji osób. Natomiast Piotr Strembski, kierownik Oddziału Zabezpieczania Zasobu Archiwalnego NAC zaprezentował temat: Program Kultura Cyfrowa w digitalizacji zbiorów regionalnych.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczne przybycie!

 

Organizatorzy wydarzenia: Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne i Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

 

29.05.2023

 

.