WIECZÓR FILMOWY Z JÓZEFEM PIŁSUDSKIM | „Polonia Restituta” i „Sztandar wolności” | 8.10

Aktualności

WIECZÓR FILMOWY Z JÓZEFEM PIŁSUDSKIM | „Polonia Restituta” i „Sztandar wolności” | 8.10

Już w czwartek 8 października o godz. 18 zapraszamy na wyjątkowy wieczór przedwojennych filmów w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy! W programie dwa niezwykłe, historyczne dokumenty, w których pojawia się Marszałek Józef Piłsudski i inni bohaterowie walk o niepodległość: „Polonia Restituta 1918-1920″ z 1928 roku oraz „Sztandar wolności” z 1935 roku.

WYDARZENIE FB - wieczór filmowy 8.10

 

Niemy film „Polonia Restituta 1918-1920” jest kompilacją ujęć dokumentalnych dokonanych w czasie walk niepodległościowych i Bitwy Warszawskiej. To jeden z niewielu przedwojennych filmów dokumentalnych, na których można zobaczyć Józefa Piłsudskiego. Oprócz Marszałka w filmie pojawiają się: Leopold Skulski, gen. Edward Rydz-Śmigły, gen. Lucjan Żeligowski, Józef Beck. Materiał został zrekonstruowany cyfrowo w ramach wspólnego projektu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i NAC, a od 2018 roku znajduje się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata.

 

„Sztandar wolności”  to fabularyzowany  dokument zrealizowany przez Ryszarda Ordyńskiego w 1935 roku. Ta wielka „epopea czynu polskiego” przedstawia dzieje walk o  niepodległość od roku 1905. Przypomina żołnierzy Legionów, ich bohaterskie zmagania na frontach wojennych i gehennę w obozach jenieckich. Film ukazuje moment odzyskania niepodległości, przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego, najważniejsze wydarzenia w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a potem  budowę nowego państwa polskiego. W dokumencie przewijają się najważniejsze postaci tego okresu m.in. Ignacy Mościcki, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Jędrzej Moraczewski, Edward Rydz-Śmigły. Głównym bohaterem jest jednak Józef Piłsudski, a film zrealizowany na kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka jest podsumowaniem jego dokonań i wyrazem najwyższego uznania.

 

***

Filmy „Polonia Restituta” i „Sztandar wolności” zarysowują historyczne tło dla obiektu artystycznego Karoliny Breguły, który został odsłonięty 15 sierpnia br. na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej w ramach projektu NAC „1920/2020. Archiwum Ożywione”. Obiekt upamiętnia udział kobiet w tych historycznych wydarzeniach, a umieszczona na nim inskrypcja zaczerpnięta została z tablic „Polonii Restituty”.

 

***

Wydarzenie bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki na pokaz można odebrać w sekretariacie Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy.

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Wydarzenia.

 

 

***

Partnerami projektu NAC „1920/2020. Archiwum Ożywione” są: Dzielnica Wisła, Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Muzeum Warszawy oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Projekt realizowany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwa Państwowe oraz w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości Niepodległa.

 

Filmy „Polonia Restituta” i „Sztandar wolności” poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

pasek logotypy